• Z życia szkoły 2010/2011

    • Uroczysta prezentacja filmu „Miłomłyn i jego tajemnice”

      Dnia 20.06.2011r. w naszej szkole odbyła się uroczysta prezentacja dorobku ostatnich miesięcy koła teatralnego i filmowego, co było również zakończeniem projektu „Miłomłyński Klub Filmowy”.

     Zaprosiliśmy do szkoły wielu gości na przedstawienie - pantomimę „Braciszek i siostrzyczka” oraz na film promujący uroki naszego regionu pt. „Miłomłyn i jego tajemnice”, który powstał dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

     Przedstawienie „Braciszek i siostrzyczka” powstało na podstawie baśni braci Grimm. Uczniowie ćwiczyli prawie codziennie układy taneczne do muzyki klasycznej i współczesnych przebojów światowych. Wyniki pracy młodych aktorów zostały docenione i nagrodzone wielkimi brawami oraz pochwałami. Nawet osoby, które oglądały przedstawienie kolejny raz nie mogły wyjść z zachwytu nad grą aktorską, zdolnościami tanecznymi oraz świetną muzyką.

      Film „Miłomłyn i jego tajemnice” powstał w celu ukazania pięknych zakątków Miłomłyna i okolic oraz zachęcenia turystów do odwiedzenia naszego miasta. W filmie wykorzystano wiele legend związanych z Miłomłynem, m.in. nieszczęśliwą miłość ubogiego syna młynarza do bogatej szlachcianki Laury. Bohaterami są: John, Biała Dama, anioł, rycerz, młynarczyk, Laura i jej rodzice, bibliotekarka oraz grupka przyjaciół ze szkoły w Miłomłynie. Tematem filmu jest rozwikłanie zagadki przez Johna i jego nowych przyjaciół z Miłomłyna. Dzieci występowały w pięknych strojach, miały okazję przeżyć coś niesamowitego, innowacyjnego.

     Gościliśmy w szkole TVP Olsztyn oraz Telewizję Vectra z Ostródy.

     Dzięki uprzejmości dziennikarzy, dzieci, które występowały w przedstawieniu i filmie oraz które ten film montowały, wzięły udział w warsztatach telewizyjnych; udzielały i przeprowadzały wywiady, otrzymały instruktarze pracy z profesjonalnymi kamerami itd. Na koniec uroczystości wszyscy goście i aktorzy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Rolę gospodarzy pełnili aktorzy w strojach z filmu, opiekunowie koła teatralnego oraz filmowego. Koordynatorka projektu „Miłomłyński Klub Filmowy” wystąpiła  w stroju Białej Damy. Poczęstunek stał się okazją do dyskusji nt. przedstawienia i filmu, integracji lokalnej, wymiany wrażeń.

      Uroczystość przygotowały autorki projektu  „Miłomłyński Klub Filmowy”:

                                Renata Rafalska, Monika Misztal – Matwiejuk , Marzena Grudzińska.

     galeria

     Spotkanie uczniów z policjantem, opiekunem psa tropiącego.

     Dnia 20 czerwca 2011 r. gośćmi uczniów byli: sierżant sztab. Marcin Ługiewicz  z Powiatowej Komendy Policji, opiekun psa tropiącego, Afgana oraz mł.asp. Krzysztof Burczak z Posterunku Policji w Miłomłynie Uczniowie dowiedzieli się, w jakich celach Policja szkoli i wykorzystuje psy. Policjanci przeprowadzili krótkie warsztaty mające  na celu przekazanie wiadomości na temat postępowania w razie ataku psa.

     W czasie spotkania, mł. asp., p. Krzysztof Burczak podjął także tematy dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas wakacji oraz ochrony środowiska. Wszystkie dzieci na koniec spotkania mogły podejść do psa,  aby go pogłaskać.

                                                                   Renata Rafalska

     galeria

     POKAZ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

     17 czerwca 2011r. na zaproszenie pedagoga szkolnego przyjechała do nas ekipa ratownicza PCK Ostróda. Dla wszystkich uczniów SP zebranych na boisku szkolnym odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy w razie urazu z utratą przytomności. Pozorantem był uczeń Gimnazjum w Miłomłynie, Dawid Burchart.

     Po zakończonej akcji, instruktor ratownictwa, p. Arkadiusz Jaworski omówił podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.

     Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z wyposażeniem karetki ratowniczej.

                                                                                                                 Renata Rafalska 

     galeria

     WYJAZD UCZNIÓW Z KOŁA TEATRALNEGO I FILMOWEGO DO TVP GDAŃSK.

     Dnia 17 czerwca uczniowie należący do koła teatralnego i filmowego udali się na wycieczkę do TVP w Gdańsku.

     Wycieczka odbyła się dzięki wparciu finansowemu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

     Uczniowie wzięli udział w warsztatach dotyczących prowadzenia wywiadów i programów telewizyjnych, zapowiadali pogodę i mogli wczuć się w rolę prowadzących Panoramę Gdańsk.

     Po wyjściu z gmachu Telewizji, dzieci zwiedziły jeszcze Stare Miasto w Gdańsku oraz pojechały nad morze.                              

                                                                                       Monika Misztal – Matwiejuk i Renata Rafalska.

     galeria

     XIII Warmińsko – Mazurskie Dni Rodziny - maj / czerwiec 2011r.

