PROJEKTY SZKOLNE

MAMO TATO POCZYTAJ MI W SZKOLE

Program profilaktyczny „Mamo, tato, poczytaj mi w szkole”

Szanowni Rodzice!

Współczesne dzieci spędzają wiele czasu przed komputerem i TV, są zafascynowane możliwościami nowoczesnych mediów. Rodzice akceptują ten fakt i

uznają kontakt dziecka z mediami za potrzebny w rozwoju ich pociech, a nie za jakiekolwiek zagrożenie.

Dzieci coraz rzadziej sięgają po książkę, która powinna być podstawową wartością w życiu człowieka.

Program „Mamo, tato, poczytaj mi w szkole” ma zadziałać profilaktycznie, czyli zapobiec zjawisku uzależnienia się od mediów, uchronić dzieci przed

niekorzystnymi skutkami korzystania z nowinek techniki i wprowadzić w bogaty świat fantazji i wiedzy, jaką daje obcowanie z literaturą.

Jest to możliwe jedynie wtedy, gdy rodzice, nauczyciele i dzieci zechcą włączyć się we wspólne działania czytelnicze zarówno w domu, jak i w szkole.

Program obejmuje wspólne spotkania dzieci i rodziców w szkole, podczas których rodzice czytają uczniom wybrane przez siebie książki. Może być

prowadzony już w przedszkolu i kontynuowany przez kolejne lata pobytu dzieci w szkole. Wystarczy jedynie dostosować literaturę do wieku uczniów.

Główne cele programu

• Zaspokajanie potrzeb dziecka.
  • Rozwijanie możliwości twórczego spędzania czasu z rodzicami i rówieśnikami w szkole.
  • Zachęcanie do odnowienia lub kultywowania tradycji wspólnego czytania w domu.
  • Kształtowanie umiejętności korzystania z literatury pięknej.
  • Budzenie chęci sięgania po lektury i korzystania z biblioteki.
  • Rozwijanie poczucia więzi emocjonalnych z rodzicami.
  • Motywowanie rodziców do aktywnego uczestnictwa w edukacji dziecka i współpracy ze szkołą i klasą.

Termin realizacji: cały rok szkolny (październik – maj).

Metoda realizacji: program realizowany w jednej klasie.

Odpowiedzialni za realizację: wychowawca klasy i rodzice.

Przebieg i realizacja programu

• Spotkanie z rodzicami w celu poznania założeń programu i przyjęcia go do realizacji – wrzesień.
  • Ustalenie harmonogramu spotkań, proponuję zamieścić go w tabeli:

l.p.

Tytuł książki/tekstu

Lektor

Ewaluacja

1.

Rodzic podaje proponowany tekst pod dyskusję z nauczycielem, ustala ilość tekstu czytanego, itp.

Imię i nazwisko rodzica

Ustalony wcześniej z nauczycielem

Rodzic po przeczytaniu tekstu sprawdza, co zapamiętały dzieci. Może to być konkurs plastyczny, pytania do tekstu, drama, dyskusja, itp.

• Zajęcia polegają na głośnym czytaniu tekstów literackich przez chętnych rodziców i dokonaniu z dziećmi ewaluacji ustalonej wcześniej z nauczycielem. Bardzo dobrze, jeśli rodzice czytają fragmenty książek i zachęcają dzieci do wypożyczenia ich z biblioteki.
  • Czas trwania zajęć: 45 minut.
  • Przewidywana ilość zajęć: minimalnie 8 (spotkanie raz w miesiącu).
  • Na spotkaniu w czerwcu następuje podsumowanie zajęć. Rodzice i dzieci wypełniają ankietę ewaluacyjną, można urządzić Święto Książki, na którym rodzice czytający otrzymają pamiątkowe dyplomy, laurki wykonane przez dzieci, itp.

Przewidywane efekty

Uczniowie:

• Potrafią nazwać własne potrzeby i uczucia.
  • Korzystają z literatury pięknej do wzbogacania własnych doświadczeń, doznań i wiedzy o otaczającym świecie.
  • Doskonalą czytanie ze zrozumieniem poprze korzystanie z oferty czytelniczej biblioteki szkolnej.
  • Mają poczucie więzi z rodzicami (jest to ważne u dzieci nieśmiałych, mających trudności z chodzeniem do szkoły).
  • Rozumieją, że ksiązka jest dobra na nudę a nauka i zabawa są wspólne dla domu rodzinnego i szkoły.

Rodzice:

• Aktywnie uczestniczą w życiu klasy i szkoły.
  • Mają pozytywny obraz działań wychowawczych prowadzonych w klasie, szkole.
  • Poznają rówieśników swojego dziecka w sytuacjach szkolnych, pomagają dziecku w budowaniu poczucia wartości i dumy z rodziców.

Autor Beata Andrianik

• Publiczna Szkoła Podstawowa w Miłomłynie im. I Dywizji Tadeusza Kościuszki