• Z życia szkoły 2019/2020

    •  

     Nasze pierwszaki zdobyły certyfikat

     potwierdzający udział w 11 edycji programu edukacyjnego.

      

       W ramach programu dzieciaki zdobyły wiedzę i umiejętności z zakresu tematyki bezpieczeństwa w szkole, na drodze, w domu oraz w Internecie i zdały test bezpieczeństwa on line.

     Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie i gratulujemy.

      

     Beata Andrianik

           KINO W SZKOLE

      

         Dnia 4. 03. 20 r. sala gimnastyczna zamieniła się w salę kinową. Przedszkolaki i uczniowie klas 0 – III obejrzeli film pt.,, Sekretne życie zwierzaków II”. Główny bohater filmu pies Maks przeżywa wiele stresów z powodu pojawienia się w domu nowego członka rodziny – syna gospodarzy. Jest pieskiem bojaźliwym, ale pobyt na wsi czyni z niego odważnego psa. Wraz ze swoimi przyjaciółmi; królikiem, chomikiem i kotem, uwalniają tygryska uwięzionego przez złego właściciela cyrku.

               Dzieci oglądały film z dużym zainteresowaniem, dostarczył im wielu pozytywnych wrażeń.

      

      Beata Karpowicz

           OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

          Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych dnia 28.02.2020 r. uczniowie naszej szkoły  wystąpili w przedstawieniu szkolnym pt.” Na zawsze w pamięci Żołnierze Wyklęci”. Swoje umiejętności aktorskie zaprezentowali na scenie w Miejsko -Gminnym Ośrodku Kultury w Miłomłynie.  Spektakl  poruszył serca społeczności uczniowskiej oraz zaproszonych gości, którzy brawami nagrodzili wysiłek uczniów.
     W drodze do szkoły uczniowie zatrzymali się przed pomnikiem Inki, aby złożyć kwiaty .
     Był to pierwszy punkt obchodów NDPŻW w Miłomłynie.

      

      

                                                                                                             Mariola Bukowska

                                                                                                             Lucyna Burkiewicz  

      

           KONCERT MUZYCZNY

      

       W poniedziałek 02.03.2020 r. uczniowie klas 0-3 oraz punktów przedszkolnych uczestniczyli w koncercie muzycznym pt. „Przeboje Pana Oskara” w wykonaniu grupy artystycznej „MAT”.
     Koncert rozpoczął się od konkursu klas II na najpiękniej zaśpiewany fragment piosenki pt. „Muzyczny lekarz”. Udział wzięło 3 uczniów. Pierwsze miejsce zajęła Sara, drugie Olek zaś trzecie Hania.

        Artyści przedstawili zebranym uczniom postać Oskara Kolberga, najwybitniejszego etnografa, często nazywanego „Tropicielem Przyśpiewek”, który jeżdżąc po Polsce spisywał muzykę ludową, polskie pieśni i tańce. W dalszej części koncertu dzieci miały możliwość obejrzeć aż pięć tańców uważanych za narodowe w wykonaniu swoich kolegów i koleżanek. Wśród nich znalazły się te wolne (Polonez, Kujawiak, Mazur), jak i te wykonywane w szybkim tempie (Oberek, Krakowiak). Wszystkie dzieci
     w tym dniu czynnie brały udział wyklaskując rytm do kolejnych utworów muzycznych. Ciekawostką zaprezentowaną zebranym uczniom były „Diabelskie Skrzypce”, czyli dość nietypowy instrument muzyczny służący do wydawania rytmicznych odgłosów oraz do akompaniowania innym instrumentom.

     Na koniec troje uczniów wzięło udział w konkursie sprawdzającym bieżące wiadomości. Wygrał Dominik Kieruczenko.

     Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów!

      

     Jolanta Szerszeń

      

     http://galeria

           LEKCJA TOLERANCJI

      

               20 lutego 2020 roku klasy I – III spotkały się z absolwentem naszej szkoły – Patrykiem Laskowskim.

               Patryk jest osobą jeżdżącą na wózku inwalidzkim ze względu na niepełnosprawność ruchową. Mimo barier, na które napotyka w życiu codziennym,  jest pogodny, otwarty na kontakty z innymi ludźmi, realizuje swoje pasje i marzenia. Obecnie studiuje na uczelni wyższej w Olsztynie.

               Na spotkaniu z dziećmi opowiedział o tym, co jest ważne dla osób niepełnosprawnych, jak się wobec nich zachowywać, jak im pomagać. Mówił o tolerancji, szacunku, wolontariacie. Odpowiadał uczniom na pytania, czasem dość osobiste.

               To była super lekcja. Dzieciaki przekonały się, że dużo zależy od nich samych, a marzenia się spełniają, jeśli wytrwale dąży się do celu.

      

     Serdecznie dziękujemy Patrykowi – wychowawcy i uczniowie

      

           LEKCJA Z KRUS

      

        13 lutego 2020 roku uczniowie klas pierwszych gościli  przedstawicielkę KRUS, która przeprowadziła pogadankę na temat bezpieczeństwa  w gospodarstwie wiejskim, wykorzystując wiedzę dzieci i film pt. „Gra o zdrowie i bezpieczeństwo”.