     Cele

     1.    Zainteresowanie rodziców współpracą ze szkołą

     2.    Integracja grona pedagogicznego, uczniów i rodziców.

     3.     Zainteresowanie rodziców wspólną zabawą z dziećmi.

     4.      Zacieśnienie więzi rodzinnych.

     5.      Ograniczenie agresji u dzieci.

     6.       Promocja szkoły.

     Myśl przewodnia

     Osiągnięcie sukcesu i zmniejszenie agresji u dzieci jest możliwe dzięki skierowaniu ich zainteresowań w stronę sportu oraz wspólnych zabaw z rodzicami i nauczycielami. Pozwoli to na umocnienie więzi rodzinnej  oraz lepsze wzajemne poznanie się rodziców, dzieci i nauczycieli.        

     Wspólne obchody Dni Rodziny  mają ułatwić właściwe wychowanie dzieci   i udział rodziców w życiu szkoły oraz uczulić dzieci na sprawy innych ludzi.

     Zadania i sposoby ich realizacji.

     Najmłodsze dzieci z Punktu Przedszkolnego wraz z wychowawcą,  p. K. Wiergowską przygotowały uroczystość dla mam 25 maja. Przedszkolaki w barwnych strojach śpiewały znane przeboje oraz składały życzenia swoim mamom. Nie zabrakło również poczęstunku i wspólnej miłej rozmowy.

     Dnia 26 maja 2011 r. dzieci z oddziałów zerowych zaprosiły swoje mamy, aby wspólnie uczcić ich święto – Dzień Matki.

     Zaprezentowały montaż słowno – muzyczny i  swoje umiejętności taneczne. Dzieci podziękowały swoim mamom za miłość i trud w wychowaniu, obdarowały mamy wykonanymi własnoręcznie prezentami. W tym dniu zorganizowano również wspólne rodzinne ognisko, na które wszyscy pojechali do Tardy. Uroczystość zorganizowały panie D. Krzaczek i D. Krauze.

      Uczniowie klasy I b wraz z wychowawczynią, p. E. Żmijewską przygotowały przedstawienie teatralne pt. „Koziołki”, wykonały laurki upominki dla mam.

     Podczas uroczystości dzieci wykonywały portrety swojej rodziny.

      Uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią p. E. Kilman wyjechały do Osady Danków, gdzie wspólnie z rodzicami świętowali.

      Dnia 30 czerwca 2011r. uczniowie klasy II a obchodzili Dzień Dziecka połączony z Dniem Matki. Dzieci wraz z mamami i wychowawcą, p. B. Andrianik, zebrali się w szkole o godz. 8.00, skąd wyruszyli pieszo na plażę miejską nad jeziorem Ilińskim.

     Na miejscu przygotowane było ognisko ( w porozumieniu ze Strażą Pożarną w Ostródzie).

     Dzieci przygotowały występy artystyczne dla mam, podarowały laurki. Następnie odbyło się zajęcie z edukacji przyrodniczej w parach (mama i dziecko) „Poszukiwacze przyrody”

     Po zajęciach dzieci piekły kiełbaski, mamy poczęstowały uczestników ciastem i owocami. Każde dziecko otrzymało paczkę ze słodyczami.

     Na zakończenie odbyły się zawody sportowe. Każdą konkurencję kończyło rozdanie nagród, które ufundowali rodzice.

     Dnia 26 maja o godzinie 16.00 w małej Sali gimnastycznej odbyło się uroczyste spotkanie uczniów klasy III z rodzicami i wychowawcą, p. B. Karpowicz. Uczniowie przedstawili rodzicom program artystyczny, składający się z wierszy i piosenek. Po części artystycznej odbył się poczęstunek. Uczniowie przygotowali tez dla rodziców loterię składającą się z krótkich, dowcipnych przepowiedni na przyszłość.Rodzice mogli też podziwiać wystawkę prac plastycznych swoich dzieci.

     W Szkole Podstawowej również został zorganizowany Dzień Dziecka .

     Impreza miała charakter sportowy. Dzieci uczestniczyły w następujących konkurencjach:

     - rzut plastikową butelką

     - rzut lotka do celu

     - skakanka

     - hula – hop

     - rzut do kosza

     - żółw

     - skok w dal z miejsca

     - celna pięta

     - rzut woreczkiem

     - ubieranie stroju strażaka

      Uczniowie, którzy zdobyli największą liczbę punktów otrzymali nagrody.

     Nauczyciele odpowiedzialni za zorganizowanie imprezy: R. Rafalska, A. Krzykowski, M. Gołębiewski, D. Krauze, D. Krzaczek

     W ramach obchodów Dni Rodziny organizowany został  przez p. Renatę Rafalską konkurs plastyczny „Portret rodzinny”. W konkursie wzięło udział 22 uczniów. Trzy pierwsze miejsca zdobyły uczennice klasy III – Maja Szostek, Milena Sbikowska i Paula Szymańska. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Komisje ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

      Uczniowie należący do koła teatralnego zaprezentowali się podczas Gminnych Obchodów Dni Rodziny. Wystąpili z przedstawieniem pantomimicznym pt. „Braciszek i siostrzyczka” na podstawie baśni braci Grimm.

     Nauczyciele odpowiedzialni;  R. Rafalska,  M. Misztal - Matwiejuk

      POZNAJEMY NADLEŚNICTWO I SADZIMY LAS

     We wtorek, 10.05.2011 r., czwartoklasiści pod opieką p. Marzeny Grudzińskiej i p. Moniki Misztal-Matwiejuk wybrali się na wycieczkę do budynku Nadleśnictwa Miłomłyn. Pani Monika Ptaszkiewicz opowiedziała dzieciom o pracy nadleśniczego.

