• Z życia szkoły 2017/2018

        •  

          Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 klas 0 – III

           

          21 czerwca 2018 roku klasy 0 – III zakończyły rok szkolny.
          Na uroczystym apelu zebrali się uczniowie, rodzice i nauczyciele.
              Na początku Pani Dyrektor powitała zebranych i podsumowała miniony rok, nastąpiło rozdanie nagród, listów gratulacyjnych i  dyplomów uznania uczniom i rodzicom klas trzecich. Następnie trzecioklasiści otrzymali świadectwa i pamiątkowe dyplomy od wychowawców. Nie zapomnieliśmy również o klasach młodszych, tu także  było mnóstwo nagród i niespodzianek. 
              Uroczystość zakończyła się częścią  artystyczną przygotowaną przez wszystkie klasy – były piosenki i wiersze o lecie i wakacjach.
              Wszystkim dziękujemy za wysiłek i zaangażowanie, uczniom za świetne wyniki, rodzicom za współpracę. Życzymy miłego odpoczynku, bezpiecznych i wesołych wakacji.

            Nauczyciele klas młodszych

          http://galeria



          Spotkanie w klasie III b z okazji Dnia Mamy i Taty oraz zakończenia I etapu edukacji 


              14 czerwca po południu odbyło się spotkanie w klasie III b z okazji Dnia Mamy i Taty oraz zakończenia I etapu edukacji. Frekwencja rodziców była super, a uczniowie pokazali wszystko, co najlepsze. Były życzenia (prezentacja multimedialna), piosenki i prezenty. Spotkanie uświetnił menuet i przedstawienie „Zamieszanie w krainie bajek”. Elementem końcowym była prezentacja multimedialna „Kronika Klasy III b”, podczas której uczniowie starali się przywołać wspomnienia.                                 Dużo nas łączy, a najbardziej to, że mogliśmy wszyscy na siebie liczyć. Dziękuję za trzyletnią wspaniałą współpracę i życzę Wam Kochani wszystkiego najlepszego.
                                                          To były trzy cudowne lata.
                                                      Pozdrawiam
                                              Wychowawca
                                              Ewa Kilman
           

          http://galeria



          TU RZĄDZI KOT


          Dnia 18 czerwca 2018 r. w naszej szkole gościliśmy teatr profilaktyczny Kurtyna z Krakowa.
          Młodsze klasy miały okazję zobaczyć spektakl pod tytułem „ Tu rządzi kot”.
          Żeby być gotowym do rozwiązania problemów, które niesie ze sobą dorosłe życie, wpierw trzeba stawić odważnie czoło tym, które złośliwie chcą nam popsuć dzieciństwo. Jak bezpiecznie dojść do miseczki pełnej smakowitego mleka, przez bezmiar śliskiej podłogi, gdy wokół obcy świat, pełen grozy? Dlaczego kuweta jest ciągle zajęta? Czy szklane dzbanki muszą się rozbijać? I dlaczego dorosłe koty są takie mądre i nie chodzą po deszczu? Teatr Kurtyna zaproponował młodym widzom niezwykły spektakl, który opowiada o tym, jak wspaniale jest odkrywać, że świat może być miejscem, którego będziemy mądrymi i szczęśliwymi mieszkańcami, cieszącymi się szacunkiem i uznaniem innych. Tytułowy bohater, spragniony wiedzy i dociekliwy kot powiódł widzów przez zabawną i pouczającą opowieść o wytrwałości, pracowitości, byciu uczciwym i sprawiedliwym. O tym, że złość czyni nas słabymi, a korzystanie z rad opiekunów pozwala na to, by dobro i prawda dawały nam szczęście.

          „Tu rządzi kot” to barwne, wypełnione muzyką przedstawienie, które w uroczy, zabawny, a zarazem prosty i adekwatny sposób, dostosowany realizacyjnie i treściowo do zróżnicowanego poziomu psychofizycznego młodych widzów, daje im możliwość poznania i zrozumienia podstawowych procesów społecznych, oraz wypracowania właściwego wobec nich modelu zachowania.
          W przedstawieniu ujęta została:  profilaktyka zachowań ryzykownych , zagrożenia, dobre i złe strony Internetu, kształtowanie umiejętności utrzymywania ładu i porządku wokół siebie, kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie, kształtowanie umiejętności analizy zjawisk przyrodniczych, kształtowanie postaw społecznych, przywiązania do wartości, właściwych norm i wzorców zachowań .
            

           Renata Rafalska

          http://galeria



          Pan Michał Siwkowski wśród 9 najlepszych nauczycieli języka angielskiego


           Michał Siwkowski, nauczyciel języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Miłomłynie, został nominowany do grona dziewięciu finalistów trzeciej edycji nagrody "Nauczyciel Języka Angielskiego Roku BAS". To jego kolejny międzynarodowy sukces. Nagrodę przyznały British Alumni Society BAS - Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich w Polsce i Oxford University Press. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w sobotę 9 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie. Celem nagrody "Nauczyciel Języka Angielskiego Roku BAS" jest podniesienie rangi nauczyciela poprzez pokazanie przykładów dobrej praktyki i najlepszych profesjonalistów w zawodzie, a tym samym wnieść wkład w jakość nauczania języka angielskiego w polskich szkołach. 
              Michał Siwkowski od trzech lat realizuje z uczniami projekty w ramach unijnego programu eTwinning, który za pomocą technologii komunikacyjno-informacyjnych pozwala uczniom pracować wspólnie ze swoimi rówieśnikami z innych krajów europejskich nad różnymi zagadnieniami i problemami. Dzięki temu wirtualnie i nie tylko wraz ze swoimi uczniami poznał wiele krajów. Jak mówi, uczniowie bardzo lubią pracować projektami, gdy tylko jeden się kończy pytają, kiedy rozpoczną pracę nad następny. Jest również ambasadorem eTwinning w województwie warmińsko-mazurskim.
              "Język angielski, szczególnie w dzisiejszych czasach, otwiera wiele drzwi. Zadaniem nauczyciela jest w taki sposób pokierować uczniem, iż nie zauważy nawet, że bierze udział w lekcji. W mojej pracy stosuję wiele nowoczesnych i, mam nadzieję ciekawych narzędzi. Jeśli zainteresuję uczniów moim przedmiotem, nauka stanie się dla nich chęcią, nie przykrym obowiązkiem" – zaznaczył Michał Siwkowsk
          i.

           
                               Gratulujemy!!!      

           administrator

           



          Atrakcje dla najmłodszych w ramach projektu ,,Kubusiowo”

              W punkcie przedszkolnym oddział 3-4 latków odbyła się seria atrakcyjnych spotkań z ciekawymi ludźmi.
          •    22. 03. 18 r. przedszkole odwiedził członek Drużyny Rycerskiej Komturii Ostródzkiej,
          który zaprezentował dzieciom zbroję rycerską i opowiedział o obowiązkach rycerza.
          •    12. 04. 18 r. odbył się pokaz Light Show czyli taniec świateł i zamykanie w bańce mydlanej.
          •    11. 05. 18 r. maluszki mogły skosztować prawdziwego miodu z pasieki Krzysztofa Sułowskiego i posłuchać o zwyczajach pszczół i pracy pszczelarza.
          •    21. 05. 18 r. dzieci uczestniczyły w warsztatach iluzji, w czasie których próbowały nauczyć się prostych sztuczek iluzjonistycznych i obserwowały jak wyczarowuje się z balonów różne zwierzątka.

           

          http://wizyta Rycerza     http://zamykane w bańce   http://wizyta pszczelarza             http://iluzjonista



          RODZINNO- KLASOWY RAJD ROWEROWY KLAS  II  i III b

            Dnia 13 czerwca 2018r. uczniowie klas  II i III b wraz ze swoimi rodzicami i wychowawcami  wybrali się na rodzinno- klasowy rajd rowerowy. Wszyscy punktualnie  przybyli na zbiórkę , a potem leśnymi drogami  pojechali do Faltyjanek. Dzięki gościnności państwa Moniki i Rafała Ptaszkiewicz      dzieci miały okazję bawić się i  piec kiełbaski  na ognisku oraz podziwiać uroki mazurskich lasów. Dobrego humoru nie zdołał popsuć nam nawet deszcz.


                                                Wychowawcy: Ewa Kilman, Elżbieta Żmijewska
                                                                             oraz  rodzice klas II i III b                               

           

          http://galeria



                  Dnia 11 czerwca 2018 r. uczniowie klas I i II wraz z opiekunami   byli  w teatrze w Elblągu na spektaklu pt. „  Zwierzęta doktora Dolittle”. Dzieci miały okazję obejrzeć piękną   opowieść  o wspaniałym doktorze, który potrafił  nie tylko leczyć  zwierzęta , ale również z nimi rozmawiać.  Wszystkich  zaczarowała efektowna inscenizacja,  bajkowe  maski zwierząt , piękne  kostiumy   aktorów   i  świetna oprawa muzyczna przedstawienia.  


                                                                                            E. Łełyk
                                                                                            E. Żmijewska  

           



            Rajd 15 DH  na zakończenie roku harcerskiego 2017/2017

            
                 Na zaproszenie naszej druhny Darii Ignaczewskiej  udaliśmy się do Wińca pięknej miejsc owości letniskowej nad jeziorem Ilińskim. Po przyjeździe zostawiliśmy bagaże na posesji u Darii. Następnie podzieliliśmy się na dwa patrole, które wyruszyły na szlak rywalizacji. Harcerze mieli do pokonania trasę drużkami Wińca, liczącą 2 km. Po drodze na harcerzy czekało wiele zadań do wykonania:
          Zadanie 1.  Ktoś nierozważnie pociął na wiele części kilka zdjęć, portretów postaci z historii harcerstwa oraz zdjęcie ... drużynowego. Jak najszybciej należy złożyć wszystkie portrety. Teraz już nie będzie chyba kłopotów z odgadnięciem, kogo one przedstawiają. Atrakcję tę prowadziła Asia.
          Zadanie 2.    Grupa na czas pokonuje tor przeszkód . Przyznam nie był on łatwy ale śmiechu i zabawy było po pacy.  Działka Darii
          Zadanie 3. Patrole miały za zadanie spakowanie plecaka na 3 dniową wędrówkę. Harcerze uczyli się rolowania koca i śpiworu aby zajmowały jak najmniej miejsca. Nie łatwe to było zadanie ale w końcu się udało. Punkt obsługiwała drużynowa.
          Zadanie 4. Zabawa typu "KIM". Harcerze maj ą z zawiązanymi oczami (czyli dotykiem, po zapachu, po smaku) rozpoznać kilka pospolitych roślin leśnych, owoców, warzywna przy kład: jagoda, pokrzywa, cebula, malina, kasztan. Punkt Julii
          Zadanie 5. Głuchy telefon. Harcerze po kolei słuchają historii i przekazują ją następnemu koledze ze szczegółami. Na końcu wybieramy kilka slow klucz z tekstu i chodzi o to aby osoba ostatnia opowiedziała tą historie prowadzącemu. W ten ciekawy sposób wszyscy zapoznaliśmy się z historią sanitariuszki Inki.  W roli prowadzącej świetnie spisała się druhna Amelia.
          Przed ogniskiem każdy patrol rywalizował  w znajomości piosenek na różne tematy , np. las, góry rzeka kolory ,… .    Tę zabawę również prowadziła druhna Amelia
          Następnie obydwa patrole udały się na posesję do Darii, gdzie przy ognisku złożyli przyrzeczenie:  Gabriela Zastępowska, Paulina Szulc, Oliwia Stando, Ada Laskowska i Antek Jastalski.   Wszyscy cieszymy się , że nasza drużyna zyskała kolejnych harcerzy.  Opiekę nad harcerzami pełniły drużynowa L. Burkiewicz i pani Mariola Bukowska, która wcieliła się w rolę fotografa. 
          Niespodziankę sprawiła wszystkim harcerzom mama Darii, która przygotowała pyszne ciasto z truskawkami. Dopełnieniem wrażeń rajdowych było wspólne pieczenie kiełbasek, przeplatane śpiewem piosenek, do których podkład wykonywała Amelia. 

          CZUWAJ !             Do zobaczenia we wrześniu na harcerskim szlaku. L. Burkiewicz
           

          http://galeria



          JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM…

          8 czerwca 2018 roku o godz. 10.00 tysiące uczniów z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Była to trzecia edycja akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Nasza szkoła dołączyła do nich tydzień później. Starsi uczniowie zebrali się w sali gimnastycznej, młodsi w swoich klasach. Maluchy urządziły „Czytanie na dywanie”. Starsi również zaczęli  od wspólnego czytania. Później klasy reklamowały swoje ulubione książki. Dzieciaki poprzebierały się za bohaterów książek, zrobiły dekoracje i rekwizyty, przygotowały scenki i prezentacje. Najzabawniej przedstawione zostały książki "Czerwone krzesło" A. Maleszki i "Chłopcy z Placu Broni" F. Molnara. Wzruszyliśmy się, oglądając fragmenty "Małego Księcia" A. de Saint-Exupery'ego i "Stowarzyszenia Umarłych Poetów" N. Kleinbaum. Podziwialiśmy pomysłowe rekwizyty z „Harry’ego Pottera” J. Rowling. Jedna z klas przygotowała drogowskaz do literackich krain. Było pomysłowo, zabawnie, ciekawie... Czytamy i... czekamy na przyszły rok.