     Pierwszaki nauczyły się, co może być zagrożeniem dla zdrowia i życia osób pracujących w gospodarstwie rolnym  i jak bezpiecznie się zachowywać. Na koniec spotkania otrzymały pamiątkowe upominki.

       To była super lekcja. Wychowawcy i uczniowie pięknie dziękują pani Emilce i czekają na spotkanie za rok. 

              

     Beata Andrianik

      

     http://galeria     KONCERT MUZYCZNY


         Dnia 4 lutego uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w koncercie muzycznym pt. ”Hiszpańska Przygoda”. 
     Na początku troje uczniów z klasy IIIA (Ola, Maja i Paweł) pięknie zaśpiewali piosenkę pt. „Muzyczny lekarz”.
     Potem na skrzydłach wyobraźni dzieci przeniosły się do Madrytu i Barcelony. Słuchając gry na gitarach utrwaliły sobie znaczenie słowa lutnik, zapoznały się z budową gitary i wysłuchały utwory muzyczne. Aby uatrakcyjnić koncert dziewczynki z klas zerowych przebrane za Cyganki wykonały hiszpański taniec flamenco. 
       Słuchając pięknych piosenek wykonywanych na gitarze klasycznej i elektrycznej wszyscy brali udział w konkursie „Chłopcy kontra dziewczęta”.
     Na koniec odbył się podsumowujący konkurs z wiedzy muzycznej:
     I miejsce zajął Maksymilian z kl. IA, 
     II miejsce zajęła Ala z kl. IIA 
     III miejsce zajęła Ola z kl. IIIA.

                                     Emilia Łełyk
      

     http://galeria     BAL KARNAWAŁOWY 2020


     Prowadzący:  Aleksandra Szostek,  Emilia Jakubiak
     Muzyka: Adam Wityczyn,  Mikołaj Orpel


        Bal odbył się 16.01.2020 r. o godz. 15 00 – 18 00  na dużej sali gimnastycznej ozdobionej balonami, serpentynami i kolorowymi paskami bibuły. Na początku głos zabrała Pani Dyrektor Grażyna Potkaj, która przywitała uczestników balu i życzyła uczniom dobrej zabawy. 
     Aleksandra Szostek i Emilia Jakubiak przypomniały o zasadach obowiązujących podczas zabawy.  Na początku prowadzące zrobiły duże koło i zachęcały wszystkich do wspólnego tańca. Nastrój karnawału udzielił się bawiącym. W pięknie przystrojonej sali i przy rytmach dobrej muzyki wszyscy chętnie tańczyli. Po tańcach dowolnych przyszedł czas na konkursy, np. konkurs „krzesełka”, „taniec w parach”, „taniec z balonem” i inne. Śmiechy i brawa dopingowały uczestników konkursów, a w nagrodę zostały rozdane  cukierki zakupione przez samorząd uczniowski. Prowadzące oraz chłopcy zajmujący się muzyką świetnie zabawili resztę osób,  wspólnym śpiewom i tańcom nie było końca. Punktem kulminacyjnym zabawy było wybranie króla i królową balu. Spośród wszystkich chłopców  i dziewcząt prowadzące wyłoniły dwie osoby najlepiej i najwięcej bawiące się. Królem balu został Michał Łuniewski, a królową – Wiktoria Markowska. Zwycięzcom wręczono korony i szarfy. Wygrani przetańczyli razem wolną piosenkę, a później wszyscy zaczęli tańczyć z nimi. 
     Świetną zabawę trzeba było zakończyć, gdyż zbliżyła się godzina 18,00. Prowadzące podziękowały wszystkim uczniom za miło spędzony czas oraz nauczycielom za pilnowanie porządku. O godzinie 18 wszyscy posprzątali salę, a następnie poszli do domu.                                                                                           
                                                                                                                               Emilia J.
     Opiekunowie SU:
     Alina Król
     Andrzej Krzykowski
      

     http://galeria     W KARNAWALE SAME BALE - BAL KLAS MŁODSZYCH

      

     „W karnawale wszyscy urządzają bale.
     To tradycja bardzo stara,
     strojów pięknych co niemiara.
     Niech się bawią duzi , mali
     zgromadzeni na tej sali.” 