     Zaproponowała również, by uczniowie włączyli się do akcji „Ożywić pola - rok sarny”. Czwartoklasiści z radością przyjęli propozycję, a także pochwalili się samodzielnie wykonanymi plakatami związanymi z lasem i sarnami.

       Tydzień później, 18.05.2011 r. uczniowie wraz z miłomłyńskimi leśnikami założyli remizę śródpolną. Dzieci z klas IV a i IV b pod czujnym okiem leśników i pań wychowawczyń sprawnie uporały się z posadzeniem ponad dwustu sztuk drzewek owocowych. W czasie sadzenia odkryto w pobliskich zaroślach dzikie wysypisko śmieci. Nieustraszeni mali przyrodnicy w mgnieniu oka umieścili nieczystości w workach i przygotowali je do wywiezienia. Na koniec, w czasie zasłużonego odpoczynku, przy ognisku i kiełbaskach podzieliliśmy się wrażeniami i spostrzeżeniami ze spędzonego pracowicie przedpołudnia. Pomogliśmy sarnom i świetnie się bawiliśmy!

                                                                       Monika Ptaszkiewicz, Marzena Grudzińska

     Gorące podziękowania kierujemy pod adresem pracowników Nadleśnictawa w Miłomłynie za umożliwienie odbycia wizyty i poznania pracy przedsiębiorstwa oraz aktywne właczenie się uczniów naszej szkoły w powiększanie zasobów leśnych naszej gminy.

     Szczególne podziękowania składamy Pani Monice Ptaszkiewicz za osobiste zaangażowanie podczas podejmowanych działań.

       zdjęcia z sadzenia lasu  

       zdjęcia z wizyty w Nadleśnictwie

     GORĄCZKA ZŁOTA”

     Ogólnopolska kampania ma charakter nawiązujący do Dzikiego Zachodu. Polega  na zbiórce złotych monet o nominałach 1,2,5 groszy. Zebrane środki w ramach akcji skierowane będą do najbardziej potrzebujących, głównie dzieci i młodzieży.

     Celem kampanii jest:

     • Zakup paczek świątecznych i wyprawek szkolnych dla potrzebujących dzieci

     • Uaktywnienie środowisk dziecięco-młodzieżowych oraz ich rodziców i uwrażliwienie ich na krzywdy drugiego człowieka

      

     Akcja „Gorączka Złota” ma charakter otwarty. Przyłączyć się może do niej każdy,  kto przekaże złote monety 1,2,5 groszowe na rzecz PCK. Realizatorem tego zadania  są pracownicy Zarządu Rejonowego PCK oraz opiekunowie szkolnych kół PCK realizujący to przedsięwzięcie na terenie szkół. Pośrednim realizatorem są dzieci i młodzież  skupiona  w placówkach oświatowych.

     W Publicznej Szkole Podstawowej w Miłomłynie ogłoszono konkurs dla klas I-VI na „Największego zbieracza złota”. Wszystkie monety zebrane w klasach będą ważone. Klasa, która zbierze najwięcej monet wygrywa konkurs szkolny.

     Wszystkie zebrane pieniądze przekazane będą do PCK Ostróda i tam nasza szkoła weźmie udział w konkursie rejonowym.

     Akcja w szkole trwała od 01.03.2011r. do 24.05.2011r.

     ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU NA  „NAJWIĘKSZEGO ZBIERACZA ZŁOTA”:

     Członkowie komisji:

     1. Renata Rafalska – przewodnicząca

     2. Justyna Błaszkiewicz – członek

     3. Izabela Lempek – członek

      

     Poszczególne klasy zebrały

       Klasa Ib                      6,65 kg   

        Klasa Ia                      6,22 kg          

        Klasa II b                     3,10 kg

                  Klasa III                       2,90 kg

                  Klasa II a                     1,45 kg

                   Klasa VI b                   1,21 kg

     Klasa IV a                   0,55 kg

     Łącznie wszystkie klasy zebrały       22,08 kg 

     Organizator konkursu na terenie szkoły                

     Renata Rafalska – opiekun SK PCK

      

                         KONCERT AKORDEONOWY

      

     12 maja 2011r. gościliśmy w szkole Łódzki Duet Akoreonowy.

     Muzycy Zbigniew Sobieraj i Kazimierz Barasiński zagrali przeboje muzyki klasycznej z elementami ilustracyjnymi m.in. utwory  Mozarta, Rossiniego i Chaczaturiana,  a także muzyki rozrywkowej, tanecznej oraz ludowej. Zapoznali uczniów z budową akordeonu i jego możliwościami.

     Zabawny i przystępny dla uczniów charakter spotkania, dobór repertuaru, a przede wszystkim duża dawka humoru sprawiły, że koncert stał się fantastyczną lekcją muzyki.

     Uczniowie w bardzo żywiołowy sposób reagowali na prezentowaną muzykę oraz zdobywali wiedzę poprzez zabawę.

     galeria                                                     

                                                                    

     SZKOLNE KONKURSY RECYTATORSKIE

     9 maja 2011 r.  w naszej szkole odbyły się konkursy recytatorskie w kategoriach:

     1)  klasy I - III - uczestniczyło 12 uczniów

     2)   klasy IV-VI -   udział wzięło 11 uczniów.

     Uczniowie recytowali jeden utwór poetycki.