           



           Dzień Integracji Klas Trzecich 

           08 czerwca 2018 r. klasy trzecie ze szkół w Miłomłynie, Liwie i Bynowie, wraz z wychowawcami, spotkali się w naszej szkole.
          Po powitaniu gości i przedstawieniu się dzieci, nastąpiło zwiedzanie szkoły. Następnie uczniowie rysowali wakacyjne plakaty, rozegrali mecz na „Orliku”, świetnie bawili się na przerwach i podczas pobytu na placu zabaw.
          Pożegnanie nastąpiło po wspólnie spożytym obiedzie.
              To był mile spędzony czas, zawiązały się nawet pierwsze przyjaźnie. Pozdrawiamy nowe koleżanki i kolegów - uczniowie klasy III a, b, c i wychowawcy: Beata Andrianik, Ewa Kilman i Alicja Wasiak. 
          Do zobaczenia we wrześniu 

          Beata Andrianik



          GRUPA ZAELEKTRYZOWANI!

             Dnia 6 czerwca 2018 roku gościliśmy w SP Miłomłyn Grupę Zaelektryzowanych.
          Klasy piąte i szóste miały niecodzienną okazję brać udział w eksperymentach z fizyki i chemii,  a to wszystko dzięki empirycznej lekcji „Fizyka wszędzie styka”.
          Uczniowie poznali działanie i wykorzystanie ciekłego azotu, helu i wodoru oraz obejrzeli niezwykle ciekawe zjawiska fizyczne. Zaskoczeniem były konkursy z wiedzy oraz konkursy zręcznościowe, w których chętnie brali udział uczniowie jak i nauczyciele.
                                                                                                                                                                   
                                                                                         Renata Rafalska 
           



          Spotkanie dla rodziców przyszłorocznych klas pierwszych

           05 czerwca 2018 r. nauczycielki  Beata Andrianik i Alicja Wasiak spotkały się z rodzicami przyszłych pierwszaków.
          Celem spotkania było przedstawienie się wychowawców, omówienie oczekiwań rodziców, przekazanie listy rzeczy niezbędnych dla pierwszoklasisty,  (wyprawka), praktyczne porady i wskazówki dotyczące szkolnego stroju, oraz czym się kierować podczas zakupu plecaków.
          Rodzice obejrzeli również prezentację o dojrzałości szkolnej.

          Beata Andrianik
           



          Dzień Matki w  IIIa  


              Dnia 04 czerwca 2018 r. dzieci z klasy trzeciej a zaprosiły swoje mamy na ich święto.
          Przygotowania do tego wydarzenia zaczęły się znacznie wcześniej. Dzieci zaprojektowały na zajęciach komputerowych piękne zaproszenia, na zajęciach technicznych spotkały się z panią Anetą Karczewską ( Handicraft), by nauczyć się, jak wykonać prezenty - niespodzianki , na edukacji plastycznej namalowały portrety swoich mam, wytrwale ćwiczyły wiersze i piosenki. Przygotowały wystrój i poczęstunek.
              Spotkanie było pełne wzruszeń i radości. Myślę, że mamy i ich pociechy zapamiętają ten  dzień na długo 
          Szczególne podziękowania dla pani Eli Kwiatkowskiej za pomoc i pyszne ciasta, oraz dla pani Anety Karczewskiej za podarowanie czasu i rzeczy potrzebnych do wykonania niespodzianek.

          Wychowawca Beata Andrianik

             



          WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA KLASY 3 B


           2 czerwca klasa III b była na wycieczce w Trójmieście: Westerplatte, zoo, Katedra Oliwska (koncert organowy) i park, Akwarium Gdyńskie, Molo w Sopocie. Zwiedzaliśmy, oglądaliśmy, zajadaliśmy się pysznościami, a przede wszystkim dużo spacerowaliśmy. 
          To był długi, męczący, ale przyjemny wyjazd.
          Opiekunami podczas wycieczki były panie: Agnieszka Bienias, Madgalena Korecka, Dorota Markowska i Magda Milkowska. Bardzo dziękujemy!


                               Wychowawca i organizator wycieczki:
                                      Ewa Kilman
                                      

           http://galeria



           

          DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO

           

             Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w Miłomłynie na sportowo to już tradycja, więc i tym razem nie mogło być  inaczej. 1 czerwca 2018 na orliku odbył się Turniej Piłki Nożnej o Puchar Samorządu Uczniowskiego . Turniej był również zwieńczeniem akcji prowadzonej przez SU w SP Miłomłyn pod nazwą ,,Stop Przemocy”. W ramach akcji przeprowadzony był również konkurs plastyczny, którym najlepsze prace wykonali: 


          I miejsce Jakubczyk Maja
          II miejsce Łątkowski Łukasz
          III miejsce Przemysław Szajdek
           

          Do rywalizacji w turnieju stanęły reprezentacje wszystkich klas. Wodę oraz lody dla ochłody w tym gorącym dniu ufundowała Rada Rodziców.


          Wyniki:
          I m. klasa VII a
          II m. Klasa VIIb
          III m. Klasa III Gim

          http://galeria



          Dzień Dziecka w punkcie przedszkolnym ,,Kubusiowo”


          1. 06. 18 r. przedszkolaki odwiedziły Ochotniczą Straż Pożarną w Miłomłynie. Z dużym zainteresowaniem słuchały strażaków opowiadających o niebezpiecznych akcjach, oglądały ich trofea z zawodów, przymierzały elementy wyposażenia strażaka. Największą frajdę sprawiło im wejście do wozu strażackiego.  Przed powrotem do przedszkola dzieci dostały od strażaków słodycze, za które pięknie podziękowały, a po powrocie do przedszkola czekały je dalsze upominki.
                                                                                                                                       

          Beata Karpowicz

          http://galeria



           Wycieczki klas IV do Torunia
           

             Dnia 30.05..2018 uczniowie klas IV Publicznej Szkoły Podstawowej w Miłomłynie wzięli udział w wycieczce do Torunia. Z racji bardzo obszernego materiału wycieczki, uczniowie wyjechali z Miłomłyna już o godz. 7. W Toruniu, o godz. 10.30 uczniowie rozpoczęli „Toruńskie ABC”, czyli zwiedzanie z przewodnikiem toruńskiej starówki. Mimo słonecznej i upalnej pogody uczniowie zdążyli zwiedzić najważniejsze elementy wycieczki: bramy i baszty miejskie, mury obronne, spichlerze, Krzywą Wieżę, Bramę Klasztorną, Stary Rynek, kamienice mieszczańskie, obiekty sakralne, pomniki starego miasta, ruiny zamku oraz wiele innych. O godz. 13 uczniowie wzięli udział warsztatach wypiekania pierników, połączonych ze zwiedzaniem eksponatów. Każdy uczeń wypiekł własny toruński piernik na pamiątkę. O godz. 14 uczniowie zjedli obiad w pobliskim McDonaldzie tak, aby zdążyć na seans w toruńskim planetarium zaplanowany na godz. 15. Podczas wydarzenia uczniowie zaznajomili się z wszystkimi planetami układu słonecznego oraz panującymi tam warunkami. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w godzinnych rejsie po rzece Wiśle, po którym udali się autobusem do domu. O godz. 20.30 uczniowie wrócili do Miłomłyna. Na rynku miejskim odebrali ich rodzice i nastąpiło zakończenie wycieczki. Przebieg wyjazdu przebiegał bez problemów i zakłóceń, jednak warto wspomnieć, iż był to wyjazd bardzo intensywny, zaplanowany w taki sposób, aby uczniowie byli w stanie zobaczyć jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. 
           

          http://galeria



          „CYBERNAUCI”

           W dniach 21,22 maja uczniowie klas czwartych uczestniczyli w warsztatach w ramach projektu "Cybernauci- kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci" realizowanym przez fundację Nowoczesna Polska, sfinansowanych ze środków Ministra Edukacji Narodowej. Podczas szkolenia były poruszane zagadnienia związane z uzależnieniami od komputera, komunikacją przez internet ze innymi osobami, wyborem gier.
          Uczyliśmy się jak zrobić bezpieczne hasło i gdzie znaleźć pomoc, jeśli pojawią się kłopoty. W ramach projektu odbyły się także zajęcia z rodzicami i gronem pedagogicznym. Zajęcia prowadziła trenerka Małgorzata Trąmpczyńska.

           



          NAJPIĘKNIEJSZE ŚWIĘTO

            Mama, mamusia, mateńka, mateczka, mamuśka, matula, a w innych językach bardzo podobnie: mother, majka, madre, mamasza, Mutter. Podobnie, bo to słowo międzynarodowe, a z pewnością pierwsze w życiu każdego z nas i najłatwiejsze do wymówienia przez dziecięce usta. Mama – to jedno słowo ileż kryje w sobie treści, ileż każdemu z nas kojarzy się myśli i uczuć na jego dźwięk.
          „Dzień Mamy i Taty” świętowały przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego „Jaś i Małgosia”. Wierszem, piosenką oraz tańcem wyraziły rodzicom swoje dziecięce uczucia. Wyjaśniły muzycznie „Do czego służy tatuś” oraz przekazały „Całusy dla mamy”. Zaprezentowały taniec w parze „Krakowiak” oraz „Marsz Radetskiego”. Rodzice, licznie zgromadzeni, nagrodzili wszystkie dzieci gromkimi brawami. Nie zabrakło uśmiechów oraz łez wzruszenia. Po występie dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty oraz zaprosiły do wspólnego świętowania „na słodko” przy stole.

          Alicja Bobel
           

          http://galeria



          FESTIWAL PIOSENKI NIEMIECKIEJ

              Dnia 25.05.2018 na ostródzkim zamku odbył się XII KONKURS PIOSENKI NIEMIECKIEJ ”Wspólne śpiewanie łączy narody” . Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy II a gimnazjum oraz uczennice klasy VII b.

          Marta Karpińska i Klaudia Piotrowska  - zajęły  I miejsce w kategorii duety -  gimnazjum

          Oliwia Stando i Paulina Szulc – zajęły I miejsce w kategorii duety – szkoła podstawowa 

                                                                                     Mariola Bukowska
           

          http://galeria



          Muzyczny ekspres


            To było już ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie z Panią Muzyką. Ekspres zabrał dzieci w podróż dokoła świata. Podróżni odwiedzili: Węgry, Hiszpanię, Afrykę, Anglię, Stany Zjednoczone, Rosję oraz Brazylię, w których obejrzeli i wysłuchali tradycyjnych utworów i tańców. Spotkanie było także zwieńczeniem całorocznego nabywania wiedzy z dziedzin muzycznych. Do finału dotarły 3 uczennice, z których najwięcej punktów zdobyła Urszula Łełyk i otrzymała I miejsce. Na drugim uplasowała się Aniela Szulc, zaś trzecie miejsce zdobyła Larysa Korecka. Dziewczynki otrzymały prezenty w postaci książek oraz gromkich braw.


          Alicja Bobel
           

          http://galeria



          Zielona szkoła w KULCE – w ramach projektu „Miłomłyn eksperymentuje”

                    Dnia 20.05.2018r. wyjechaliśmy na dwu dniową wycieczkę do Ośrodka Wczasowego w „Kulce” koło Szczytna. Po przyjeździe na miejsce odłożyliśmy bagaże i rozpoczęliśmy wspaniałą zabawę. Pierwszą atrakcja, były Quady. Każdy uczestnik grupy wraz z instruktorem kilkakrotnie przemierzył przygotowany tor do jazdy quadami. Instruktorzy byli sympatyczni i wspaniale się nami opiekowali. Po pierwszych pozytywnych wrażeniach czekały nas kolejne wyzwania w parku linowym. Ta atrakcja wywołała w nas największy wzrost adrenaliny. Po tej zabawie przyszedł czas na najbardziej wyczekiwaną przyjemność zwłaszcza przez wielu chłopców. Był to paintball. Dzień pełen wrażeń miał wspaniałe zakończenie. Spotkaliśmy się na ognisku gdzie miały miejsce konkursy, zabawy oraz piekliśmy kiełbaski. Ognisko urozmaiciły dwie sympatyczne panie animatorki oraz nasza koleżanka Zuzia grą na okulele.  Kiedy nastał zmrok nadszedł czas na nocną grę z świetlikami. Chodziliśmy po lesie szukając i rozwiązując różnorakie zadania. Po godzinnych nocnych zmaganiach wróciliśmy do pokoi , gdzie udaliśmy się na spoczynek. Następnego dnia po śniadaniu czekało na nas również mnóstwo wrażeń. Odbyły się zajęcia integracyjne. Podzieliliśmy się na dwie grupy i wspólnie wykonywaliśmy zadania. Potem nadszedł czas na trening umysłu. Następnie pani animatorka, z którą wcześniej mieliśmy ognisko zabrała nas do wesołego laboratorium. Robiliśmy tam m. in. sztuczną krew, szaszłyka z balona, ogród chemiczny, czarne węże Faraona i przekonaliśmy się, chemia i fizyka mogą być fascynujące. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę do domu. Wyjazd dostarczył nam mnóstwo wrażeń oraz jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia i wspomnienia.  
                                                       

                   Opracowały: Zuzia Rogalska i Maja Paczkowska kl VIIa
           



          TYDZIEŃ UŚMIECHU

          dla klas 0 - III

          14- 18 maja 2018 r.

          Cały tydzień podczas przerw wychowawcy zajmowali się swoimi klasami.