      Karnawał to okres przepełniony licznymi balami i hucznymi zabawami. Dla dzieci bal karnawałowy to niezwykły czas, często wyczekiwany przez wiele tygodni. 
     W czwartek 16.01.2020 r. w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy. Wychowawcy oraz dzieci włożyli dużo starań, aby tego dnia nasza sala balowa wyglądała nadzwyczajnie. Ten wyjątkowy wystój od razu wprowadził nas w atmosferę zachęcającą do zabawy, do której zaprosiła nas Pani Dyrektor Grażyna Potkaj. 
     Bawiły się dzieci z Punktów Przedszkolnych, oddziałów zerówkowych oraz klas 1-3.  Na czas zabawy, dziewczynki zamieniły się w księżniczki, aniołki, wróżki, motylki, a chłopcy w królewiczów, rycerzy, Spidermanów, Batmanów i wiele innych postaci bajkowego świata. Nie sposób zliczyć 
     i wymienić te wszystkie postaci. Wesołą zabawę uatrakcyjniały liczne konkursy i tańce prowadzone przez Panią Animatorkę Magdalenę Czaja. Muzyka płynąca z głośników inspirowała dzieci do zabawy. Pełne pozytywnej energii pląsały w parach, kole oraz korowodach. Z uśmiechem na ustach śpiewały teksty słyszanych hitów, skacząc i klaszcząc wesoło.
     Zabawa karnawałowa, to taka forma aktywności, która zawsze dostarcza dzieciom wiele radości, przyjemności i niezapomnianych chwil, które na długo pozostają w ich pamięci, a to było głównym celem tego balu. 
     Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok. 

     Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii. http://spmilomlyn.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=614

     Jolanta Szerszeń     SZKOLNE JASEŁKA „ BÓG SIĘ RODZI”

         Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia 20 grudnia 2019 roku w kościele parafialnym w Miłomłynie odbyły się jasełka „Bóg się rodzi” dla całej społeczności szkolnej. Rozpoczęły się powitaniem wszystkich zebranych przez ks. wikariusza  Piotra Olechowskiego. Następnie dzieci z Punktu Przedszkolnego „ Jaś i Małgosia” wcielili się w role Maryi, Józefa, pasterzy, królów i aniołów pod opieką p. Krystyny Krzemińskiej.  Młodzi aktorzy wprowadzili obecnych w kościele nauczycieli, uczniów, jak również przybyłych gości w świąteczny nastrój. Po przedstawieniu jasełkowym odbyło się śpiewanie kolęd połączone z prezentacją multimedialną o polskich tradycjach bożonarodzeniowych .
         Podczas tego szczególnego spotkania nie zabrakło wspólnej modlitwy oraz błogosławieństwa na czas Świąt Bożego Narodzenia.
         Na koniec spotkania ks. proboszcz Marian Żbikowski i p. dyrektor Grażyna Potkaj złożyli wszystkim zebranym świąteczne życzenia.
     Nad całością „Wspólnego kolędowania” czuwały Małgorzata Górna , Beata Gorgoń, Mariola Karpińska, Krystyna Krzemińska przy współpracy ks. Piotra Olechowskiego.

     Beata Gorgoń
     Małgorzata Górna

      

     http://galeria zdjęć

     https://youtu.be/wCddavxKHwU     Klasa III A w Pracowni Świętego Mikołaja


     Dnia 18 grudnia 2019r. klasa IIIA pojechała do Olsztyna w celu odwiedzenia Pracowni Świętego Mikołaja. Zanim jednak dzieci dotarły na miejsce podziwiały pięknie udekorowane Stare Miasto oraz Zamek Kapituły Warmińskiej. 
     W pracowni było bardzo kolorowo i pięknie pachniały pierniczki. Dzieci z ochotą wykonały sekretny lukier Pani Mikołajowej, którym ozdabiały swoje chatki z piernika. W pracy pomagały im elfy, które nauczyły dzieci śpiewać śmieszną elfią piosenkę.  W trakcie wizyty poznały regionalne tradycje świąteczne oraz słuchały wigilijnych opowieści. Na koniec dzieci zabrały ze sobą pięknie udekorowane pierniki, aby pochwalić się w domu swoim talentem cukierniczym.

     Wychowawczyni: E. Łełyk

           UMIEMY JUŻ PŁYWAĆ


     Uczniowie z klasy III A brali udział w programie powszechnej nauki pływania „Umiem pływać 2019”. Dzieci chętnie jeździły na zajęcia, które odbywały się raz       w tygodniu na pływalni w Morągu i trwały od 1 października do 3 grudnia 2019r.
     Dzieci miały możliwość zdobycia podstawowych umiejętności pływania oraz rozwijania i podnoszenia swojej sprawności fizycznej. Ważna była także edukacja w zakresie bezpieczeństwa nad wodą. Lekcje pod nadzorem instruktorów były gwarancją efektywnej nauki pływania.
     Czas spędzony na basenie był przyjemny, radosny i bardzo pożyteczny. Na koniec programu wszyscy otrzymali słodkie nagrody oraz dyplom ukończenia nauki pływania.

     E. Łełyk
              W dniach 7.10. 2019 do 31.12.2019  roku w naszej szkole oraz parafii odbywają się akcje pomocy misjom: " Klucz do nieba" oraz " Komórka na misje". Akcje te skierowane są do uczniów naszej szkoły oraz parafian. Polegają na przynoszeniu do szkoły kluczy: starych, połamanych, z wymienionych zamków oraz telefonów komórkowych: zużytych, nie potrzebnych. Dzięki specjalnym instytucjom zyskają one nowe życie, bądź zostaną poddane recyklingowi. Odnowione telefony mogą być znowu używane i trafić do mieszkańców krajów misyjnych, w których pracują księża werbiści. Zapewnią dostęp do środków komunikacji. Klucze natomiast zrobione są często z metali szlachetnych i jeżeli jest ich dużo sprzedane jako złom kolorowy w dużej ilości mogą pomóc misjonarzom pracującym w krajach misyjnych w różnych częściach świata.
          W akcje zostali zaangażowani uczniowie, nauczyciele, parafianie. Osobą odpowiedzialną za powodzenie akcji na terenie szkoły jest Beata Gorgoń, a w parafii ks. Piotr Olechowski.