     KLASY MŁODSZE:

     Komisja w składzie: Dorota Krauze, Izabela Lempek, Beata Andrianik Wyłoniła laureatów:

     I miejsce        Paula Szymańska   klasa III          ( „Jajko” J. Brzechwa)

         Joanna Iwin               klasa II a         („Koziołeczek” J. Brzechwa)

      

     II miejsce        Rafał Kowalczyk       klasa II b         („Czarna krowa” N. Usemko)

      

     III miejsce       Oliwia Ziółkowska    klasa I a         („Bambo” J. Brzechwa)

     Laureaci zostaną nagrodzeni dyplomami oraz drobnymi upominkami i będę reprezentować szkołę w eliminacjach gminnych.

     Pozostali uczestnicy:

     1.      Adam Olkowski                    klasa III

     2.   Karolina Balkiewicz             klasa II a

     3.   Agnieszka Jadanowska      klasa II a

     4. Adrian Borowiec                  klasa II b

     5.    Magdalena Lempek            klasa I b

     6.     Oliwia Rukat                         klasa I b

     7.   Emila Myslińska                   klasa I b

     8.   Marta Karpińska                  klasa I b

       Otrzymali nagrody pocieszenia.    

                                                                                      Małgorzata Górna

     KLASY STARSZE:

     Komisja w składzie: Wioletta Szajkowska, Renata Rafalska i Emilia Łełyk oceniła występy młodych recytatorów według następujących kryteriów:

     - interpretacja i estetyka mówienia,

     - dobór repertuaru (do wieku i osobowości dziecka),

     - ogólny wyraz artystyczny.

        Pierwsze miejsce zajęła Marcelina Bednarska („Śpieszmy się ”Jan Twardowski), drugie – Angela Kycia („Sowa” Anna Kamieńska), trzecie – Ewelina Ziółkowska („Paweł i Gaweł” Aleksander Fredro) oraz Kamila Załęska („Kot w pustym mieszkaniu” Wisława Szymborska).

     Wyróżnione zostały: Magdalena Gadomska i Aleksandra Iwin.

     Laureatki zostaną nagrodzone dyplomami. Marcelina Bednarska oraz Angela Kycia będą reprezentowały naszą szkołę w eliminacjach gminnych.

        Głównym celem konkursu było kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego poprzez sztukę recytacji, stworzenie dzieciom możliwości zaprezentowania poezji dziecięcej, artystyczna konfrontacja młodych recytatorów.

      

                                                                                                           Wioletta Szajkowska

     SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY "SEKRETY PANA KLEKSA"

     Dnia 6 maja 2011r. uczniowie  gościli Grupę T  z Torunia, która zaprezentowała spektakl teatralny pt. „Sekrety Pana Kleksa”.

     W spektaklu zostały poruszone problemy uzależnień i bezpieczeństwa na drodze. Mówiono o zagrożeniach związanych z zanieczyszczaniem środowiska, uczono w jaki sposób segregować śmieci. Sygnalizowane były ważne telefony alarmowe oraz pokazane zostały zgubne skutki nałogów.

     Spektakl opierał się na bezpośrednim kontakcie z publiczną – dzięki czemu między aktorami a widzami cały czas trwał dialog.

     Humorystyczne podejście oraz osadzone w konwencji kabaretowej poważnych treści powodowały żywą reakcje dzieci, które chętnie angażowały się w przedstawienie – ucząc się poprzez zabawę.

                                                                                                                                Renata Rafalska

     CZYSTY LAS WOKÓŁ NAS

     Rok 2011 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych – Międzynarodowym Rokiem Lasów.

     W związku z tym członkowie koła przyrodniczego wzięli udział w akcji „Czysty las wokół nas”. 4 maja 2011 r., po zajęciach lekcyjnych ,zaopatrzeni w worki i rękawiczki, poszli do najbliższego lasu  zbierać śmieci. Było ich bardzo dużo, między innymi: butelki, papiery, plastiki. Zebrali  11 worków śmieci. Złożyli je w pobliżu drogi, aby pracownicy z Urzędu Miasta zatrudnieni przy sprzątaniu ulic mogli je zabrać. Porządkując las uczniowie mogli zaobserwować zmiany, jakie zaszły wiosną w lesie.                

                                                                       opiekun koła: Teresa Biegańska

      

                                                                                                          

      

     DZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA

     29 kwietnia  w naszej szkole był  Dniem  Promocji Zdrowia i Święta Ziemi. Przebiegał pod hasłem „ Trzymaj formę...”.

     Z tej okazji uczniowie klas IV- VI wykonali  plakaty na temat sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzieci z klas 0-III przyrządziły sałatki owocowo- warzywne, jak również  poznały wartości odżywcze warzyw i owoców.

      Wszyscy uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie z okazji Święta Ziemi,  przygotowane przez uczniów klasy VI a i  członków kółka przyrodniczego pod opieką pani Teresy Biegańskiej. 

     Odbył się również bieg uliczny, który zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego- p. Andrzej Krzykowski i p. Marcin Gołębiewski. Nad bezpieczeństwem tej imprezy czuwała miejscowa policja.    

                                                                     Koordynator promocj zdrowia - Elżbieta Żmijewska

     Galeria zdjęć:     http://spmilomlyn.edupage.org/photos/?gallery=117&photo=album                           

                                        http://spmilomlyn.edupage.org/photos/?gallery=118&photo=album

      

     POWITANIE WIOSNY

     W tym roku tradycyjnie witaliśmy wiosnę głośnym przemarszem z Marzanną  ulicami naszego miasta, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie i nauczyciele.