          14 maja - Oglądamy dawne bajki

          > 0 SMERFY, 0 KRASNOLUDKI  i klasa I – sala komputerowa

          > Klasa II i III c – sala nr 34

          > Klasa III a – sala  nr 41

          > Klasa III b – sala nr 42

                          Tego dnia oglądaliśmy między innymi takie bajki, jak: „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Zaczarowany ołówek”.  Chcieliśmy pokazać piękno dawnych bajek, w których bohaterowie przekazywali treść gestem i mimiką.

          15 majaNa wesoło – na sportowo

                          Wykorzystaliśmy przybory gimnastycznych, które wyłożone zostały na boisko od strony zerówek i sprzęt na placu zabaw do ćwiczeń i zabaw według pomysłów uczniów.

          16 majaUśmiechnij się do warzyw i owoców  

          Uczniowie przygotowywali zdrowe jedzenie - każda klasa według własnych ustaleń.

          17 majaWesołe warzywa i owoce

          W tym dniu zespołowo lub indywidualnie uczniowie wykonywali  prace plastyczne na temat swoich ulubionych warzyw i owoców, przedstawiając je w zabawnej formie, aby zachęcić inne dzieci do jedzenia.

          Wszystkie prace zostały  wyeksponowane na I piętrze.

          18 majaNa wesoło przy muzyce

                          Uczniowie bawili się przy muzyce, powtarzając układy za prowadzącymi ze starszych klas uczennicami.

                          Podczas całego tygodnia uczniowie mogli wybrać interesujące dla siebie formy rozrywki podczas przerw. Chętnie uczestniczyli w proponowanych formach.

                          Do akcji  w Tygodniu Uśmiechu włączyły się także dzieci z punktów przedszkolnych: JAŚ I MAŁGOSIA i KUBUSIOWO. W sprawnym przebiegu przedsięwzięć, poza wychowawcami, pomocą służyli: p. Marcin Gołębiewski, p. Andrzej Krzykowski oraz p. Marzena Szaciłowska.      

           Serdecznie Wszystkim dziękuję.                                                                            Organizator:  Ewa Kilman

           

           

          http://galeria



          RAJD ROWEROWY KLASY 6 A

          Dnia 19.05.2018r. klasa 6a wybrała się na rajd rowerowy do Karnit. Spotkaliśmy się w samo południe koło orlika. Nasza wychowawczyni - Pani Wioletta Szajkowska - sprawdziła obecność  - 20 uczniów, 4 rodziców i …. 1 pies. Wyruszyliśmy w trasę. Po drodze podziwialiśmy piękne krajobrazy Mazur. Szczególnie ciekawie było w mrocznym i ciemnym lesie. Kiedy dojechaliśmy na miejsce, czekało już na nas rozpalone ognisko. Piekliśmy kiełbaski, które ze smakiem zjedliśmy. Po posiłku była zabawa w podchody, następnie pyszne lody. Do Miłomłyna wróciliśmy w cudownych humorach. Już umówiliśmy się z naszą Panią na następny wyjazd.

          Zuzanna Kozakiewicz
           

          http://galeria



                                                                                                               

          Komunikat końcowy z Drużynowych i Indywidualnych Mistrzostw Województwa Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej Warmińsko - Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego  w Wędkarstwie Spławikowym.


              W dniu 08.05.2018 r. w Ostródzie, Miłomłynie na Kanale Elbląskim odbyły się  Drużynowe i Indywidualne Mistrzostwa Województwa Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej Warmińsko - Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w Wędkarstwie Spławikowym W zawodach 40 zawodniczek i zawodników. Współorganizatorami imprezy były Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostródzie oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Miłomłynie.

          Końcowa kolejność


          IGRZYSKA DDZIECI ROCZNIK 2005 i młodsi

          Indywidualnie

          Dziewczęta                                                                            
          1. Julia Polewiak      SP 1 Ostróda         1035 g             
          2. Sandra Witkowska     SP 1 Ostróda    1010 g            
          3. Marta Kwiatkowska SP 2 Nowe Miasto Lub 845 g
          4. Julia Wójcicka          SP Miłomłyn       800 g
          5. Ola Waćkowska        SP 1 Morąg         660 g
          6. Nadia Korpysa          SP Miłomłyn       655 g
          7. Zuzanna Zdrojewska SP 1 Morąg         560 g
          8. Hanna Gurzyńska      SP 1 Ostróda       455 g

          Chłopcy
                                           
          1. Nikodem Fic          SP 4   Ostróda                     3845 g
          2. Miłosz Bochenek   SP 2   Nowe Miasto Lub.   1305 g
          3. Sebastian Szałkowski SP Miłomłyn                  1150 g
          4. Jakub Ryczkowski SP 2 Nowe Miasto Lub.      1110 g
          5. Dawid Łobodziński   SP 2 Nowe Miasto Lub.        970 g
          6. Kacper Gergola     SP 1 Ostróda                          835 g
          7. Marcel Gurzyński SP 1 Ostróda                          820 g
          8. Szymon Tuchulski SP 1 Ostróda                         680 g
          9. Jakub Balkiewicz   SP Miłomłyn                        555 g
          10. Staś Lecewicz      SP 1 Ostróda                         475 g
          11. Karol Koziej         SP Miłomłyn                        465 g
          12. Jakub Kopówka J SP 1 Morąg                           425 g
          13. Iwo Michalak       SP 1 Morąg                               0 g
                Wiktor Musiał      SP 1 Morąg                               0 g
          Drużynowo
          1. SP 2 Nowe Miasto Lubawski        9 pkt
               Marta Kwiatkowska
               Miłosz Bochenek   
               Jakub Ryczkowski
               Opiekun Maciej Bochenek
          2. SP 1 Ostróda                                14 pkt
               Julia Polewiak
               Kacper Gergola      
               Marcel Gurzyński
               Opiekun Dariusz Gergola
          3. SP Miłomłyn                                16 pkt
              Julia Wójcicka          
              Sebastian Szałkowski
              Jakub Balkiewicz
              Opiekun Andrzej Krzykowski   
          4. SP 1 Morąg                                  30 pkt
              Ola Waćkowska        
              Jakub Kopówka
               Iwo Michalak
              Opiekun Krzysztof Farjaszewski

          IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ ROCZNIK 2002 – 2004

          Dziewczęta
          1. Amelia Bobrowicz     SP Miłomłyn     470 g
          2. Maja Kopacka           SP 1 Ostróda      110 g
          3. Julia Mostowa           SP Miłomłyn        55 g
          4. Patrycja Suwik          SP 1 Morąg           25 g
          5. Marta Bartnicka         SP 1 Morąg          10 g

          Chłopcy
          1. Wiktor Kuliś            SP Miłomłyn       1370 g
          2. Hubert Meller          SP 2 Nowe Miasto Lub. 1330 g
          3. Krystian Sikorski     SP 3 Nowe Miasto Lub.   625 g
          4. Jakub Czerniawski   SP 1 Ostróda       460 g
          5. Konrad Baczewski   SP 1 Ostróda       330 g
          6. Wojciech Legęza       SP Miłomłyn      125 g
          7. Karol Wityczyn        SP Miłomłyn      105 g
          8. Miłosz Cienki           SP 1 Morąg            0 g
              Adrian Zalewski        SP 1 Morąg            0 g
              Szymon Obiński        SP 1 Morąg            0 g

          Drużynowo

          1. SP Miłomłyn                     8 pkt
              Amelia Bobrowicz         
              Wiktor Kuliś
              Wojciech Legęza
              Opiekun Andrzej Krzykowski

          2. SP 1 Ostróda                       11 pkt
              Maja Kopacka
              Jakub Czerniawski
              Konrad Baczewski
              Opiekun: Dariusz Gergola
          3. SP 1 Morąg                         21 pkt
              Patrycja Suwik
               Miłosz Cienki
              Szymon Obiński
              Opiekun: Agata Prusaczyk

          Zawody są realizowane przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

                                                                                                Wiceprzewodniczący W-M SZS
                                                                                                              
                                                                                                               Jacek Krzekotowski
           

          http://galeria



          ODWIEDZINY BARTNIKA

          W  piątek 11 maja 2018 r. grupę przedszkolną „Jaś i Małgosia” odwiedził pszczelarz Krzysztof. Przyjechał z prawdziwym oszklonym ulem, w którym z zapałem pracowały pszczoły. Miło było patrzeć z jaką prędkością „uwijały się” owady przy produkcji miodu. Nie było żadnej, która by leniuchowała. A życie takiej pszczółki jest bardzo krótkie, ponieważ trwa od 4 do 6 tygodni.
          Dzieci zobaczyły z czego zbudowany jest ul. Mało tego, same nawet go budowały. Pan Krzysztof dokładnie instruował dzieci co po kolei należy układać, aby powstał pszczeli dom. I udało się.
          Na dworze dzieci obserwowały działanie podkurzacza. Inaczej nazywany zadymiarką służy do ściągania owadów z plastra miodu. Pszczoły tego nie lubią i często pszczelarz jest narażony na ich atak.
          Dzieci z wielkim skupieniem słuchały opowiadania pszczelarza. Aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, a kiedy przyszedł czas na zadawanie pytań nie pozostały bierne. Na zakończenie dzieci otrzymały misiowe świeczki z wosku oraz dyplom za uczestnictwo. Nie zabrakło także degustacji miodu, pycha!

          Alicja Bobel
           

          http://galeria


           


          WYJAZD DO TEATRU

           

          Dnia 10 maja 2018 r. my uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum, pojechaliśmy na wycieczkę do Elbląga. Odwiedziliśmy teatr im. A. Sewruka, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć sztukę pt. „Skrzypek na dachu”. Byliśmy zdumieni świetnymi efektami dźwiękowymi – muzyka na długo pozostanie nam w pamięci. Mogliśmy przybliżyć sobie dzieje Żydów, ich tradycję i obyczaje. Wszyscy wróciliśmy z wycieczki w wyśmienitych humorach. Z przyjemnością obejrzelibyśmy spektakl ponownie.

           

          Tekst: Daria Ignaczewska kl. II a, zdjęcia p. Bartosz Boruczkowski

           



          Witaj, majowa jutrzenko…


          Święto Konstytucji 3 Maja


           Konstytucja 3 maja  uchwalona została 3 maja 1791 roku.  Jej autorami byli m.in. król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Twórcy określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Była, jak na owe czasy, niezwykle postępowa - znosiła wolną elekcję i liberum veto, zrównywała politycznie szlachtę i mieszczan, stawiała chłopów pod ochroną państwa.
          By uczcić 227 rocznicę powstania tego wiekopomnego aktu prawnego, uczniowie naszej szkoły przygotowali apel przybliżający idee konstytucji. 

          Dorota Wawrowska
           

          http://galeria


          Apel z okazji majowych świąt dla klas młodszych


          30 kwietnia odbył się apel z okazji  Święta Pracy,  Święta Flagi, Święta Konstytucji 3 Maja dla uczniów klas I- III, klas zerowych oraz dzieci z punktów przedszkolnych przygotowany przez uczniów klas III b i II.  Montaż słowno- muzyczny podkreślał ważność każdego ze świąt. Spotkanie miało bardzo uroczysty charakter. Było pełne powagi i szacunku.
                                                          

           Organizatorzy: Ewa Kilman i Elżbieta Żmijewska

          http://galeria
           



           

          Wiosenny rajd harcerzy z 15 Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki 

                     Dnia 27 kwietnia 2018 r. odbył się rajd do Wielimowa. Spotkanie rozpoczęło się zbiórką pod szkołą. Harcerze w liczbie 22 podzielili się na dwie drużyny, którymi dowodzili: Krystian Kochański i Adam Olkowski. Podczas marszu na harcerzy czekały różnorakie zadania takie jak: odszyfrowanie jednego punktu prawa harcerskiego z alfabetu Morse,a , udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym, zabezpieczenie złamanej nogi i ręki do przyjazdu karetki, ułożenie krzyża harcerskiego z darów natury oraz zbudowanie szałasu w lesie. Drużyny wykazały się dużą pomysłowością i zaradnością na poszczególnych punktach. Zwieńczeniem zbiórki było przyrzeczenie dwójki harcerzy Wojtka Dudy i Dominika Zyski, które miało miejsce przy ognisku w „Osadzie Danków”. Na zakończenie zbiórki śpiewaliśmy piosenki harcerskie przy akompaniamencie gitary oraz zjedliśmy smaczne kiełbaski usmażone na patykach. Drogę powrotną do Miłomłyna umilały nam śpiewem i grą na gitarze Amelka i Beatka. Po powrocie do Miłomłyna wszyscy dopytywali się o następny rajd. W głowie Drużynowej już znalazł się pomysł na rajd czerwcowy.
           

          Lucyna Burkiewicz

           

          http://galeria



          Ptaszki z piasku kwarcowego


          Tak, tak, z piasku kwarcowego, gdyż jest to surowiec, z którego powstaje szkło.  I właśnie niedawno, bo w miniony piątek 27 kwietnia, grupa przedszkolaków z Punktu Przedszkolnego „Jaś i Małgosia” obserwowała proces powstawania kolorowych ozdób ze szkła. Temperatura pieca rozgrzanego do 1400 stopni Celsjusza pozwala na zamianę sypkiego produktu w masę półpłynną, gotową do uformowania. Obserwowaliśmy proces technologiczny ręcznie wyrabianego kwiatka, ptaka, łabędzia oraz pingwina. Wielki podziw wśród dzieci wzbudzał talent jakim wykazała się osoba nadająca szklanej bańce kształt. Kilka sprytnych dotknięć specjalnym narzędziem i już bańka przemieniała się w kształtny, cieszący oko przedmiot. 
          Na zakończenie spotkania w Hucie Szkła dzieci wzięły udział w konkursie. Adrian Dobrosielski wygrał dla grupy szklanego czerwonego kwiatka. Na pewno będzie wspaniałym wspomnieniem z wycieczki.
          Dzieci przywiozły ze sobą mnóstwo wrażeń, a na pamiątki zakupiły sobie kolorowe ptaszki.