      

                                                                 

       W naszej szkole staramy się by dzieci i młodzież uczyły się wrazliwości na los innych.
     Akcja pomocy niechcianym zwierzętom jest jedną z najprostszych  w  jaką mogą włączyć się dzieci. Mogą mieć satysfakcję i poczucie, że coś zależy od nich, że nawet chwilowa poprawa warunków jest ważna.  
     Dlatego uczniowie Szkoły Podstawowej w Miłomłynie zbierają karmę oraz potrzebne rzeczy dla zwierząt ze schroniska w Ostródzie.
                        Opiekunami akcji są Renata Rafalska i Mariola Karpińska

      

      WOLONTARIUSZE – SENIOROM 
         Dnia 12 grudnia 2019 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się pierwsza w gminie Miłomłyn Wigilia dla Seniorów.  Trudno wyobrazić sobie Wigilię i Święta Bożego Narodzenia bez śpiewania kolęd. W naszej polskiej tradycji jest to stary  i piękny zwyczaj, który łączy starsze i młodsze pokolenia oraz pozwala duchowo przeżyć Boże Narodzenie. Dlatego też wolontariusze pod kierownictwem pani Agnieszki Mironiuk i pani Doroty Papis z Koła Młodych Wolontariuszy z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy I DP im. Tadeusza Kościuszki w Miłomłynie  współpracujący ze Stowarzyszeniem na Rzecz Przyszłości Miłomłyna przygotowali część artystyczną uroczystości – montaż słowno-muzyczny. Wolontariusze umilili czas uczestnikom Wigilii deklamując wiersze i śpiewając kolędy po polsku i angielsku. Uczniowie wraz z opiekunkami przygotowali również prezenty dla kilkudziesięciu osób - uczestników Wigilii, a były nimi własnoręcznie wykonane pyszne pierniczki. Występ młodych wolontariuszy, którzy spisali się na medal należy uznać za bardzo udany, był on uroczysty, nastrojowy i klimatyczny, w duchu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.  

      

            

     Konkursy klas młodszych na etapie szkolnym za 2019 rok zakończone

         Koniec roku kalendarzowego dla uczniów klas młodszych był pracowity. 
     W dniach 04 – 12 grudnia klasy I – III startowały tradycyjnie w ogólnopolskim projekcie stypendialnym  Stypendiada Wczesnoszkolna zorganizowanym przez Firmę Edukacyjną „Orzeł” w Skierniewicach. 
     31 uczniów brało udział w następujących konkursach: plastycznym „Plastuś”, czytelniczym „Abecadło”, ortograficznym  „Ortografek” i matematycznym „Plusik”. Wyniki zostaną ogłoszone 28 lutego 2020 r. na stronie internetowej www.stypendiada.pl.
         
         17 grudnia 2019 r. zakończył się szkolny etap  Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych  
      „Zapobiegajmy pożarom” dla klas 0 – III, w którym wzięło udział 8 uczniów. 
     Prace zostały przekazane do sekretariatu Urzędu Miasta w Miłomłynie.
     Za uczestników trzymamy kciuki i życzymy wygranej – wychowawcy 

     Beata Andrianik


      

                     

                      

      

           Koncert muzyczny -  „WIGILIJNA OPOWIEŚĆ  ”

           20 grudnia 2019 r.  w naszej szkole odbył się świąteczny koncert  grupy  artystycznej  „Mat”  pt. „ WIGILIJNA OPOWIEŚĆ ”. Artyści zabrali dzieci w podróż po różnych krajach  świata ,  zapoznając ich  z najpiękniejszymi pastorałkami i kolędami, np.:  Rosji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii. 
           Na koniec spotkania odbył się konkurs kolęd, w którym wystąpili niektórzy uczniowie naszej szkoły. Pierwsze  miejsce zajęła Nina Dobrosielska, drugie   ex aequo- Nikodem  Zaranek  i  Marcel Mątwicki. 
                                                                                            

      Elżbieta Żmijewska      

     Wizyta klas pierwszych w Manufakturze Sztuki w Olsztynie

         16 grudnia 2019 roku klasy pierwsze wyjechały do Olsztyna na świąteczne warsztaty. 
     Przed udaniem się do pracowni pani Mikołajowej, dzieci zwiedziły olsztyńską starówkę.
     Podczas warsztatów przypomniały sobie wigilijne tradycje, wykonały domek z piernika, nauczyły się, jak zrobić kolorowy lukier. Na koniec elfy poczęstowały wszystkich ciepłą herbatką i pierniczkami.
     Było super!!!