     Samorząd uczniowski zorganizował Klasbit dla uczniów klas IV-VI. Składał się on     z konkurencji sprawnościowych i zadań z przedmiotów takich jak: język polski, matematyka, historia, przyroda.

     W skład jury weszły: p. dyrektor Grażyna Potkaj, p. Emilia Łełyk, p. Wioletta Szajkowska. Turniej prowadził p. Andrzej Krzykowski.

     Każdą klasę reprezentowała drużyna składająca się z 3 przedstawicieli. Odpowiadała ona na pytania z przedmiotów wiodących. Do konkurencji sprawnościowych wybierani byli uczniowie z widowni.

     Oto konkurencje sprawnościowe:

           1. Narysowanie żaby z zawiązanymi oczyma.

           2.  Odbijanie piłeczki tenisowej. 

         3. Wydawanie odgłosów żaby na jednym wydechu.

         4. Wykonanie stroju wiosny.

     Zadania wiedzowe to:

     1.        Rozwiązanie zadania matematycznego.

     2.        Ułożenie przysłów o wiośnie.

     3.        Dyktando.

     4.        Odpowiedzi na pytania z historii.

     5.        Odpowiedzi na pytania z przyrody.

        I miejsce zajęła klasa VIa

       II miejsce zajęła klasa VIb

        III miejsce zajęła klasa V

       IV miejsce zajęła klasa IVb

          V miejsce zajęła klasa IVa

      Każda klasa otrzymała dyplom za udział w Klasbicie oraz nagrodę w postaci słodyczy. Wszyscy świetnie bawili się i kibicowali swojej klasie.

                                                     Samorząd Uczniowski

     Spotkanie autorskie z pisarką Wiolettą Piasecką

     Dnia 18 marca 2011 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Wiolettą Piasecką z Elbląga, autorką ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, dwóch biografii (Hansa Christiana Andersena oraz Faustyny Morzyckiej), czterech sztuk teatralnych, wielu słuchowisk radiowych.

     Pisarka na spotkaniu pojawiła się w pięknym,  barwnym stroju wróżki. Miała ze sobą także czarodziejski pierścień, który spełniał  marzenia. Niezwykła Pani Wioleta przeprowadzała różne fantastyczne zabawy, gry i konkursy, które wprowadziły wszystkich w zachwyt i oczywiście dobry nastrój. Opowiadała dzieciom ciekawe historyjki związane z pisaniem książek. W programie oprócz interesujących opowieści  były zwariowane kukiełki oraz czarodziejskie niespodzianki. Dzieci miały okazję przeżyć żywą lekcję literatury, ponieważ Pani Wioletka przepięknie opowiadała o życiu Hansa Christiana Andersena.

     Wszyscy zebrani słuchali   z uwagą i przejęciem. Kiedy przerywała swoją opowieść i mówiła, że reszty uczniowie dowiedzą się z jej książki słychać było chóralne … NIE!!!

     Pisarka nie bez powodu pojawiła się w stroju wróżki. Wszystkich oczarowała swoją osobą, zarówno małych jak i dużych. Na pewno na długo w pamięci pozostanie wyjątkowe i niecodzienne  spotkanie z Panią Wiolettą Piasecką. Było super!!!

     Dziewczęta z aktywu bibliotecznego podziękowały pisarce za przyjazd do nas i wręczyły jej kwiaty. Na koniec spotkania uczniowie ustawili się w długiej kolejce do baśniopisarki, ponieważ każdy chciał jej autograf.

     Dzieci, nauczycieli i rodziców zachęcam do czytania książek Wioletty Piaseckiej, tekstów ciekawych, ciepłych i optymistycznych, napisanych z humorem i dużą wrażliwością . Za pośrednictwem swych bohaterów autorka przekazuje dzieciom wiarę w moc własnych zdolności i możliwości realizacji marzeń. Ktokolwiek sięgnął po jedną z baśni z pewnością przeczyta następne. Zapraszam do naszej szkolnej biblioteki, w której znajdują się piękne baśnie, m.in. :„Baśniowa biografia Andersena” oraz najnowsza książka pisarki pt.” Tańczące czarownice”. Czytałam i polecam.

                                                        Nauczyciel bibliotekarz – Wioletta Szajkowska

     galeria zdjęć

        ZAJĘCIA WSPIERAJĄCE NAUKĘ

      

     Na terenie naszej szkoły została utworzona grupa eksperymentalna składająca się z 14 uczniów klas czwartych, która będzie brała udział w zajęciach wspierających naukę. Będą one trwały aż do sprawdzianu w klasie szóstej.

     Na zajęciach prowadzimy ćwiczenia z Gimnastyki Mózgu, które są bazowym programem Kinezjologii Edukacyjnej.

     Twórcami metody są Paul Dennison i jego żona Gail Dennison. Odkryli oni ogromne znaczenie możliwości ruchu fizycznego, które mogą być wykorzystane zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych do nauki czytania, pisania, rysowania, pracy narządów słuchu i wzroku oraz skupiania świadomości.

     Podejmowane działania wspierają proces uczenia się – fazę zapoznania się z danym tematem, świadome przeprowadzanie operacji i działań oraz wykorzystywanie znanych już informacji.