          Alicja Bobel
           

           

          http://galeria



          MUZYCZNA LEKCJA DLA PRZEDSZKOLAKÓW I KLAS 0 – III

           

              W środę, 25 kwietnia 2018 roku Agencja Artystyczna „Mat” z Olsztyna przeprowadziła dla naszych dzieciaków kolejną  lekcję muzyczną pod tytułem „Przeboje pana Jana”.
              Podczas lekcji uczniowie poznali twórczość Jana Brzechwy, wysłuchali kilku aranżacji piosenek do tekstów poety, napisanych przez Cezarego Żącę, wspólnie śpiewali znane utwory.
              Muzycy zespołu w  lekcję zaangażowali aktorów wybranych z pośród uczniów naszej szkoły i  przeprowadzili półfinał  konkursu  wiedzy o muzyce. 
          Do majowego finału przeszły: Aniela Szulc i Larysa Korecka z klasy III b, oraz  Urszula Łełyk z klasy III c.

          Życzymy powodzenia                                                           

          Beata Andrianik

           

          http://galeria



          AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA ŻONKILE

             19 kwietnia 2018 roku obchodzona była 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile ma na celu upamiętnienie największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.
          Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję po raz szósty.
           Papierowe żonkile to symbol pamięci o powstaniu. Do akcji włączyły się szkoły, biblioteki i inne instytucje z całej Polski.  
                                                                                                                                                                                                                        W naszej szkole przeprowadziliśmy tę akcję 17.04 (ze względu na egzaminy gimnazjalne). Wzięło w niej udział 294 uczniów  klas IV- VII i II-III gimnazjum. Przybliżyliśmy temat poprzez wspólne oglądanie filmu, prezentacji o powstaniu w getcie.

          Małgorzata Kowalczyk

           
          http://sgaleria



          ZAWODY WĘDKARSKIE

           

              Dnia 19 kwietnia nad Kanałem Elbląskim w Miłomłynie odbyły się pierwsze zawody wędkarskie szkółki ,,Leszczyk”. Piękna słoneczna pogoda przyciągnęła 15 zawodników w dwóch kategoriach wiekowych. Zawody miały charakter eliminacji do I Mistrzostw Województwa w Wędkarstwie Spławikowym Dzieci i Młodzieży organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy. Rybki dopisały o tej porze roku główną zdobyczą wędkarzy były ukleje. Nagrody rzeczowe ufundowane zostały Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz przez Fundacje Wspierania Wędkarstwa Jaxon. 

          Zwycięzcy poszczególnych kategorii:


          Kat. Kl I – VI sp

          Im. Karol Kuliś
          IIm. Sebastian Szałkowski
          IIIm. Jakub Balkiewicz 

          Kat. Kl VII sp – II,III gim 

          Im. Karol Wityczyn
          IIm. Wojciech Legęza
          IIIm. Wiktor Kuliś 

              Organizator 
              Andrzej Krzykowski

           

                                       

           



          „ŚWIĘTO POEZJI W NASZEJ SZKOLE”


           Miało ono formę konkursu zorganizowanego  17 kwietnia 2018 r. W sali nr 1 spotkali się najlepsi recytatorzy z naszej szkoły. Konkurs rozegrany został w trzech grupach wiekowych: klas I – III, IV – VI oraz klas VII i gimnazjalnych. Przedstawiciele dwóch pierwszych przygotowali recytację wybranego utworu poetyckiego, najstarsi zaś zobowiązani byli do prezentacji wiersza i fragmentu prozy.
              Celem konkursu było kształtowanie kultury żywego słowa oraz rozwijanie recytatorskich  i aktorskich umiejętności uczniów. Organizatorki konkursu to panie: Małgorzata Górna, Alina Król i Wiesława Godek. One także weszły w skład jury konkursu. Ocenie podlegały: 
          - dobór repertuaru,
          - interpretacja wiersza, 
          - estetyka mówienia, czyli tzw. dykcja, 
          - ogólny wyraz artystyczny.
              W konkursie wzięło udział 16 uczniów naszej szkoły,  spośród których wyłoniono zwycięzców.
          W najmłodszej grupie wystąpiły dwie dziewczynki z klasy II a (Kinga Petka – zajęła  I miejsce, Wiktoria Jastrzębska – II miejsce) Wśród zwycięzców z pozostałych grup wiekowych znaleźli się:
          w klasach IV – VI:
          1.    Emilia Kazimierczyk ( kl. VI b)
          2.    Nikola Lewicka ( kl. VI b)
          3.    Gabrysia Fafińska (kl. IV c)
           klasach VII i klas gimnazjalnych:
          1.    Amelia Bobrowicz (kl. III b gim.)
          2.    Joanna Iwin (kl. III  a gim.)
          3.    Klaudia Sobótko (kl. II a gim.)
          Na wyróżnienie zasłużył uczeń klasy IV a - Wojtek Duda. 
          Zwycięzcy oraz laureaci konkursu, którzy zajęli drugie miejsca będą nas reprezentować w kolejnej edycji Gminnego Konkursu Recytatorskiego, który rozegrany zostanie 27 kwietnia 2018 r.  w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Miłomłynie.
           

          Wiesława Godek

          http://galeria

           

           



          GIMNAZJLIŚCI W KINIE

           Dnia 10 kwietnia 2018 r. klasy drugie i trzecie Gimnazjum wzięły udział w wycieczce do Elbląga. W kinie „Światowid” mieliśmy okazję obejrzeć film pt. „Chłopiec i świat” opowiadający o rzeczywistych zagrożeniach systemu finansowego, pokazujący dekonstrukcję społeczeństw, do której doprowadza kapitalizm. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu, gdzie podzieleni na dwie grupy, mogliśmy przyjrzeć się starym dziejom Elbląga. Wzięliśmy udział w lekcji pt. „Myć się czy nie myć?”, która opowiadała o higienie od czasów starożytnych aż do dziś. Podczas spaceru po Starym Mieście zajrzeliśmy do Katedry św. Mikołaja. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w restauracji McDonalds w Soplach. Ten dzień upłynął ciekawie i radośnie.

          Tekst: Daria Ignaczewska, Klaudia Sobótko, kl. II a; zdjęcia p. M. Bukowska,  opiekun wycieczki: p. M. Karpińska
           

          http://galeria



          NOCNE ZMAGANIA Z MATEMATYKĄ


          W nocy z 06 na 07 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie pod tytułem „Nocne zmagania z matematyką”. Brało w niej udział piętnaścioro uczniów klas drugich i trzecich dawnego gimnazjum wraz z opiekującymi nauczycielami.                                Spotkaliśmy się o godzinie 20:00. Na początku uczniowie zostali zapoznani z planem spotkania oraz z zasadami przebywania na nocnych zmaganiach z matematyką,  później zostali podzieleni na grupy, by w akcie współpracy brać udział w różnych konkurencjach.                                                                                                                                                                       Pierwsze, które zapadło w pamięci uczestnikom z pewnością było zadanie z surowym jajkiem. Było to zadanie na rozgrzewkę. We właściwej części przydzielono nam po dwanaście  zadań matematycznych do rozwiązania współpracując ze sobą. Mieliśmy na to 60 minut. Potem odbyły się podchody również z rozwiązywaniem zadań. Dla ćwiczenia umysłu rozwiązywaliśmy sudoku, zagadki logiczne i wesołe zadania.  W międzyczasie odpoczywaliśmy przy posiłkach i rozmowach między sobą.                           Nie zabrakło jednak elementu ruchu – w końcu uczniów należało trochę rozruszać.  Po wyścigach rzędów, które też liczyły się w punktacji drużyn, zagraliśmy towarzyski mecz siatkówki, następnie w piłkę nożną.                                                                         Trzeba było się też troszkę przespać. Po kilku godzinach snu na sali gimnastycznej, może nie wszyscy byli wyspani, z pewnością jednak każdy wrócił do domu w pełni zadowolony i usatysfakcjonowany z minionej nocy. Rozstaliśmy się o około godziny 7:30 w sobotę. 

          Redagowała: Emilia Rutynowska klasa IIIa
           

          http://galeria



          WYJAZD NA „WARSZTATY WIELKANOCNE”

            W minioną środę tj. 21 marca dzieci z Punktu Przedszkolnego „Jaś i Małgosia” wraz z rodzicami wybrały się na zamek do Olsztyna. I wcale nie w poszukiwaniu wiosny, ale w celu poznania tradycji wielkanocnej na Warmii. 
          „Warsztaty wielkanocne” są od lat organizowane w centrum kulturalnym Olsztyna, gdzie można posłuchać o dawnych  zwyczajach świątecznych.
          Dzieci dowiedziały się co to był gaik-maik oraz do czego służyła kołatka. Jajko – symbol życia – było zarezerwowane do zdobienia tylko dla kobiet, ponieważ to one noszą w sobie nowe życie. Baranek – tak dawniej jak i dziś - symbolizuje Pana Jezusa, zaś babka wielkanocna oznaczała radość spotkania przy świątecznym stole. Natomiast palma wielkanocna poświęcona na początku Wielkiego Tygodnia służyła do smagania zwierząt domowych oraz domostw dla ochrony przed chorobami i kataklizmami.
          Na zakończenie spotkania dzieci wykonały własnoręcznie ozdoby świąteczne, które zabrały ze sobą do domu. Zapewne udekorują nimi świąteczne stoły do rodzinnego wielkanocnego świętowania.

          Alicja Bobel
           

          http://galeria



          Wycieczka do Warszawy dla klas trzecich z projektu „Miłomłyn eksperymentuje”

            23. marca klasy trzecie wyjechały na wycieczkę do Warszawy. Ich głównymi celami były Centrum Nauki Kopernik oraz Cmentarz Powązkowski. Uczniowie brali udział w lekcji fizyki „Obudzić Krakena”, gdzie dowiedzieli się, jakie prawa fizyki pomagają trafiać do celu, co wpływa na zasięg rzutu ukośnego i jaka wiedza matematyczna jest potrzebna artylerzystom. Świetnie bawili się również na lekcji robotyki – ucząc się, jaką rolę ma powietrze w przemyśle oraz jak projektować, montować i sterować układami zasilanymi sprężonym powietrzem. Młodzież miała okazję również zobaczyć miejsca spoczynku historycznych osobistości i bohaterów polskich na Powązkach. Pomimo małej ilości snu każdy wrócił zadowolony ze stolicy.
           

          Lucyna Burkiewicz

           



          KONCERT MUZYCZNY ,,DWA MICHAŁY PIĘKNIE GRAŁY”

           

              Dnia 22. 03. 18 r. odbył się koncert muzyczny dla klas 0-3. Na początku spotkania były popisy uczniów w ramach konkursu wokalnego. Wystąpiły dzieci z zerówki i z klasy pierwszej. Nagrodzeni uczniowie z kl. ,,0” to Piotr Komuda (I miejsce),  Wojciech Baniewski (II miejsce), Szymon Sobociński (III miejsce) i z klasy pierwszej – Dominika Duda (I miejsce), Olga Wróblewska (II miejsce), Katarzyna Kalinowska (III miejsce).
              W czasie koncertu uczniowie zdobyli wiedzę na temat instrumentów dętych takich jak flet poprzeczny i puzon oraz niektórych tańców. Wzbogacili wiedzę o nowe pojęcia muzyczne, a przede wszystkim świetnie się bawili występując i oglądając występy koleżanek i kolegów.
          Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy, w którym wzięli udział : Kinga Petka,Wiktor Kruszyński, Oliwia Staszyńska. Zwyciężczynią została Kinga Petka z klasy drugiej. Wszyscy uczestnicy konkursów zostali uhonorowani nagrodami książkowymi.

            Beata Karpowicz

          http://galeria



           

              21 marca 2018 r. uczniowie naszej szkoły powitali wiosnę. Klasa druga i trzecia b wraz z wychowawcami p. E. Żmijewską i p. E. Kilman przygotowały przedstawienie „Jak rozweselić Ziemię”. Następnie uczniowie klas 0-3 przemaszerowali ulicami Miłomłyna w kolorowym, wesołym pochodzie. Klasy IV-VII oraz oddziały gimnazjalne uczciły ten dzień oglądając spektakl poświęcony tematyce przyrodniczo- ekologicznej „Teleexpres ekologiczny”. Przedstawienie i dekoracje przygotowali uczniowie klasy 7b wraz z wychowawczynią p. J.Kopiczyńską-Stano oraz nauczycielem przyrody p. T. Biegańską. Spektakl ubarwił występ najmłodszych uczniów naszej szkoły, oddziału „0”,  przygotowany przez wychowawcę p. D.Krauze. 
              Wszystkim uczniom  przedstawienia spodobały się.  Występujący zostali nagrodzeni  gromkimi brawami. 