     Beata Andrianik
      

                                                                                             

      

                       

           Finał akcji charytatywnej „Góra Grosza” 2019


        W tym roku nasza szkoła kolejny raz włączyła się w akcję charytatywną, która trwała od 25 listopada. Uczniowie zaangażowali się w zbieranie Góry Grosza, żeby pomagać dzieciom, które są w trudnej sytuacji i nie mieszkają ze swoimi rodzicami. Zebrane pieniądze w kwocie 621,55 zł zostaną przekazane Towarzystwu Nasz Dom. Po komisyjnym przeliczeniu pieniędzy z puszek stwierdzono, że I miejsce zajęła klasa VI B z wynikiem 210,62 zł i 4 eurocenty. Pozostałe wyniki akcji w kolejności od najwyższej zebranej sumy w poszczególnych klasach są następujące:


     1.    kl. VI B  - 210,62zł + 4 eurocenty
     2.    kl. VI C – 86,37 zł + 1 eurocent
     3.    kl. V B – 75,48 zł + 37 eurocentów, 10 koron
     4.    Odział „Krasnoludki” – 40, 40 zł + 92 eurocenty
     5.    Kl. V A – 38,57 zł
     6.    Kl. IV A – 38,43 zł
     7.    Kl. I A – 38, 35 zł + 10 eurocentów, 12 pfenningów, 25 kopiejek
     8.    Kl. VII B – 28,55 zł
     9.    Kl. VI A – 15,72 zł + 10 eurocentów
     10.    Kl. V C – 13,76 zł +10 centów
     11.    Kl. II A – 13,09 zł + 1 eurocent
     12.    Kl. III A – 12,40 zł + 2 eurocenty
     13.    Odział „Kubusiowo” – 8,16 zł
     14.     Kl. VIII A – 1,65 zł
     15.     Kl. VII A i VIII B – 0 zł

     Nagroda: Każdy uczeń z klasy VI B  otrzymuje szczęśliwy numerek na dzień 19.12.2019 (czwartek) jako nagrodę specjalną za zajęcie I miejsca.
     Samorząd uczniowski bardzo dziękuje wszystkim uczniom za okazaną wrażliwość,  włożony trud i każdy grosik.  

     Rada samorządu uczniowskiego
           Mikołajki to święto o głębokiej tradycji…

     Wszyscy znamy świętego Mikołaja jako korpulentnego dziadzia w czerwonym kubraku, z wielką siwą brodą i workiem pełnym prezentów i właśnie taki prawdziwy Mikołaj nas odwiedził 6 grudnia aby dostarczyć dla grzecznych dzieci prezenty, a tym, które sprawiają trudności swoim rodzicom i  nauczycielom, ukarać rózgą.
     W naszej szkole pojawił się zmotoryzowany Mikołaj oczywiście w towarzystwie śnieżynek . Wszyscy uczniowie otrzymali słodkie upominki.

     Dziękujemy za wsparcie rodzicom z Rady Rodziców oraz Mikołajowi ( Pan Roman Kobyliński), że nie zapomniał o dzieciach. Impreza mikołajkowa była udana, wywołała uśmiech na twarzy niejednego dziecka.

                                                                                                                                

     Opiekunowie SU

      

      

           ANDRZEJKI I MIKOŁAJKI W KLASIE 1 A

         Dwa kolejne piątki – 29 listopada i 06 grudnia bawiliśmy się wesoło. Były wróżby andrzejkowe, pyszne chruściki upieczone przez mamę Maksa  i mikołajkowe prezenty. Spotkaliśmy się z Mikołajem i uczestniczyliśmy w sportowych zawodach mikołajkowych. Teraz czekamy na klasową Wigilię.
         Dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w organizacji naszych klasowych imprez.
      

     Uczniowie 1 a z wychowawcą      
      

     http://galeria     ZAJĘCIA TECHNICZNE Z RODZICAMI W KLASIE II B


          Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Aby w naszej klasie  zagościła świąteczna atmosfera,  uczniowie postanowili  wykonać ozdoby  i ustroić nimi naszą klasową choinkę.  W zajęciach tych  uczestniczyły również mamy niektórych uczniów :    p. Aneta Karczewska  i p. Agnieszka Wrzeszcz, które podzieliły się swoimi artystycznymi  umiejętnościami  i   pomagały dzieciom   w wykonaniu  świątecznych ozdób. Wszyscy pracowali z dużym zapałem. Bardzo cieszymy się, że mamy tak uzdolnionych i chętnych do współpracy rodziców. Szóstego  grudnia  przy pięknie ubranej choince  odbyło się spotkanie              z Mikołajem.    


                                                                               Wych. Elżbieta Żmijewska
        
     http://galeria     WYCIECZKA DO OLSZTYNKA

            Dnia 04 grudnia 2019 r. uczniowie klas drugich wyjechali na wycieczkę do Olsztynka. Uczestniczyli w warsztatach, w czasie których  wykonywali ozdoby choinkowe, stroiki, ozdabiali pierniki. Poznali również tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia.