     Gimnastyka Mózgu, jak potwierdzają liczne badania w wielu krajach, pobudza określone części mózgu, mechanizmy integracji myśli i ruchu, dzięki czemu nowy sposób uczenia się jest bardziej naturalny, spontaniczny, sprzyja lepszemu zapamiętywaniu.

     Na zajęciach prowadzony jest również trening uwagi, która jest bardzo ważnym procesem w rozwoju człowieka. Nie da się zapamiętać rzeczy, których nie obdarzymy uwagą. Uwaga jest wynikiem interakcji społecznej. Nie jest ona w stanie wykształcić się u dziecka bez pomocy osoby dorosłej.

     Umiejętności zdobyte na treningu uwagi owocują lepszymi wynikami w nauce oraz sukcesem w życiu dorosłym.

     Podobne zajęcia odbywają się również w grupie przedszkolnej, w której wykorzystujemy ćwiczenia z Gimnastyki Mózgu, trening uwagi oraz ćwiczenia z elementami logopedii.  

      

                                                                                                          Monika Misztal – Matwiejuk

                                                                                                          Renata Rafalska

             ZAJĘCIA Z ZAKRESU UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY.

      

     Pani Renata Rafalska, pedagog szkolny, będąca członkiem PCK w Ostródzie, przeprowadziła w klasach IV – VI cykl zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach.

     Miały one postać przekazu oraz ćwiczeń praktycznych, z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego, fantomu oraz apteczki.

      Podjęte zagadnienia:

     - bezpieczeńtwo

     - sprawdzanie przytomności

     - wzywanie pomocy

     - sprawdzanie oddechu,

     - pozycja boczna ustalona

     - uciskanie klatki piersiowej

     - łańcuch przeżycia

     - pierwsza pomoc w razie zasłabnięcia, omdlenia, krwotoku z nosa, złamania. 

     Przewidziany jest również pokaz udzielania pierwszej pomocy dla uczniów klas I – III, który przeprowadzą instruktorzy PCK w Ostródzie.      

       galeria zdjęć

     TESTY MEDALOWE

     12 lutego 2011r. w Hali Sportowej OCSiR w Ostródzie odbyły się pierwsze w tym roku Testy Medalowe organizowane przez Centrum Tańca Wasilewski - Felska dla dzieci biorących udział w zajęciach tanecznych.

     Naszą szkołę reprezentowało pięcioro tańczących w kategorii "SREBRO":

           

     aby otworzyć podgląd zdjęcia należy kliknąć prawym przyciskiem myszki "pokaż obrazek"

     (od lewej) Wiktoria Maier, Emilia Myślińska, Katarzyna Fałdowska, Natalia Szabelska i Zuzanna Petka

     Testy Medalowe, to pokaz umiejętności tanecznych dzieci, połączony z uroczystym wręczeniem dyplomów Olimpijskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier.

     zapraszamy do albumu fotograficznego... http://spmilomlyn.edupage.org/photos/?gallery=105&photo=album

                                                          administrator

     WARSZTATY FILMOWE

     W środę, 19 stycznia 2011 w naszej szkole odbyły się warsztaty filmów animowanych. Wzięli w nich udział uczniowie klas IV a i IV b. Dzieci wraz z wychowawczyniami (p. Marzeną Grudzińską i p. Moniką Misztal – Matwiejuk) gościły panią Agnieszkę Burszewską, studentkę IV roku Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Pani Agnieszka zajmuje się filmami animowanymi i efektami specjalnymi. Zaprezentowała uczniom trzy filmy zrealizowane przez siebie, opowiedziała o pracy animatora.

     Wyjaśniła, czym jest sekwencja, co to jest kadr, pokazała również to, na co dzieci czekały najbardziej – jak zrobić film animowany. Każdy uczeń, wyposażony w ołówek, gumkę, segregator i półpergamin, narysował kilkanaście kadrów filmowych stając się współtwórcą dzieła o roboczym tytule „Mój przyjaciel”.

     Pani Agnieszka  zajęła się montażem wszystkich sekwencji. W rezultacie powstał projekt, który prezentujemy państwu poniżej.

     Uczniowie byli niezwykle dumni, ze mogli wziąć udział w takim przedsięwzięciu. W końcu ilu dziesięciolatków w Polsce ma za sobą udany debiut filmowy? A ilu z nich może poszczycić się faktem, iż jego rysunki weszły w skład filmu animowanego? Pani Agnieszka obiecała, że odwiedzi nas ponownie. Kto wie, może w przyszłości zdobędziemy Oscara?                                   

                                                   Marzena Grudzińska             

     http://www.youtube.com/watch?v=4x0KRV0dSZc                           

     DZIEŃ BEZ PRZEMOCY

      Dnia 9 grudnia zorganizowaliśmy w naszej szkole „Dzień bez przemocy”              

       – życzliwość i kultura przede wszystkim.

     Celem imprezy było propagowanie kulturalnego zachowania, ukazanie uczniom możliwości bezpiecznego i aktywnego spędzania czasu .

     Przebieg imprezy:

     Chętni uczniowie przygotowali w domu plakaty z hasłami dotyczącymi tematyki pozytywnego zachowania się.

     Plakaty zostały wywieszone na korytarzach szkolnych. Najciekawsze pomysły zostały nagrodzone.

     Uczniowie klas I – VI na przerwie śródlekcyjnej o godz. 8.45 wykonywali prace plastyczne pt. „Pozytywny

     bohater”. Opiekunami były panie Beata Andrianik i Ewa Kilman.