                                               Teresa Biegańska
                           
           

          http://sgaleria



          POKAZ ŻONGLERKI W ,,KUBUSIOWIE”

              Dnia 14. 03. 18 r. dzieci z punktu przedszkolnego ,,Kubusiowo” uczestniczyły w warsztatach cyrkowych grupy ,,Invisible Man”, które obejmowały pokazy żonglerki, rozkręcanie talerzy, mini szczudełka. Mogły nie tylko obserwować pokazy żonglerki, ale również  same spróbować umiejętności  cyrkowych. Chętnie podjęły próby żonglowania kolorowymi chusteczkami, chwytania w siatkę piłek, marszu na mini szczudłach. Spacerowały też z kręcącymi się na kijku talerzami. Najwięcej radości dostarczyło dzieciom chodzenie na mini szczudłach.

              Beata Karpowicz
           

          http://galeria



          „ SPOTKANIE PRZY HERBATCE”.

                   Jak można spędzić miło czas w mroźny, zimowy wieczór przekonali się uczniowie klasy VII b. W piątek drugiego marca  ich sala lekcyjna zamieniła się w kawiarenkę, w której można było wypić gorącą herbatkę cytrynową lub czerwoną owocową.   Sympatycznie mijał czas na rozmowach przy słodkościach . Uczniowie zaangażowali się  również w przygotowanie scenariusza do apelu wiosennego. W spotkaniu tym wzięła udział pani Teresa Biegańska, która nadzorowała próbę do apelu. Wszyscy uczestnicy po posileniu się mega pizzą obejrzeli film „Asteriks i Obeliks kontra Cezar”. Nad atmosferą spotkania przy herbatce czuwała wychowawczyni Jolanta Stano.
           

          http://galeria



          OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W NASZEJ SZKOLE:

          Dnia 01.03.2018 r. w Szkole Podstawowej w Miłomłynie odbył się uroczysty apel poświęcony Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji uczniowie wystąpili w przedstawieniu szkolnym pt. „Inka”  upamiętniającym ważne wydarzenia historyczne, które wpisały się w  dzieje Miłomłyna. Główną rolę Inki zagrała uczennica klasy gimnazjalnej Amelia Bobrowicz. 
              Po zakończeniu uroczystości w szkole uczniowie Szkoły Podstawowej  i harcerze 15 DH im. Tadeusza Kościuszki  w Miłomłynie uczestniczyli  w mszy św.  w intencji ojczyzny i jej niezłomnych bohaterów. Następnie wszyscy przemaszerowali pod pomnik  Danuty Siedzikówny „Inki”, gdzie w  asyście żołnierzy i zaproszonych gości zostaływygłoszono przemówienia i złożono kwiaty.
          Uczniowie, którzy wystąpili w przedstawieniu: 
          1.    Grądziel Wojciech III A
          2.    Kowalczyk Rafał III A
          3.    Kwiatkowski Konrad III A
          4.    Tkaczyk Klaudia III A
          5.    Ukomski Michał III A
          6.    Bobrowicz Amelia IIII B
          7.    Łątkowski Dominik III B
          8.    Wielichowska Joanna III B
          9.    Zawadzka Zuzanna III B
          10.    Ignaczewska Daria II A
          11.    Lipka Kacper II A
          12.    Sobótko Klaudia II A
          13.    Żach Amelia II B
          14.    Jaszczak Paulina VII A
          15.    Petka Zuzanna VII A
          16.    Stando Oliwia VII B
          17.    Szulc Paulina VII B
          18.    Duda Wojciech IV A
          19.    Jastalski Antoni IV A
          20.    Jastalski Jan IV A
          21.    Laskowska  Adrianna IV A
          22.    Łątkowski Łukasz IV A
          23.    Radecki Sebastian IV A 

          Inscenizację przygotowały:  p. Alina Król , p. Lucyna Burkiewicz. 


          http://sgaleria

          Przedstawienie "INKA" dla uczniów klas młodszych: https://youtu.be/pKEsGw6qGz0

          Wojewódzkie obchody NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH w Miłomłynie

          http://www.bartlomiej13.parafia.info.pl/index.php?p=showart&id=23&ak=1&what=7

          https://youtu.be/YYInI6uUmOo

           



           

          Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego


            21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został ustanowiony przez UNESCO dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.
          Pierwsze obchody w Polsce zorganizowano 11 lat temu. 
          Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole odbyło się wiele konkursów przygotowanych przez panie polonistki i bibliotekarki. Na drzwiach klas wisiały kartki z łamańcami językowymi. Uczniowie łamali sobie języki, ćwicząc ich czytanie, a niełatwa to sztuka. Na ścianach korytarzy i w bibliotekach znajdowały się gazetki dotyczące święta, m.in.  „Przecinek ma znaczenie”, „Humor z zeszytów szkolnych”, wiersze o języku ojczystym. Pani Godek zorganizowała konkurs: „Mistrz języka polskiego dla klas III”. I miejsce zajęła Alicja Fafińska. Pani Dorota Wawrowska przygotowała dla klas  VII sp i II- III gimnazjum konkurs poprawnościowy. Najwięcej punktów zdobyła Aleksandra Masłowska. Pani Wioleta Szajkowska i pani Danuta Szymańska  ułożyły dla dzieci klas V i VI test językowy, który chętni uczniowie mogli rozwiązywać podczas długich przerw pod okiem pani Szajkowskiej. Siedem osób spośród 30 rozwiązało test bezbłędnie. Najlepsi okazali się szóstoklasiści: Aleksandra Chachuła, Aleksandra Czarzasta, Agata Masłowska, Julia Myślińska, Kacper Myśliński, Mirella Kalinowska, Jakub Szajkowski.  Pani Marzena Szaciłowska  na jednej z długich przerw zaprosiła chętnych czwartoklasistów do sali nr 13, gdzie odpowiadali pisemnie na zagadki językowe wyświetlane przy użyciu wizualizera. Najwięcej punktów zdobyła Hanna Stando z klasy IV b. Pani Alina Król także przygotowała dla dzieci klas IV konkurs "Świat baśni". I miejsce zajęła  Julia Wójcicka z klasy IV b. Wybrani uczniowie mogli rywalizować w poprawnym pisaniu dyktand. Młodsza grupa pisała dyktando pod kierunkiem pani Małgorzaty Kowalczyk, natomiast starsza – pani Doroty Wawrowskiej. W klasach IV-VI najlepiej wypadła Mirella Kalinowska, a w klasach VII- III gimnazjum najlepsza okazała się Emilia Rutynowska.
           Wszystkie konkursy cieszyły się dużym powodzeniem. Gratulujemy chętnym uczniom i dziękujemy za aktywność.
          Pomysłodawczynią obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole była pani Dorota Wawrowska.
              W przyszłym roku również planujemy świętować ten dzień.

          Wioletta Szajkowska
           

          http://galeria



                   

             Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. 
          DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

          Organizacją DBI w Polsce zajmuje się NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Nasza szkoła dołączyła do inicjatyw DBI i została umieszczona na mapie inicjatyw dostępnej na stronie www.saferinternet.pl. Rozpoczęliśmy obchody 6 lutego, ale działania związane z propagowaniem bezpieczeństwa w internecie trwały cały miesiąc. Hasłem przewodnim było „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Na lekcjach informatyki i na godzinach wychowawczych uczniowie oglądali filmy i prezentacje na temat bezpieczeństwa w internecie, cyberprzemocy, netykiety. Filmy z serii „Krasnoludy 2.0” były też emitowane w czasie przerw w bibliotece szkolnej (i spotkały się z dużym zainteresowaniem). Dzieciaki otrzymały ulotki o tym, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w internecie, a rodzice – jak wesprzeć swoje dziecko w surfowaniu po sieci. Na korytarzach, w pracowniach informatycznych i w bibliotece pojawiły się plakaty, gazetki i infografiki promujące bezpieczne zachowania w internecie i przeciwdziałanie cyberprzemocy.

          Materiały graficzne i filmowe udostępniły nam NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Serdecznie dziękujemy.

          Marzena Szaciłowska, Dorota Wawrowska, 
          Wiesława Godek, Zbigniew Biegański, Michał Siwkowski

           

          http://galeria



          „Z wizytą u Pana Lutnika”

            Kolejne spotkanie muzyczne rozpoczęło się Koncertem Wokalnym, w którym wystąpiły dziewczynki z klasy II Kinga Petka i Wiktoria Jastrzębska oraz z klasy IIIa Kinga Sotnik i IIIb Wiktoria Markowska i Alicja Fafińska. Dziewczynki zaśpiewały wcześniej przygotowane utwory, za co publiczność nagrodziła je gromkimi brawami a organizatorzy książkami. 
          W czasie koncertu dzieci zgłębiły swoją wiedzę o tajniki pracy lutnika, z których najsłynniejszym był włoski mistrz Antonio Stradivarius. Dowiedziały się, że jego zadanie polega na konstruowaniu oraz budowie instrumentów strunowych smyczkowych: skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas. Poznały także różnice w brzmieniu skrzypiec, które wydają wysokie dźwięki oraz wiolonczeli, która brzmi nisko.
          Tradycyjnie na zakończenie spotkania odbył się konkurs wiedzy, w którym wzięli udział: Ada Kowalska, Krzysztof Lisewski. Zwycięzcą konkursu został Wiktor Kruszewski. Gratulujemy!

           

          Alicja Bobel
           

          http://galeria



          SPOTKANIE PANA BURMISTRZA Z UCZNIAMI KLAS TRZECICH

           

              Dnia 13 lutego na zaproszenie pani Beaty Klechy  na lekcję wiedzy o społeczeństwie przybył  Burmistrza Miasta Gminy Miłomłyn pan Stanisław Siwkowski. Młodzież  klas trzecich gimnazjum miała możliwość spotkać się z przedstawicielem władzy wykonawczej i porozmawiać o sprawach bieżących dotyczących naszej gminy.

          Beata Klecha

           

                   

           



          Stypendiada wczesnoszkolna – znamy już wyniki!!!


                  15 lutego 2018 r. na stronie internetowej www.stypendiada.pl została opublikowana lista laureatów Ogólnopolskiego  Projektu  Stypendialnego organizowanego  przez Firmę edukacyjną „Orzeł” w Skierniewicach. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia  strony. Są  tam  dane na temat tegorocznej edycji konkursu: http://www.stypendiada.pl/?id=laureaci

          Spośród 25 uczniów z klas drugich i trzecich startujących w konkursie, dwoje uczniów klasy trzeciej: Larysa Korecka III b i Wiktor Kruszyński III a,  otrzymało tytuł finalisty Orła plastycznego za wyróżnienie w konkursie plastycznym „Plastuś”.


          Gratulujemy wszystkim uczniom i ich wychowawcom  dobrych wyników i życzymy dalszych sukcesów 

          Szkolny koordynator konkursu Beata Andrianik

           



           

           Koncert muzyczny „ NA MARIACKIEJ WIEŻY”


                W piątek 19 stycznia 2018r. uczniowie młodszych klas naszej szkoły mieli okazję choć na krótki czas przenieść się do Krakowa i zapoznać się z dawnymi tańcami dworskimi, pełnymi gracji i elegancji, jakimi są gawot i menuet. Dzieci świetnie się bawiły prezentując ich wykonanie. Doskonale  zatańczyły także krakowiaka. 
              Na koniec, jak zwykle, odbył się konkurs sprawdzający  wiedzę zdobytą  podczas muzycznego spotkania. W konkursie rywalizowali  między sobą  Larysa Korecka, Mikołaj Borowicki i Urszula Łełyk.Ostatecznie konkurs wygrała Larysa, drugie miejsce zajęła Urszula, a trzecie Mikołaj. Osoby te otrzymały nagrody książkowe.
             

          Elżbieta Żmijewska     

           

          http://galeria



          BEZPIECZNE FERIE

           

              Dbając o bezpieczeństwo naszych dzieci, w dniu 18.01.2018r. odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z udziałem przedstawiciela Policji, pana Wojciecha Paśnikowskiego.
          Funkcjonariusz przypomniał o zagrożeniach czyhających na dzieci w trakcie ferii zimowych. Omówił z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegał przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Uczniowie otrzymali wskazówki jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachować się na kuligu. Natomiast dzieci, które pozostają w domach zostali poinformowani o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Pan policjant przypomniał uczniom o noszeniu odblasków.
          Na zakończenie spotkania  otrzymaliśmy plakat z bezpośrednim kontaktem do policjanta dzielnicowego, aby w potrzebie móc się do niego zgłosić. 
                             

            Organizator spotkania, Renata Rafalska – pedagog szkolny
           

                 

           



           MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ  KUBUSIA PUCHATKA


              18 stycznia 2018 r. najsłynniejszy miś na świecie, Kubuś Puchatek, obchodził po raz kolejny swoje święto. Dzień Kubusia Puchatka  ustanowiono na pamiątkę urodzin autora książki,  Aleksandra Alana  Milne. W bieżącym roku ten ulubieniec milionów dzieci obchodzi swoje 92 urodziny.
              Z tej też okazji nauczyciele bibliotekarze naszej szkoły zorganizowali wystawę „kubusiowych książek”,  przygotowali gazetkę o sympatycznym misiu i jego autorze oraz prezentację najciekawszych cytatów z książki „Kubuś Puchatek”. Ogłoszono także konkurs plastyczny dla najmłodszych uczniów na najładniejszą misiową wyklejankę. 
              Dzień ten stał się także okazją do przypomnienia przygód  misia o „małym rozumku”. To zadanie wykonali wychowawcy klas I - III oraz 4 uczniowie klas gimnazjalnych, którzy przeczytali przedszkolakom i najmłodszym uczniom fragmenty książki „Kubuś Puchatek”. 