                                                                                                Organizatorzy: Alicja Wasiak 
                                                                                                                         Elżbieta Żmijewska        

      

     http://galeria     ODWIEDZINY „MRÓWKI” W KUBUSIOWIE

         

        Dnia 27.11.2019r. do p.p. „Kubusiowo” przybyli przedstawiciele sklepów „Mrówka”. Po krótkiej pogadance na temat dokarmiania ptaków w czasie zimy, zostały rozdane dzieciom woreczki z karmą dla ptaków.
         Maluszki zabrały je do domów aby wysypać ją do swoich przydomowych karmników.
     „Mrówka” zostawiła również karmę dla ptaków do przedszkolnego karmnika. Ptaki odwiedzające karmniki koło przedszkola, tej zimy nie będą głodne.

                                 Beata Karpowicz
      

      

     http://galeria       ANDRZEJKI W KLASIE II B

        Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna    i   wywodzi się z obrzędów ludowych. Troska       o zapewnienie sobie powodzenia i szczęścia towarzyszyła ludziom przez wieki.  Każdego roku w listopadzie, zgodnie             z tradycją, obchodzimy wieczór andrzejkowy. 
       W naszej  klasie zabawa andrzejkowa odbyła się w czwartek - 28 listopada 2019 r.  Uczniowie, pielęgnując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, mieli możliwość poznania swojej wróżby na bliższą i dalszą przyszłość – oczywiście              z przymrużeniem  oka. Wróżby: kim  w przyszłości  zostaną, co spotka ich w najbliższym czasie, wróżenie z buta oraz lanie wosku, wszystkim sprawiły wiele radości. 
                                                                                    

      Wych. Elżbieta Żmijewska  

     http://galeria     DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA 2019

     Dnia 28.11.2019 r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa, która trwała trzy godziny, tj. 1500 - 1800. Przed godziną piętnastą klasy szóste przygotowały do zabawy dużą salę gimnastyczną. W tym celu został rozstawiony sprzęt muzyczny, a salę udekorowano balonami oraz kolorowymi paskami bibuły. Mikołaj O. oraz Adam W. zajmowali się muzyką, nagłośnieniem oraz tym, aby mikrofony były w pełni sprawne.

                 Na samym początku dyskoteki, gdy już wszyscy się zebrali, prowadzące, czyli Emilia J. oraz Aleksandra Sz. rozpoczęły od krótkiej przemowy o poprawnym zachowaniu oraz przedstawiły plan zabawy. Po przedstawieniu zasad obowiązujących podczas zabawy chłopcy zajmujący się sprzętem na prośbę Emilki puścili muzykę, do której pobawiliśmy się w powtarzanie ruchów. Prowadzące weszły do środka koła, a reszta powtarzała ich ruchy. Po tej zabawie odbył się taniec w parze na gazecie. Po zabawie z gazetą każdy mógł się wykazać umiejętnościami tanecznymi w tańcu dowolnym. Około godz. 1600 zaczęliśmy pierwszą wróżbę. Wróżby zostały przygotowane przez Aleksandrę Sz. oraz Emilię J. (wróżb łącznie było 5). Zabawa z butami polegała na tym, że osoba, której but pierwszy wyjdzie za próg drzwi, najszybciej wyjdzie za mąż. W tej zabawie wszyscy wzięli udział. Wróżbę dla chłopców poprowadziła Emilia, a dla dziewczyn Ola. Po zabawie około 1630 przez pół godziny uczniowie tańczyli dowolnie. Ogłoszono, że pod koniec zabawy za najdłuższe i najlepsze tańce zostaną wybrani król i królowa balu. O godzinie 17.00 rozpoczęliśmy pozostałe wróżby: „Z imionami”, „Co ci się przytrafi” oraz „Jaki zawód będziesz wykonywał/a w przyszłości”. Wszystkie wróżby sprawnie poprowadzili: Aleksandra, Emilia, Agata M. oraz Jakub Sz. O 1730 odbyła się zabawa: '' taniec z balonem pomiędzy ramionami, głową i plecami”. Pod koniec dyskoteki wybraliśmy króla i królową balu, którymi zostali Joanna K. i Filip K.  Następnie odbył się taniec do ostatniej piosenki.

     Na zakończenie Ola podziękowała nauczycielom za opiekę, Pani Dyrektor za wyrażenie zgody na dyskotekę, a chłopcom za zajęcie się sprzętem, po czym poprosiła o wspólne posprzątanie sali. Gdy już wszyscy się rozeszli Adam, Mikołaj, Ola, Emilia i Agata pomogli paniom sprzątaczkom doprowadzić salę do porządku.

                 Uważam, że zabawa andrzejkowa w naszej szkole była udana. Uczniowie przestrzegali zasad bezpieczeństwa, chętnie tańczyli i świetnie bawili się podczas wróżb andrzejkowych. 

     Napisała: Ola Sz.

      

     http://galeria     KONCERT MUZYCZNY DLA KLAS MŁODSZYCH.


