• Z życia szkoły 2023/2024

Noc “Zwiadowców” w bibliotece

W piątek 27. 10 uczniowie kl. 6a przyszli wieczorem do szkoły, aby w niej … nocować. Spotkanie odbyło się pod hasłem “Zwiadowcy są światu potrzebni” i było związane z ostatnio czytaną przez młodzież książką Johna Flanagana “Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu”. Uczestnicy byli podzieleni na cztery grupy - Zwiadowców, Rycerzy, Kucharzy oraz Dyplomatów i Skrybów. Wszyscy świetnie się bawili, rozwiązując krzyżówki, rysując reklamy, uczestnicząc w konkurencjach sportowych, licząc zadania matematyczne(!), tłumacząc zdania na j. angielski, odgadując kalambury i układając tangramy. Najciekawiej jednak wypadły prezentacje grup i cosplaye. Organizatorki są pełne podziwu dla pomysłowości, poczucia humoru i energii swoich uczniów. A o 4.30 rano prawie wszyscy uczestnicy spotkania już spali… Bardzo dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu zabawy rodzicom (którzy ufundowali jedzonko i drobne upominki), pani Krystynie Rosińskiej i panu Andrzejowi Krzykowskiemu oraz wydawnictwu “Jaguar”, które podarowało nam przypinki.

Monika Misztal-Matwiejuk i Dorota Wawrowska

Nigdy nie oceniaj wartości człowieka według jego pozycji. J. Flanagan

Dzień marchewki

30 października klasa 3a i 3 b podsumowała wiadomości związane z tematem: „Dbamy o zdrowie”. W tym celu odbyły się nietypowe lekcje na cześć marchewki i innych warzyw. Wszyscy solidarnie założyli coś pomarańczowego lub zielonego, tak aby jak najbardziej przypominać marchewkę.

Na ostatniej godzinie dzieci wykonały marchewkowe kukiełki, które zabrały ze sobą do domu.

E. Łełyk

galeria

Dnia 8 października 2023 r. w Gdańsku odbył się turniej szachowy, w którym udział wzięli uczniowie naszej szkoły:
          Adam Szabelski, Zofia Petka, Antoni Jerzyk, Iwo Konstanty-Ślebzak, Wojciech Szajdek, Filip Krajza, Fabian Jastrzębski, Ogrodowczyk Michał. W turnieju można było uzyskać kategorię szachową V i IV.
          Czworo uczniów uzyskało IV kategorię szachową: Fabian Jastrzębski, Filip Krajza, Wojciech Szajdek i Iwo Konstanty-Ślebzak.

Jesienne Biegi Przełajowe edycja 2023

W piątek 29 września 2023 roku na stadionie miejskim oraz tężni i okolicznych lasach odbyła się duża impreza biegowa dla dzieci i młodzieży, a mianowicie Biegi Jesienne Biegi Przełajowe dla uczniów szkół z terenu Miasta i Gminy Miłomłyn. W biegach uczestniczyli uczniowie nie tylko szkoły z Miłomłyna ale również ze szkoły podstawowej w Liwie. W sumie w turach biegów udział wzięło blisko 400 uczestników w różnych kategoriach wiekowych. Trzeba przyznać że tereny leśne w okolicach tężni są wręcz wymarzone na tego typu atrakcje. Mnóstwo tras biegowych o różnym stopniu trudności pozwala zorganizować imprezę biegową dla każdej grupy zaawansowania. Po zakończonych biegach na zwycięzców czekały medale, które wręczyli Burmistrz Miłomłyna Stanisław Siwkowski oraz Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy I DP im. Tadeusza Kościuszki w Miłomłynie Alina Król.

Medale oraz wodę dla spragnionych młodych biegaczy ufundował UKS Lider Miłomłyn.

Andrzej Krzykowski

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Dnia 15.09.2023 nasza szkoła brała udział w akcji Sprzątanie Świata. Uczniowie wszystkich

klas zaopatrzeni w rękawice i worki wraz z nauczycielami udali się na wyznaczone tereny w Miłomłynie i okolicy ( leśny park uzdrowiskowy). Akcję sponsorowało nadleśnictwo w Miłomłynie.

Wierzymy, że takie akcje zachęcą dzieci i młodzież do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i przysłużą się rozwijaniu poczucia odpowiedzialności za jego kondycję.

Mariola Bukowska

Uczniowie z Miłomłyna na obozie w ramach programu Aktywni Obywatele

Młodzież z Miłomłyna z utęsknieniem wyczekiwała na ten obóz i nie ma się co dziwić... już drugi raz zostaliśmy zaproszeni do udziału w tym projekcie, a pierwszy wyjazd przyniósł mnóstwo pozytywnych wrażeń i doświadczeń.

Obóz odbył się w ramach programu Aktywni Obywatele na zaproszenie Szkoły z Miłakowa. Jednym z założeń programu jest powstanie Klubu Sportowych Wolontariuszy, to inicjatywa która daje wiele korzyści.

Pomaga w rozwijaniu aktywności gminnej młodzieży, zapewniając młodym mieszkańcom dodatkowe atrakcje  oraz możliwość rozwijania szeregu kompetencji.  Obóz odbył się w dniach 4- 10 września w Sztutowie, udział w nim wzięło 45 młodych ludzi z Miłakowa, Łączna i Miłomłyna. Sam obóz został bardzo pieczołowicie zaplanowany, oprócz wielu niewątpliwych atrakcji, nie zabrakło elementów szkoleniowych i zasad, których uczestnicy musieli przestrzegać. W trakcie obozu młodzież uczestniczyła w szeregów zajęć sportowo - rekreacyjnych, warsztaty integracyjne i kompetencyjne, zajęcia na basenie oraz zajęcia i spacery na plaży. W ciągu trwania obozu uczestnicy nabywali umiejętności pracy w grupach, teoretycznego i praktycznego  przygotowania festiwalu sportowo- rekreacyjnego.

Poza warsztatami, szkoleniami i zajęciami był również czas na relaks, w czasie którego uczestnicy mogli skorzystać ze swoich telefonów. Pewnie wielu czytelników uważa że to nie możliwe aby młody człowiek wytrzymał bez dostępu do Internetu i mediów społecznościowych...

A jednak można, ten swoisty ,, detoks ", to jedna z wartości dodanych wyjazdu do Sztutowa.  Było to możliwe gdyż młodzież była niemal nieustannie zajęta aktywnościami. Odwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności, park trampolin, Gdańską starówkę, a także zaliczyliśmy seans kinowy. Atrakcje były więc mocno urozmaicone i łączyły w sobie walory edukacyjne i dobrą wręcz szaloną zabawę ( dyskoteka) .

Szkoleniowe i rozrywkowe walory obozu uzupełniał aspekt organizacyjne-porządkowy. Jego uczestnicy musieli przestrzegać ścisłych zasad i funkcjonować według określonego porządku. Codzienne pobudki, wspólne posiłki o stałych porach, porządkowanie pokoi, cisza nocna, ograniczenie korzystania z nowoczesnych urządzeń elektronicznych, to coś do czego wiele młodych osób nie jest przyzwyczajonych, a co z pewnością  im się przyda...