           



          ŻYWE LEKCJE PRZYRODY


              W klasach czwartych odbyły się „żywe lekcje przyrody”. Niektórzy rodzice przywieźli na zajęcia zwierzęta domowe swoich dzieci. Były to najczęściej psy  koty. Uczniowie opowiadali o swoich pupilach, o tym jak opiekują się nimi, czym je karmią, jak spędzają z nimi czas, jakie są ich ulubione zabawy. Zajęcia te wzbudziły ogromne zainteresowanie uczniów i zaangażowanie właścicieli prezentowanych zwierząt.

          T.Biegańska

          http://galeria



          „Smerfne urodziny”


          Kolejny koncert muzyczny dla klas młodszych za nami. Było wesoło, ponieważ głównymi bohaterami koncertu były smerfy. Obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy ciekawy koncert. Poznaliśmy budowę trąbki oraz saksofonu tenorowego. Dowiedzieliśmy się również, do czego służy i jak wygląda metronom. Na koniec koncertu prowadzący przeprowadził konkurs. Przystąpili do niego: Aniela i Zosia Szulc oraz Karol Prześniak. I miejsce zajęła Aniela Szulc z kl. III b. Gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na następny koncert.

                                                                                            Alicja Wasiak
           

          http://galeria



          Godzina kodowania

           

           Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką. (Bill Gates)

          Ostatnio coraz więcej mówi się o uczeniu dzieci programowania. Doświadczenia wielu krajów dowodzą, że poznawanie zasad kodowania daje im bardzo dużo korzyści. Od września zeszłego roku powszechna nauka programowania została wprowadzona również do polskich szkół. Dlaczego warto uczyć (się) kodowania? Po pierwsze programowanie uczy logicznego myślenia. Aby przeprowadzić zwierzaka przez labirynt, należy rozważyć różne pomysły, przewidzieć skutki użycia określonych rozwiązań. Dziecko uczy się analizowania, wyciągania wniosków. Szukając nowych rozwiązań, rozwija swoja kreatywność. Popełnia przy tym błędy, ale jest to naturalne, kiedy się czegoś uczymy lub coś robimy. Ważne jest, by te pomyłki zauważyć i rozwiązać problem. 


          Nowoczesne technologie są wszechobecne w naszym życiu. Chcielibyśmy, żeby dzieci umiały się odnaleźć w cyfrowej rzeczywistości i świadomie korzystać z jej osiągnięć. Firmy na całym świecie poszukują programistów. Wiemy, że nie wszyscy uczniowie będą w przyszłości informatykami, ale logiczne myślenie, kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów przydadzą się zawsze. 

          Aby umożliwić naszym uczniom poznanie podstaw programowania, w dn. 4 – 8 grudnia w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej zorganizowałyśmy akcję „Godzina kodowania”. W jej trakcie wszyscy uczniowie klas IV – VII szkoły podstawowej i II –III gimnazjum pisali swoje pierwsze linie kodu.

          W naszej szkole kodowało 270 uczniów. Ukończyli wspólnie 7721 leveli i napisali 47231 linii kodu. Aby ukończyć swoją „Godzinę kodowania” i otrzymać certyfikat, należało przejść klasyczny labirynt składający się z 20 leveli. Grupa uczniów – pasjonatów programowania - ukończyła ponad sto poziomów. Są to: Emil Maier, Igor Kieruczenko, Grzegorz Łątkowski, Patrycja Łątkowska, Amelka Brejna, Maciek Baniewski, Ada Laskowska, Tomek Borowiec, Oliwia Tomaszewska, Natalka Dzilińska.  Absolutnym mistrzem okazał się Filip Kuźbik z kl. IV b, który ukończył 264 levele i napisał 1556 linii kodu. Wszyscy mistrzowie otrzymali czekolady.


          Dodatkowym zadaniem w trakcie Tygodnia Edukacji Informatycznej było rozwiązanie zaszyfrowanych informacji. Karteczki z hasłami rozdawali lord Vader, rycerz Jedi i księżniczka Leia (a właściwie dwie księżniczki). Spośród prawidłowych odpowiedzi (84!) zostały wylosowane 3, których autorzy otrzymali nagrody – myszki bezprzewodowe. Szczęśliwcy to Wiktoria Maier, Amelka Brejna i Gabrysia Falińska.


          Nagrody (te słodkie i te sprzętowe) ufundowała pani dyrektor Grażyna Potkaj. Dziękujemy.
          Nauka programowania nie zakończyła się z końcem akcji. Chętni uczniowie nadal poznają tajniki kodowania w bibliotece szkolnej.

          Dorota Wawrowska, Marzena Szaciłowska, Wiesława Godek
           

          http://galeria



          BAL  KARNAWAŁOWY  2018

              Tradycyjnie w ostatni czwartek przed feriami zimowymi odbył się kostiumowy bal karnawałowy.
          Rolę wodzireja pełnił pan Marcin Stando, który swoją muzyką porwał do tańca uczniów z klas
          0 – III, dzieci z punktów przedszkolnych oraz rodziców i nauczycieli.
          W przerwie balu odbyły się konkursy taneczne i sprawnościowe. Zwycięzcy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Po dwóch godzinach wesołej zabawy, księżniczki, rycerze, policjanci, strażacy, motylki, pszczółki itp. odpląsały do klas i do domów.

           Dorota Krauze
           Beata Karpowicz

           

          http://galeria



          TEATR WSPÓŁCZESNY W KRAKOWIE 
          PO RAZ DRUGI GRA DLA NASZYCH DZIECIAKÓW

           

            17 styczna 2018 r. dzieciaki z zerówek i klas I - III pojechały do Centrum Kultury na Zamku w Ostródzie
          na przedstawienie teatralne „Karolcia” wystawiane przez Teatr Współczesny w Krakowie

          Podczas spektaklu dzieci świetnie się bawiły, wchodziły w interakcje z aktorami, poznały w nowej aranżacji i w pięknej oprawie scenicznej i dźwiękowej najważniejsze fragmenty lektury. 
              Wychowawcy i dzieciaki serdecznie dziękują wszystkim rodzicom, opiekunom i Dyrekcji za umożliwienie spotkania ze sztuką teatralną, dzięki której mogli przenieść się w piękny świat dziecięcej literatury.   
                                                                                                                                             

            Beata Andrianik

          http://galeria



          POMAGAMY ZWIERZĘTOM


              13.01.2018 r. uczniowie z klas piątych i szóstych wybrali się do lasu , aby pomóc zwierzętom leśnym. Zanieśli buraki pastewne, marchewkę , ziemniaki i zboże. Złożyli  je pod wysokim świerkiem. Na  drzewach zawiesili kulki pokarmowe dla ptaków. W drodze powrotnej weszli na wieżę widokową, skąd podziwiali piękną panoramę Miłomłyna i najbliższej okolicy. Wszyscy byli zadowoleni z takiej wyprawy.   

          Nauczyciel przyrody:    Teresa Biegańska

          http://galeria



          JASEŁKA SZKOLNE

              Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia 21 grudnia 2017 roku w kościele parafialnym odbyło się przedstawienie jasełkowe. Uroczystość przygotowały Małgorzata Górna, Paulina Obrębska, Beata Gorgoń przy współpracy ks Piotra Olechowskiego.
              W świątecznym przedstawieniu udział wzięło 19 uczniów z klas 0 – VII. Młodzi aktorzy wcielili się w role Maryi, Józefa, pasterzy, aniołów, Heroda, króli, krakowianki, łowiczanki, śmierci, żołnierza, rybaka i diabła. Oprawę muzyczną uświetniły kolędy śpiewane przez uczennice Oliwię Stando i Paulinę Szulc przy akompaniamencie p. Jolanty Kopiczyńskiej – Stano.
              Na koniec przedstawienia ks. proboszcz Marian Żbikowski i p. dyrektor Grażyna Potkaj złożyli wszystkim zebranym świąteczne życzenia.
              Przedstawiane jasełka i śpiewane kolędy wprowadziły obecnych w kościele nauczycieli, uczniów oraz rodziców w świąteczny nastrój.
                                                                                                                        Beata Gorgoń
                                                                                                                        Małgorzata Górna
                                                                                                                        Paulina Obrębska


          http://galeria

          https://www.youtube.com/watch?v=zPKWvmoc9IM



          WIGILIA W ,,KUBUSIOWIE”

           

              Dnia 21. 12. 17 r. odbyło się spotkanie wigilijne dzieci, rodziców i wychowawców oddziału przedszkolnego „Kubusiowo”. Najpierw dzieci przedstawiły krótki program artystyczny, w skład  którego wchodziła pastorałka, wierszyk i dwie piosenki o tematyce świątecznej. Potem była  wigilia z tradycyjnym opłatkiem, życzeniami i śpiewaniem kolęd. Po posiłku i krótkiej zabawie, w świątecznych nastrojach wszyscy rozeszli się do domów.

                                                                                                              Beata Karpowicz
           

          http://galeria

           



          TURNIEJ MIKOŁAJKOWY KLAS I – III 


              Dnia 18. 12. 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Miłomłynie odbył się Turniej Mikołajkowy klas I – III.
           W zawodach udział wzięło pięć klas: I, II, III a, III b, oraz III c.
          Uczniowie rywalizowali w pięciu konkurencjach. Mikołaj pewnie był zadowolony z dzieci, które sprytnie poradziły sobie z różnymi zadaniami.
              Wszystkie drużyny zajęły pierwsze miejsca. Każda klasa otrzymała pamiątkową statuetkę, natomiast uczestnicy turnieju słodki upominek. 


          Organizatorzy:
          Marcin Gołębiewski
          Andrzej Krzykowski

           

          http://galeria



          PROJEKT „UMIEM PŁYWAĆ” W NASZEJ SZKOLE

           

                 8 grudnia 2017 r. zakończył się projekt powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” zaadresowany do uczniów klas trzecich.
                 Nasi uczniowie pod patronatem Warmińsko – Mazurskiej Federacji Sportu w Olsztynie uczestniczyli w dwudziestogodzinnych zajęciach pozalekcyjnych na basenie w Morągu
                Zajęcia w ramach projektu powszechnej nauki pływania to przede wszystkim propozycja  skorzystania z możliwości nabycia podstawowych umiejętności pływania, ale również możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej, zachęcanie do systematycznego uprawiania sportu w czasie wolnym od nauki oraz zachęcanie i wdrażanie do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. 
                 Nasi trzecioklasiści  bardzo chętnie uczestniczyli  w zajęciach,  z zaangażowaniem pokonywali lęk przed wodą i nabywali umiejętności potrzebne do pływania.

          Wychowawcy klas trzecich, uczniowie i rodzice dziękują za wspaniałe zajęcia trenerom i organizatorom  

           Beata Andrianik

          http://galeria
           



          MIKOŁAJKI W ,,KUBUSIOWIE”

              Dnia 6. 12. 17 r. dzieci z punktu przedszkolnego ,, Kubusiowo” odwiedził Mikołaj z  workiem pełnym prezentów. Maluszki zaśpiewały piosenkę na powitanie gościa. Dziewczynki dostały torebki w kształcie jednorożca, a chłopcy zestawy ,, małego strażaka”. Upominki sprawiły dzieciom wielką radość.
                                                                                                                                 

            Beata Karpowicz
           

          http:/galeria



          Stypendiada wczesnoszkolna 2017

           

            W dniach 27 listopada – 07 grudnia 2017 r. w naszej szkole  odbył się tradycyjnie  Ogólnopolski  Projekt  Stypendialny Stypendiada
          organizowany  przez Firmę edukacyjną „Orzeł” w Skierniewicach.

          W kolejnej  edycji 6 uczniów z klasy drugiej  i 18 uczniów z klas trzecich startowało  pod opieką swoich wychowawczyń:  
          Beaty Andrianik, Ewy Kilman, Alicji Wasiak i Elżbiety Żmijewskiej
          w czterech kategoriach konkursowych: 
          •    czytelniczej  „Abecadło”, 
          •    ortograficznej  „Ortografek”, 
          •    matematycznej „Plusik” 
          •    plastycznej „Plastuś”. 