     „Drewniane granie” to tytuł kolejnego koncertu muzycznego dla najmłodszych klas, który odbył się 12 listopada 2019r. Głównymi bohaterami koncertu był obój i klarnet. Dzieci dowiedziały się, że obój należy do instrumentów dętych blaszanych, a klarnet to instrument z rodziny dętych drewnianych. Wysłuchały też utworów z brzmieniem tych instrumentów. Zapamiętały też, że muzykolog to człowiek zajmujący się badaniem muzyki we wszystkich jej przejawach. Na koniec troje uczniów wzięło udział w konkursie sprawdzającym bieżące wiadomości. Wygrała Ada Kowalska z kl. II a. Gratulujemy!                        
                                                                  

     Alicja Wasiak

            NARODOWE  ŚWIĘTO  NIEPODLEGŁOŚCI w klasach młodszych

             Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne  i piękne święto – święto każdego Polaka. Uroczystość w naszej szkole rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. Z  okazji tego święta uczniowie  klas drugich pod opieką wychowawczyń: A. Wasiak i E. Żmijewskiej  przygotowali montaż słowno- muzyczny, w którym  przedstawili historię powstania wolnej Polski. Natomiast dzieci z zerówek  zaśpiewały patriotyczne  piosenki. 

                                                                                   Organizatorzy: 
                                                                                      A. Wasiak 
                                                                                      E. Żmijewska
      

     http://galeria

           ŚNIADANIE DAJE MOC !


          Tradycyjnie  8 listopada  jest dniem, w którym   uczniowie klas 0-III przystępują  do akcji „Śniadanie daje moc”.  W  tym roku również z dużym zaangażowaniem  wykonywali zdrowe kanapki i surówki. 

                                                                         Elżbieta Żmijewska 
                                                                            
     http://galeria     „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”


        Dnia 10 października 2019r. o godzinie 10.00 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Żołnierzy I DP im. Tadeusza Kościuszki w Miłomłynie w ramach ogólnopolskiej akcji pt. „Bezpieczna droga do szkoły” odbyło się spotkanie zorganizowane przez Grupę PSB MRÓWKA oraz  Policję.
         Na spotkaniu dzieci poznały i omówiły podstawowe zasady poruszania się po drogach, zwłaszcza przy przechodzeniu przez jezdnię. Dowiedziały się również, jak ważną rolę odgrywają elementy odblaskowe w ruchu drogowym.
         Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach, odpowiadały na zadawane pytania oraz dzieliły się przemyśleniami. Atrakcją była także maskotka Mrówki, z którą dzieciom zrobiono zdjęcie. Uczniowie otrzymali od Mrówki odblaski (opaski na rękę lub zawieszkę), plan lekcji oraz słodki upominek, aby lepiej zapamiętać zajęcia i być widocznym na drodze. Wydarzeniu towarzyszyły ogromne emocje ze spotkania z Mrówką oraz z przedstawicielem Policji, a także radość z otrzymanych odblasków. 

     Paulina Obrębska
      

     http://galeria      

     SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM SŁUŻBY LEŚNEJ

         Dnia 17. 10. 19 r. do p. p. ,,Kubusiowo” przyszedł szczególny gość, pracownik Nadleśnictw Miłomłyn, pani Monika Ptaszkiewicz. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o lesie i jego mieszkańcach.
         Pani Monika zwróciła uwagę na właściwe zachowanie się w lesie oraz na znaczenie lasu dla ludzi. Dzieci oglądały prezentację multimedialną i odgadywały zagadki. Na zakończenie każdy dostał od miłego gościa małą pluszową biedronkę. Dzieci podziękowały wspólnie zrobioną laurką.

                                                                                                               Beata Karpowicz
      

     http://galeria


      


     PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA W P.P. „KUBUSIOWO”


         Ta ważna uroczystość odbyła się 16 października 2019 roku w małej sali gimnastycznej. Dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny złożony z wierszyków, piosenek i tańców. Widownia składająca się z rodziców, dziadków i Pani Dyrektor nagrodziła maluchów gromkimi oklaskami.
         Kulminacyjnym punktem uroczystości było pasowanie wielkim ołówkiem, którego dokonała Pani Dyrektor.
         Dzieci otrzymały medale i dyplomy. Po emocjach publicznych występów, wszyscy udali się na poczęstunek do swojej sali.


                                         Beata Karpowicz
      

     http://galeria     DZIEŃ PATRONA NASZEJ SZKOŁY


        W dniu 11 października 2019 roku w naszej szkole obchodziliśmy w uroczysty sposób Święto Patrona Szkoły. Uczniowie pod kierunkiem pań, Wiolety Szajkowskiej oraz Małgorzaty Kowalczyk, zaprezentowali społeczności uczniowskiej  montaż słowno-muzyczny. Patronem Publicznej Szkoły Podstawowej w Miłomłynie są żołnierze im. I DP Tadeusza Kościuszki. Walczyli oni w czasie II wojny światowej o wolność Polski. W tym roku obchodziliśmy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku naród polski stanął do nierównej heroicznej walki z hitlerowskim i sowieckim najeźdźcą. Dla nas Polaków ta wojna od pierwszego do ostatniego dnia była walką o coś więcej niż przetrwanie. Stała się wojną w obronie człowieczeństwa, prawdy i sprawiedliwości, godności człowieka, tożsamości oraz bytu narodu i państwa. Spotkaliśmy się na apelu, aby oddać cześć i hołd naszym bohaterom.
     Uczniowie recytowali wiersze o tematyce wojennej, chór szkolny pod kierunkiem pani Jolanty Kopiczyńskiej-Stano zaśpiewał pieśni patriotyczne: „Okę” oraz „Rotę”.  
     Dziękujemy za pomoc w organizacji apelu p.Lucynie Burkiewicz oraz księdzu Piotrowi Olechowskiemu.
       