     Na drugiej przerwie o godzinie 9.40 odbyły się konkursy sportowe dla uczniów klas IV – VI. Konkursy prowadzili panowie Andrzej Krzykowski i Marcin Gołębiewski.

     Na trzeciej przerwie odbyło się głosowanie na Ambasadora i Ambasadorkę Kultury i Życzliwości.

     Podczas czwartej przerwy dyrektor, pani Grażyna Potkaj ogłosiła wyniki konkursów plastycznych i sportowych

     oraz konkursu na Ambasadorkę i Ambasadora.                                                                                   


      

     "PODRÓŻOWAĆ KAŻDY MOŻE"

     16 listopada w naszej szkole gościliśmy podróżnika - pana Jana Witkowskiego, który przeprowadził  dwa spotkania dla uczniów klas I – III oraz IV – VI.

     Opowiadał o zagadnieniach związanych z podróżowaniem, od zagadnień praktycznych po przekrojowe omówienie problemów współczesnego świata. Poruszył m.in. takie tematy, jak:„Zawód podróżnik, czyli jak się utrzymać ze swojej pasji?”, „Każdego z Was stać na podróże”, „Egzotyczna wyprawa w nieznane”, „Kultury Świata. Od talerza po świątynie”, "Jak nie niszczyć świata. Odpowiedzialne podróżowanie”, „Ciekawostki świata”, "Życie w niedostępnych miejscach, od Sahary po Himalaje”, „Nie każdy Muzułmanin To terrorysta”.

     Cele tego spotkania, to :

     - propagowanie wartości związanych z etosem podróżowania,

     - rozwijanie w uczniach przedsiębiorczości i zaradności,

     - inspirowanie do rozwijania własnych zainteresowań.

     Pan Witkowski podczas spotkania z uczniami stosował pokazy multimedialne, projekcje filmów, prezentował pamiątki z podróży.

                                                                                     Renata Rafalska                                       


     SPOŁECZNA KAMPANIA PRZECIWKO MENINGOKOKOM

     Dnia 5 listopada  gościliśmy  w szkole p. Annę Skibę, pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno –

     Epidemiologicznej w Ostródzie, która przeprowadziła szkolenia dla naszych uczniów.

     Kasy IV – VI wzięły udział w szkoleniu pt. „Meningokoki”. Tematyka szkolenia obejmowała problematykę zakażeń meningokokowych w ramach trwającej „Społecznej Kampanii Przeciwko Meningokokom”. Wiodącym założeniem kampanii jest uświadomienie społeczeństwu, że problem meningokoków jest poważny i warto zadbać o swoje zdrowie poznając sposoby pozwalające na zminimalizowanie ryzyka zakażenia meningokokowego.

     Dla klas I – III przygotowane zostało szkolenie na temat zdrowego stylu życia. Szkolenie miało na celu wyposażenie dzieci w wiedzę i umiejętności potrzebne do utrzymania zdrowia i podnoszenia jego stanu. Poruszone zostały następujące

     tematy:

     - wiedza o samym sobie,

     - utrzymanie sił obronnych w stałej gotowości,

     - odżywianie,

     - hartowanie się

     Składamy serdeczne podziękowania Pani Annie Skiba za poświęcenie czasu naszym uczniom.

      

                                                                             Renata Rafalska


      

     ŚWIETO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

     „ Bez porządnej biblioteki w porządnej szkole porządnie uczyć się nie da.”

                                                                                            Jadwiga Andrzejewska

     Z okazji obchodów Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych 28 października 2010 r. nasza Biblioteka Szkolna świętowała swoje imieniny. Pojawiły się dekoracje, zarówno przed wejściem, jak i wewnątrz, które informowały czytelników o tym wyjątkowym dniu. Z tej okazji pomieszczenie biblioteki zostało specjalnie udekorowane, aby podkreślić świąteczny klimat i przyciągnąć tym samym czytelników. Każdy, kto tego dnia postanowił odwiedzić bibliotekę, mógł poczęstować się cukierkiem. Najlepszym sposobem na uczczenie święta biblioteki jest czytanie książek. Tego dnia wypożyczalnię i czytelnię odwiedziła rekordowa liczba czytelników.Dzieci z klas I i II mogły miło spędzić czas na zajęciach głośnego czytania książek. Celem tego typu zajęć było zachęcenie najmłodszych czytelników do korzystania z biblioteki, która ma im kojarzyć się z miejscem ważnym i ciekawym w szkole, które często będą odwiedzać. W tym czasie szczególnie chętnymi gośćmi byli uczniowie z klas najmłodszych. Uczniowie z aktywu bibliotecznego przeprowadzili sondaż wśród uczniów pt. „Moja ulubiona książka”. Najwięcej głosów otrzymała powieść Frances Hodgson Burnett pt. Tajemniczy ogród”.

     Dzięki  obchodom Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie mieli okazję lepiej poznać bibliotekę szkolną, a nauczyciel bibliotekarz swoich czytelników. Przyjemna świąteczna atmosfera ułatwia bowiem życzliwe kontakty, pomaga tworzyć wizerunek biblioteki jako miejsca przyjemnego, gościnnego, interesującego i ważnego.

                                                                                 Wioletta Szajkowska

     Zapraszamy do albumu fotograficznego


     W środę, 13 października 2010 roku, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Patrona.