          Trzymamy za wszystkich kciuki i czekamy na wyniki, które organizator opublikuje  28 lutego 2018 roku na stronie internetowej: www.stypendiada.pl 

                                                          Szkolny koordynator konkursu Beata Andrianik 
           

          http://galeria



          Andrzejki i Mikołajki w klasie trzeciej  a

           

              Początek grudnia 2017 r. w trzeciej  a zaczął się radośnie. Najpierw zabawa Andrzejkowa z wróżbami i dyskoteką, potem Mikołajki z prezentami, strojeniem choinki i wizytą Mikołaja. Wszystko nam mówi, że niedługo święta.
          Za dobrą atmosferę i zaangażowanie dzieciaki i wychowawca szczególnie dziękują rodzicom: pani Elżbiecie  Kwiatkowskiej za przygotowanie gier,  zabaw i przepyszne ciasteczka z wróżbami, pani Dorocie Czech za choinkę i ozdoby, paniom Barbarze Szymańskiej i Marii Kudła za kontakt i współpracę  z Mikołajem 

          Wychowawca  Beata Andrianik

           

          http://galeria



          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA


               W poniedziałek 27 listopada 2017 r. po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. Korytarze i klasy szkolne pełne były pluszaków w kształcie misiów, piesków i innych ulubionych, dziecięcych przytulanek. Na całym świecie święto to obchodzone jest już od 15 lat.
          Nasi najmłodsi, czyli przedszkolaki i uczniowie z klas I – III , wzięli udział w wielu zabawach tematycznie związanych z tą ulubioną dziecięcą zabawką . Dostarczyły im one wielu pozytywnych emocji.  Dzieci chętnie śpiewały misiowe piosenki i dzieliły się swoją wiedzą na temat życia niedźwiedzi w warunkach naturalnych. Świetnie radziły sobie z rozwiązywaniem misiowych zagadek. 
          Na koniec każdy z uczestników zabawy otrzymał „misiową plakietkę” oraz „Małe, słodkie co nieco”. Obchody Dnia Pluszowego Misia przebiegały w radosnej i przyjaznej atmosferze i były misiowo udane. Świadczą o tym uśmiechy na twarzach dzieci uczestniczących w zabawie.
           

          http://galeria

           



          Andrzejki w III b


          Tradycyjnie odbyły się w naszej klasie andrzejki, które przebiegły w dwóch etapach- najpierw  mieliśmy  dyskotekę i bawiliśmy się razem z mamusiami i młodszym rodzeństwem, następnie podczas zajęć wróżyliśmy sobie przyszłość. Potrafimy dobrze i z uśmiechem bawić się. Było dyskotekowo, ciekawie i miło. 
                                              

          Wychowawca: Ewa Kilman 
           

          http://galeria



          SPEKTAKL DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI


              1 grudnia klasy II a i III b wraz z wychowawcami p. Elżbietą Żmijewską i p. Ewą Kilman oraz opiekunami p. Alicją Bujalską i p. Agnieszką Bienias  były w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu na sztuce pt. Dziewczynka z zapałkami. Choć „Dziewczynka z zapałkami” kojarzy się z zimnem, bezdusznością i trudnym tematem śmierci, elbląski spektakl zmienił spojrzenie na ten utwór Andersena. Mroczna baśń Hansa Christiana Andersena nabrała kolorów, a smutny wątek niedoli głównej bohaterki - nowego wymiaru. Było interesująco i zaskakująco. To sztuka warta obejrzenia. Dziękujemy!

          Organizator: Ewa Kilman


          http://galeria




               Andrzejki to w staropolska tradycja wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada. Są one specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się Adwentem. 
              30 listopada 2017r. uczniowie klasy II wraz z wychowawcą  i rodzicami zorganizowali dzień wróżb andrzejkowych. W tym dniu nasza klasa zamieniła się w prawdziwy dom wróżek i wróżbitów. Dzieci przepowiadały, kto pierwszy stanie na ślubnym kobiercu oraz jakie imiona będą nosić ich przyszłe żony i mężowie. Poza tym uczniowie dowiedzieli się, co ich czeka w najbliższej przyszłości oraz jaki zawód będą wykonywać. Jednak największe emocje    wzbudziło lanie wosku. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i zabawą przy muzyce.
                                                                                                     

            Wych. Elżbieta Żmijewska
           

          http://sgaleria



          NASI UCZNIOWIE NA TRASIE „SZLAK ZAMKOWYCH TAJEMNIC” W MALBORKU


               29 listopada 2017 roku klasy piąte naszej szkoły wybrały się do Malborka, by skorzystać z nowej propozycji zwiedzania zamku.  Zamiast tradycyjnej formuły, opartej w głównej mierze na przekazie werbalnym, zyskaliśmy dwugodzinną zabawę historyczną. Klasy szkolne stały  się drużynami rycerskimi, które otrzymały  zadanie odnalezienia ukrytego hasła. Litery poszukiwanych słów  zdobywali na zamkowej trasie, rozwiązując szereg zagadek i wypełniając zadania stawiane przez mistrza drogi, którym był przewodnik w stroju historycznym. Skompletowane w zamku hasło dało młodym odkrywcom malborskich tajemnic możliwość spotkania z wielkim mistrzem zakonu. Dzieci uczestniczące aktywnie w zamkowej przygodzie, uzyskały wiele informacji o twierdzy nad Nogatem, zakonie krzyżackim, Królestwie Polskim i kulturze wieków średnich. Było wspaniale, pogoda i humory  dopisywały wszystkim uczestnikom wycieczki. 
              

          Wioleta Szajkowska


          http://galeria



          WIZYTA UCZNIÓW KLASY VI A W CUKIERNI „ZBYŚ”


              24 listopada 2017 roku uczniowie klasy VI a spędzili godzinę wychowawczą w cukierni „Zbyś”, gdzie poznali tajniki zawodu cukiernika i zobaczyli, jak funkcjonuje na co dzień cukiernia. Państwo Koziej przygotowali dla dzieci  wiele niespodzianek i atrakcji. Mama Karola, pani Koziej, oprowadziła dzieci po swoim zakładzie, pokazała kolejno pomieszczenia i tłumaczyła do czego służą. Później  piątoklasiści wyrabiali i wałkowali ciasto, piekli ciasteczka, przygotowywali bajaderki i eklerki. Pomocą służyła mama Nikoli, pani Gajewska. Następnie wszyscy mogli częstować się słodkościami wykonanymi przez siebie. Wypieki były przepyszne. Uczniowie dowiedzieli się, że praca cukiernika polega przede wszystkim na produkcji wszelkiego rodzaju ciast, ciastek, tortów i deserów. Do jego obowiązków należy nadzór nad zaopatrzeniem miejsca pracy we wszystkie niezbędne produkty, wybór najlepszych jakościowo składników, dbanie o urządzenia i narzędzia swojej pracy. Niektórym praca cukiernika bardzo się spodobała i pytali panią Koziej, czy przyjmie ich na praktykę. Wszyscy w VI a wiedzą, że bez pracy nie ma kołaczy. Praca odgrywa ważną rolę w życiu  człowieka. Zaspakaja potrzeby człowieka (materialne i niematerialne), daje  możliwość samorealizacji, umożliwia rozwój  (umysłowy i fizyczny), daje zadowolenie z siebie i satysfakcję z dokonań,  łączy ludzi, skupia ich wokół jakiegoś problemu do rozwiązania lub innego zadania. Uczniowie serdecznie podziękowali Pani Koziej i Pani Gajewskiej za gościnę. W prezencie  dostali słodkości wykonane przez siebie. Było bardzo ciekawie i miło. Dziękujemy serdecznie Państwu Koziej.

          Wioleta Szajkowska

           

          http://galeria




          Koncert muzyczny -  GWIAZDKOWY PREZENT


                   24 listopada odwiedzili nas przedstawiciele Agencji Artystycznej MAT z koncertem muzycznym  Gwiazdkowy prezent dla klas 0-III  i dzieci z punktów przedszkolnych. Na spotkaniu dzieci  poznały instrument muzyczny klarnet oraz zasady gry na nim, a także, co to jest balet oraz wysłuchały krótkiej wzmianki o kompozytorze żyjącym w XIX, który skomponował bardzo wiele muzyki instrumentalnej solowej na różne instrumenty, a także opery, symfonie i balety. – Piotrze Czajkowskim. Wysłuchały muzyki do najsłynniejszych baletów : Jezioro Łabędzie” oraz „ Dziadka do orzechów”. Widownia  miała możliwość  obejrzenia tańców baletowych w wykonaniu uczniów oraz wysłuchania świetnej opowieści prowadzącego. Na zakończenie spotkania odbył się konkurs wiedzy, w którym wzięli udział: Ola Wójcik z kl. IIa, Karol Czech z kl. III a i Szymon Sobociński z grupy 0 „ Krasnoludki”.  Zwycięzcą konkursu została Ola Wójcik. Gratulujemy!
                                      

          Dorota Krzaczek

          http://galeria



          DZIEŃ POSTACI Z BAJEK. 

           

                W poniedziałek 6 listopada 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek. Jedynym warunkiem uczestnictwa w tym świecie było przebranie się za postać bajkową. Uczyniło to wielu naszych uczniów. Szczególnie dobrze bawili się ci z klas najmłodszych. Szkoła w tym dniu przypominała niezwykłą baśniową krainę. Wśród starszych uczniów także znaleźli się tacy, którzy potrafią wykorzystać okazję do dobrej zabawy. Świetnie prezentowali się w przygotowanych przez siebie kostiumach.
             Aby uatrakcyjnić obchody tego święta, nauczyciele bibliotekarze przygotowali wystawy postaci bajkowych oraz łamigłówki i zagadki, rozwiązywać mogli zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie. 
            Dzień Postaci z Bajek upłynął w naszej szkole w wesołej atmosferze.

          Wiesława Godek
          Dorota Wawrowska

           

          http:/galeria



          Święto Niepodległości w naszej szkole

           

              W piątek 10 listopada 2017 roku  klasy trzecie „a” i „c” przygotowały apel dla przedszkolaków, zerówek i dzieci klas I – III          z okazji Narodowego Święta  Niepodległości.
               Uczniowie recytowali wiersze, słuchali i śpiewali pieśni patriotyczne, tworzyli gazetkę o historycznych faktach naszej ojczyzny.
              Podczas apelu panowała uroczysta atmosfera. Cieszymy się, że nasi uczniowie chętnie poznają dzieje swojego narodu i wiedzą jak zachowywać się podczas świąt państwowych.

          Beata Andrianik i Alicja Wasiak

           

          http://spgaleria



           

          10 listopada społeczność szkolna uczciła 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
           Młodzież podkreśliła wagę tego dnia galowym strojem i przypiętymi kotylionami.
          Uczniowie klasy II a gimnazjum pod opieką  p. Małgorzaty Kowalczyk przygotowali montaż słowno – muzyczny. Przypomnieli  fakty historyczne, które  zilustrowali utworami lirycznymi. Całości dopełniała nastrojowa muzyka i prezentacja multimedialna.


          M. Kowalczyk
           




          „Śniadanie daje moc” w trzeciej „a”

           

              W środę 8 listopada 2017  roku rodzice klasy trzeciej „a” zorganizowali „zdrowe” śniadanie w ramach kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”. Dania podane tego dnia dzieciom w szkole zawierały zdrowe produkty i były własnoręcznie przygotowane przez mamy w domu.
              Za zorganizowanie wspaniałego przedpołudnia wychowawca i uczniowie dziękują  rodzicom, szczególne podziękowania dla Pań: Elżbiety Kwiatkowskiej, Doroty  Czech, Marii Kudła i Barbary Szymańskiej. Wszystko było pyszne.

          Beata Andrianik

          http://galeria



          Światełko dla naszych bohaterów

              W Dzień Zaduszny 2 listopada 2017  roku  uczniowie klasy trzeciej „a” tradycyjnie zapalili znicze przy pomnikach upamiętniających bohaterów walczących o niepodległość  Polski.
              Dzieci rozumieją znaczenie wolności i mają świadomość, że niektórzy Polacy ponieśli największą ofiarę dla nas wszystkich i że należy o nich pamiętać. W ten sposób uczą się, co to znaczy być patriotą.


          Beata Andrianik

           

                                             



          MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH W MIŁOMŁYNIE


           
              Od wielu lat na całym świecie w październiku obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem tej akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, rozwijanie  zainteresowań, propagowanie czytania książek jako świetnego sposobu na spędzanie czasu wolnego,  rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, przedstawienie oferty biblioteki, a także integrację środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły i w nauce. Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek odbywa się pod hasłem„Książka nas łączy”. 
              Z tej okazji także w naszej szkole wiele się działo. Przeprowadzono dwa konkursy: plastyczny na najładniejsza zakładkę do książki i literacki „Czy jakoś tak ...” . „Wystartowała” też akcja czytelnicza „Starsi czytają młodszym”. Polega ona na tym, że uczniowie klas starszych odwiedzają wszystkie grupy przedszkolaków i czytają  im wybrane utwory. Maluchy w ciszy i skupieniu słuchają niezwykłych opowieści.
               W poniedziałek 23 10.2017r. w szkolnej bibliotece miały miejsce nietypowe przerwy. W tym dniu uczniowie mogli rozwiązywać łamigłówki literackie związane z twórczością polskiego poety – Juliana Tuwima. Słuchali też piosenek z jego tekstami.
               Kilka dni później, w czwartek 26 października odbyła się uroczystość pasowania uczniów klasy I na czytelników. Zanim otrzymali ten zaszczytny tytuł, obejrzeli krótką inscenizację przygotowaną przez nauczyciela bibliotekarza i koleżanki z klas starszych. Następnie zdali mały egzamin ze znajomości dziecięcych książek, rozwiązując  bajkowe zagadki.  A że znali wszystkie odpowiedzi, mogli przystąpić do pasowania na czytelnika. Na koniec wszyscy otrzymali dyplomy, kolorowe zakładki do książek i słodki poczęstunek.
              W ostatni piątek miesiąca miała miejsce akcja „Czytać każdy może ...”. Na godzinach wychowawczych w każdej starszej klasie i na pierwszej lekcji w klasach młodszych przez pierwsze 10 - 15 minut czytano wybrane książki. W akcji tej wzięli także udział uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe, podczas których panie wprowadzały młodych słuchaczy w świat opisany w czytanych przez nie książkach. 
                                                                            Wiesława Godek i Dorota Wawrowska


          http://galeria

           



          ŚNIADANIE DAJE MOC  III B


            Corocznym zwyczajem 8 listopada jest nasz udział w akcji Śniadanie Daje Moc. Do dnia dzisiejszego zrealizowaliśmy dwie Misje Śniadaniowe, kolejne przed nami. Śniadanie zjedliśmy z gośćmi Panią Dyrektor Grażyną Potkaj, Panią Wicedyrektor Izabelą Lempek oraz naszymi kochanymi mamusiami, które wcześniej pomogły nam przygotować to śniadanie. Staraliśmy się zrobić wszystko jak najlepiej, bo jest to ostatnie spotkanie w tym cyklu kształcenia. Podczas śniadania odbyła się prezentacja naszych misyjnych poczynań, inscenizacja wiersza J. Brzechwy „Na straganie” i śpiew piosenek, a przede wszystkim zostały ogłoszone wyniki Wielkiej Olimpiady Niedojadków. Mistrzem wiedzy i umiejętności została Oliwia Staszyńska. Gratulujemy! 
          Dziękuję serdecznie Pani Agnieszce Bienias i Pani Magdzie Koreckiej za ogromne zaangażowanie. 
                                          

          Wychowawca: Ewa Kilman  
           

          http://galeria



          SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

           

              31 pażdziernika 2017 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z Jankiem Witkowskim podróżnikiem, himalaistą, który odbył kilkanaście dużych wypraw na różne kontynenty - od Europy po Grenlandię oraz do najsuchszych miejsc na świecie.