      Wioleta Szajkowska
      

     http://galeria     DZIEŃ PATRONA W KLASACH MŁODSZYCH


        Dnia 11 października 2019r. uczniowie z klas 0-III wzięli udział w obchodach z okazji Dnia Patrona, Pasowania na ucznia klasy pierwszej oraz Dnia Edukacji Narodowej. 
     Świętowanie rozpoczęło się od złożenia przez uczniów serdecznych życzeń swoim wychowawczyniom oraz wręczenia laurek. Następnie wszyscy udali się na pięknie przystrojoną salę, aby obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez uczniów klasy pierwszej.
     Po występach uczniowie z klasy drugiej i trzeciej wzięli udział w drugiej części apelu poświęconemu naszemu patronowi. Z tej okazji odbył się konkurs, w którym brały udział wszystkie dzieci. Uczniowie podzieleni na grupy układali puzzle i rozsypanki wyrazowe, kolorowali sylwetkę żołnierza oraz brali udział w konkursie muzycznym „Jaka to melodia?”. 
     Na koniec jury w składzie R. Rafalska i B. Gorgoń ogłosiło wynik. Zwycięzcy zostali nagrodzeni brawami. Aby wszyscy dobrze wspominali to święto na pożegnanie poczęstowali się słodyczami.
                                       

      E. Łełyk
      

     http://galeria     Pasowanie na ucznia


         11 października 2019 r. odbyło się w naszej szkole ślubowanie i pasowanie na uczniów klas pierwszych.
     Dzieciaki wraz z wychowawcami Beatą Andrianik i Pauliną Obrębską przygotowały apel, na którym przedstawiły wiersze i piosenki, których nauczyły się w ciągu pierwszych tygodni w szkole. 
         Pasowania dokonała pani dyrektor Grażyna Potkaj. 
     Po apelu rodzice pierwszoklasistów przygotowali poczęstunek i pamiątkowe prezenty.
         To był wspaniały dzień. Dziękujemy rodzicom za ogromne zaangażowanie i pomoc w organizacji naszego święta – 
     uczniowie i wychowawcy.

     Beata Andrianik
      

           Pierwsza lekcja muzyczna dla młodszych uczniów

         7 października 2019 r. Agencja Artystyczna MAT z Olsztyna przeprowadziła w tym roku szkolnym pierwszą lekcję muzyczną dla naszych uczniów z klas 0 – III i przedszkolaków. 
         „Blaszane granie” – temat ciekawy;  poznaliśmy instrumenty dęte blaszane, ich budowę i brzmienie. Dowiedzieliśmy się, kto jest kapelmistrzem i do czego używa buławę. 
         Na koniec zajęć odbył się tradycyjnie konkurs wiedzy, w którym startowali: Maja Kolada,  kl. III, Dominik Kieruczenko, kl. II a, 
     oraz zwycięzca – Antoni Małachowski – również z kl. II a.
         
     Dziękujemy za lekcję i piękny koncert, czekamy na następne.

     Beata Andrianik
      

     http://galeria     ŚWIETO  PIECZONEGO  ZIEMNIAKA 


            Dnia 24 września 2019 r.  uczniowie klas drugich  wraz z wychowawcami              i  rodzicami  spotkali się na  ognisku  integracyjnym  połączonym  ze ŚWIĘTEM  PIECZONEGO  ZIEMNIAKA. Wszyscy  przyszliśmy   na plażę  miejską w Miłomłynie. Oprócz  pieczenia ziemniaków i kiełbasek, były zabawy  i  zawody sportowe, w których chętnie uczestniczyliśmy. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie tak  wesołej imprezy.

                                                                                       Wych. A. Wasiak 
                                                                                           E. Żmijewska   

      

     http://galeria

           SPRZATANIE ŚWIATA


        Dnia 20.09.2019 odbyła się akcja  Sprzątanie Świata. Uczniowie wszystkich klas zaopatrzeni w rękawice i worki wraz z nauczycielami udali się na wyznaczone tereny w Miłomłynie i okolicy. Akcję sponsorowało nadleśnictwo w Miłomłynie. Wierzymy,że takie akcje zachęcą dzieci i młodzież do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i przysłużą się rozwijaniu poczucia odpowiedzialności za jego kondycję.
                                                               
                                                                                                   Mariola Bukowska