     Był to dzień szczególny, bo szkole został nadany nowy, piękny sztandar. Pani dyrektor powitała gości, którzy tłumnie zgromadzili się w sali gimnastycznej.  Wśród nich znaleźli się m. in.  BurmistrzMiasta i Gminy Miłomłyn pan Zbigniew Skolmowski, ksiądz dziekan Marian Żbikowski, przewodnicząca Rady Miasta pani Zenobia Kamińska, przewodnicząca Rady Rodziców pani Anna Miśkiewicz, dyrektorzy wszystkich szkół z terenu naszej gminy, przedstawiciele Rady Miasta, emerytowani pracownicy szkoły.

     Krótką historię szkoły, garść informacji o patronie i sztandarze zaprezentowali Izabela Osiecka i Paweł Folgert, uczniowie klasy V. Po dialogu nastąpiła ceremonia przekazania sztandaru. Przewodnicząca Rady Rodziców odczytała Akt ufundowania a Proboszcz naszej parafii ks. Marian Żbikowski poświęcił  nowy sztandar.   

     Organizacja uroczystości była możliwa dzięki fundatorom, ludziom o otwartych sercach, którzy wspomogli finansowo naszą szkołę w zakupie sztandaru. Fundatorzy  wbili symboliczne gwoździe w drzewiec, upamiętniające ich hojność. Wśród nich znaleźli się: Ewa i Jarosław Myślińscy, Robert Piotrowski, Zbigniew Skolmowski, Zenobia Kamińska, Dorota Wawrowska, Grażyna Potkaj, Anna Miśkiewicz, Karolina Grochalska, Monika Ptaszkiewicz, Marta Klewiado, Agata Bobrowicz, Monika Misztal - Matwiejuk, Mirosława Wrona, Stanisław Siwkowski, Danuta i Zbigniew Koziej.

     Przedstawiciele fundatorów złożyli nowy, piękny sztandar na ręce pani dyrektor szkoły, Grażyny Potkaj.

     Nieco zdenerwowani pierwszoklasiści złożyli egzamin, w skład którego wchodziło śpiewanie piosenek i recytacja wierszyków. Wspaniale przygotowani przez panie wychowawczynie bezbłędnie deklamowali zabawne strofy, prezentowali ciekawe utwory. Nie tylko rodzicepierwszaków byli wzruszeni tym występem. Starsi uczniowie z uwagą słuchali młodszych kolegów i wspominali swoje własne ślubowanie.

     Społeczność szkolna z chęcią przyjęła pierwszoklasistów do swojego grona. Pani dyrektor za pomocą ogromnego ołówka pasowała każdego pretendenta do zaszczytnego miana ucznia.

     Przedstawiciele klas II -VI uroczyście wyprowadzili sztandar, który będzie przechowywany w archiwum jako eksponat. Poczet sztandarowy wyszedł wraz z nowym nabytkiem szkoły, symbolem małej ojczyzny. Zarazpotem sześciolatki odprowadziły dumnych pierwszoklasistów do swoich sal.

     Uczniowie klas IV utrzymali wieloletnią tradycję szkoły dotyczącą Dnia Patrona związaną z festiwalem piosenki żołnierskiej. Pewnym krokiem wmaszerowali na scenę i zaśpiewali wraz z chórem dwie piosenki: „Okę” i „Przybyli ułani”. Śpiew solistki klasy IV b, Pauli Jakubowskej, wzbudził wśród zebranych wielki zachwyt. Piosenki rozdzieliła recytacja wiersza Antoniego Słonimskiego pt. „Ojczyzna”. 

     Deklamacja Magdaleny  Gadomskiej, uczennicy klasy VI a, wzbudziła wielki podziw wśród  obecnych na sali.

     W oczach wielu gości pojawiły się łzy wzruszenia, komentarze były do siebie  podobne – „ta dziewczyna ma prawdziwy talent!”.

     Po zakończonym występie pani dyrektor podziękowała wszystkim zebranym i zaprosiła gości na

     poczęstunek i odwiedzenie sali pamięci. Tam można było dokonać pamiątkowego wpisu do kroniki szkolnej oraz obejrzeć wszystkie trofea, zdobyte przez uczniów naszej szkoły w rozmaitych konkursach.

     Uroczystość przebiegała bez zakłóceń dzięki ścisłej współpracy pracowników szkoły. Zarówno nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi jak i uczniowie ciężko pracowali na w pełni zasłużony sukces. Goście nie szczędzili pochwał dotyczących tego wyjątkowego apelu.

     Informacja o wydarzeniu ukazała się w lokalnej prasie.

                                                                                                                  Monika Misztal - Matwiejuk


      

     OWOCE W SZKOLE       

     Od 16 lutego 2010r. dzieci z klas I-III naszej szkoły będą otrzymywały w szkole bezpłatnie owoce lub warzywa. Jest to możliwe dzięki realizacji unijnego programu "Owoce w szkole".

     W okresie 10 wybranych tygodni drugiego semestru, każde dziecko otrzyma trzy porcje w danym tygodniu specjalnie przygotowanych owoców i warzyw lub ich przetworów.

     Warzywa i owoce, które biorą udział w programie to: jabłka, truskawki, marchew, ogórki, rzodkiewki oraz soki owocowe i soki warzywne.

     Program "owoce w szkole" ma przeciwdziałać otyłości u dzieci, zapobiegać chorobom powodowanym nieodpowiednią dietą, a także zatrzymać spadek konsumpcji owoców i warzyw. Ma też ukształtować wśród dzieci nawyki żywieniowe, polegające na regularnym spożywaniu owoców i warzyw.