          Jan Witkowski pochodzi z Morąga, a mieszka w Ostródzie. Latem 2008 roku wziął udział w próbie pobicia rekordu Guinnessa polegającej na przepłynięciu jeziora Bajkał po linii brzegowej.. Janek przepłynął nieco ponad 500 kilometrów z około 2000 km. Przyjechał do naszej szkoły po raz trzeci, by opowiedzieć  młodzieży o swoich ostatnich wyprawach i motywować wszystkich, aby spełniali swoje marzenia. 
          Jan Witkowski opowiadał także o wyprawie do Nepalu, na Grenlandię,  niektórych zwyczajach mieszkańców, a wszystko ilustrował fotografiami i krótkimi materiałami wideo. Opowiedział o kłopotach ze zdobyciem szczytu Manaslu, niskiej temperaturze,
          olbrzymich Opadach śniegu... 

          Jak się dowiedzieliśmy, wraz z grupą około 20 osób realizuje obecnie projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży polegający na przybliżaniu egzotycznych kultur oraz tajników ekstremalnych zajęć. Przymierza się, aby zabrać swoje dzieci w podróż dookoła świata, mającą trwać 4 lata…


          Organizator spotkania, Renata Rafalska
           

          http://sgaleria



          Koncert muzyczny dla klas młodszych


               W poniedziałek 30 października 2017 r. dzieci z klas I – III, oddziałów zerowych i punktów przedszkolnych uczestniczyły w koncercie muzycznym pt. Nadęte Trąby. Zapoznały się z budową i brzmieniem instrumentów dętych - poznały tubę ( dęty blaszany) i saksofon sopranowy (dęty drewniany).
          Poza tym uczniowie poznali pojęcia: dyrygent, batuta, orkiestra dęta, kapelmistrz oraz buława.
          Wybrani uczniowie – aktorzy pomagali prowadzącemu zapoznać dzieci z nowymi instrumentami i pojęciami.
          Na zakończenie odbył się krótki konkurs sprawdzający wiedzę zdobytą podczas koncertu. Wzięli w nim  udział: Alicja Fafińska, Lena Szymańska i Fabian Szostek. Najwięcej punktów uzyskała Alicja Fafińska, która zajęła I miejsce.

          Dorota Krauze

           

          http://galeria



          ŚWIĘTO KASZY


               W ramach Misji Śniadaniowych 27-go października odbyło się ŚWIĘTO KASZY dla klas I- III, podczas którego uczniowie mieli możliwość przekonania się o bogactwie właściwości kasz, zaobserwowania ich wyglądu, a przede wszystkim skosztowania najprzeróżniejszych potraw. Potrawy przygotowali zarówno nauczyciele, jak i chętni uczniowie wszystkich klas  wraz z rodzicami. Były to: różnego rodzaju kotlety, gołąbki, sałatki, desery, ciasta i ciasteczka oraz mus, a do popicia tylko i wyłącznie woda mineralna niegazowana. Degustacja wypadła pomyślnie, a więc warto pomyśleć na co dzień o jedzeniu kaszy, bo to zdrowo i dietetycznie.

          Dziękuję wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji i przygotowali potrawy.
                                   

             ORGANIZATOR: Ewa Kilman 
           

          http://galeria



          Święto Szkoły


                   12 października 2017 r. obchodziliśmy Święto Naszej Szkoły, której patronem jest I Dywizja Tadeusza Kościuszki. Imię to nadano 12 października 1978 roku Zbiorczej Szkole Gminnej. Minęło 39 lat od tego wydarzenia. W tym roku wyjątkowo uroczystość odbyła się na dwóch salach gimnastycznych. Uczniowie klas 0-3 uczcili Święto Szkoły na małej sali gimnastycznej, a uczniowie klas 4-6 oraz 2-3 gimnazjalne na dużej sali.

                Szóstoklasiści wraz z Oliwią Stando z klasy siódmej zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony naszemu Patronowi. Przedstawili krótką historięI Dywizji Tadeusza Kościuszki, recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni: „Okę” i „Rotę”. Tradycyjnie odbył się także festiwal piosenki żołnierskiej. Wszyscy do występu przygotowali się solidnie i miło było patrzeć na efekty pracy naszych dzieci. Uczniowie mogli także sprawdzić poziom swojej wiedzy w konkursie szkolnym na temat naszego Patrona. Przedstawiciele klas IV-VII oraz II i III gimnazjum rywalizowali o wyjątkowe nagrody. I miejsce zajęła klasa VI a, II miejsce klasa VII a, III – III a gimnazjum.  

                Uczciliśmy także XVII Dzień Papieski obchodzony pod hasłem: „Idźmy naprzód z nadzieją”. Uczniowie pod kierunkiem księdza Piotra Olechowskiego przygotowali montaż słowno-muzyczny. Z wielkim entuzjazmem przedstawili wiele historii z życia Jana Pawła II, papieża radości. Anegdoty były przeplatane znanymi pieśniami religijnymi. Te najpopularniejsze śpiewała cała społeczność uczniowska. 

                  Przedstawiciele samorządu uczniowskiego nie zapomnieli o Dniu Edukacji Narodowej i złożyli wszystkim pracownikom szkoły życzenia oraz wręczyli każdemu własnoręcznie wykonane laurki.
           

                    Pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności uczniowskiej. Wychowawczyni  p. Emilia Łełyk  przygotowała  występ artystyczny. Uczniowie śpiewali piosenki i recytowali wierszyki z wielkim zaangażowaniem. Pani Dyrektor pasowała dzieci na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Po występach pierwszoklasiści  wraz z rodzicami udali się do swojej klasy, gdzie czekał na nich przepiękny tort , ciasta, cukierki oraz prezenty. Po słodkim poczęstunku dzieci robiły sobie pamiątkowe zdjęcia, wszak pierwszakiem zostaje się tylko raz. Rodzice ze wzruszeniem towarzyszyli swoim pociechom w tak wielkim dla nich wydarzeniu.
           

            Wioletta Szajkowska
          Danuta Szymańska

           

           

          http:/galeria Święto Szkoły

          http://galeria Pasowanie


          ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA 


           17 października odbyło się spotkanie integracyjne w klasie III b pod hasłem ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA (przy Stadionie). W tym roku zabawa polegała na zbieraniu piegów, których liczba w rezultacie typowała króla i królową spotkania. Dzieci poznały „Krótką historię o ziemniaku”, rozwiązywały jesienny quiz, układały jesienne obrazki z materiału przyrodniczego, rywalizowały w różnych konkurencjach, a przede wszystkim piekły kiełbaski i ziemniaki w ognisku. Najwięcej piegów zebrali Maja Ulatowska- Jankowska i Adrian Bienias i to oni zdobyli te zaszczytne tytuły. Brawo. Gratulujemy! Spotkanie uwieńczyliśmy wspólną grą w zbijaka.
          Dziękuję rodzicom za pomoc i wspólną zabawę.
                            

               Wychowawca: Ewa Kilman
           

          http://galeria



          Święto Pieczonego Ziemniaka


                 W czwartek 28 września grupa 0 ”Krasnoludki” wybrała się na wycieczkę do Tardy, żeby tam przywitać jesień ziemniakami pieczonymi w ognisku i dobrą zabawą. 
          Mamy przygotowały miejsce zabaw, rozpaliły ognisko i wspólnie z dziećmi uczestniczyły w zabawach i pieczeniu kiełbasek oraz ziemniaków. 
          Do dyspozycji dzieci był również plac zabaw oraz najróżniejszy sprzęt sportowo - rekreacyjny, z którego dzieci chętnie skorzystały. Pod koniec pobytu odbyła się rywalizacja sportowa, m. in. wyścigi w workach, slalom ziemniaczany i rzuty do celu. Na zakończenie wszyscy posilili się pieczonymi ziemniakami. Dopisała nam piękna  jesienna pogoda – słoneczna i ciepła, a wszystkim dopisał dobry humor.

          Dorota Krauze
           

          http://http://galeria



           

          MUZYCZNE OPOWIEŚCI MAŁEGO FRYCKA- koncert muzyczny


              26 września ponownie gościliśmy przedstawicieli Agencji Artystycznej MAT, tym razem z koncertem Muzyczne opowieści małego Frycka dla klas I-III, zerówek i dzieci z punktów przedszkolnych. Spotkanie poświęcone było życiu i twórczości Fryderyka Chopina, naszego największego kompozytora i pianisty, którego zna i uwielbia cały świat. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania utworów, m.in. poloneza, mazura, a także obejrzenia tańców w wykonaniu uczniów- aktorów oraz świetnej opowieści prowadzącego o młodym Fryderyku. Królowała muzyka fortepianowa. Niespodzianką był akordeon. Na zakończenie spotkania odbył się konkurs wiedzy, w którym wzięli udział: Julia Maciąg z kl. IIa, Ada Karczewska z kl. III c i Krzysztof Sobociński z kl. III a.  Zwycięzcą konkursu została Julia Maciąg. Gratulujemy!
                                      

              Ewa Kilman
           

          http://galeria



          ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA W KLASIE DRUGIEJ


           19 września 2017 r. uczniowie klasy drugiej wraz z rodzicami i wychowawcą uczestniczyli w ŚWIĘCIE PIECZONEGO ZIEMNIAKA. Korzystając ze słonecznej pogody i gościnności p. Ilony i Marcina Jedlińskich wszyscy zgromadzili się w uroczym miejscu przy ognisku. Były wyścigi rzędów i wesoła zabawa w piłkę. Wszystkim smakowały pieczone na ognisku ziemniaki i kiełbaska.
                                                                                Wychowawca Elżbieta Żmijewska 


          http://galeria

           



          Centrum Tańca Wasilewski Felska dla naszych dzieci

          19 września  2017 r. nasza szkoła gościła przedstawicielki Niepublicznej Placówki oświatowo – wychowawczej Centrum Tańca Wasilewski Felska z Olsztyna.

          Podczas prezentacji fragmentów programu „Ogólnopolskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier” dzieci poznały zasady rekrutacji i uczestnictwa w zajęciach, świetnie się bawiły w rytm największych przebojów, wchodziły w interakcje z animatorami. 
          Głównym celem programu jest praktyczne zastosowanie dobrych manier i kształtowanie kultury osobistej podczas nauki tańca.

              Serdecznie dziękujemy za pokaz i życzymy sukcesów
          Oto adres, na który można zapisywać dzieciaki: www.wasilewski-felska.pl
                                                                                                                                                    Beata Andrianik
           



          ZAWODY WĘDKARSKIE

           

          W piątek  15 września w popołudniowych godzinach nad brzegiem Kanału Elbląskiego odbyły się Jesienne Zawody Wędkarskie Szkółki ,,Leszczyk’’. Do rywalizacji zgłosiło się 14 uczestników w bardzo szerokim przekroju wieku, bo od 4 do 16 lat, zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Rywalizacja jak zwykle była bardzo zacięta, bo umiejętności młodych wędkarzy są coraz większe. Cieszy ogromnie fakt że zwody wędkarskie cieszą się tak dużym zainteresowaniem młodych adeptów wędkarstwa, cieszy również fakt że bardzo częstymi gośćmi zawodów są rodzice, dziadkowie. To pokazuje kolejny duży pozytyw spotkań nad wodą gdzie pielęgnowane są międzypokoleniowe relacje. 
          Zwycięzcą zawodów został 4- letni Karol Kuliś, który udowodnił starszym kolegom i koleżankom, że w wędkarstwie nie wiek zawodnika się liczy a umiejętności.
          Oczywiście nie zabrakło nagród dla uczestników zawodów, które ufundowała firma Jaxon oraz Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 
                                      
                                                                                               Andrzej Krzykowski


           

                                                                    

           



          SPRZĄTANIE ŚWIATA

          Dnia 15.09.2017 odbyła się akcja  Sprzątanie Świata. Uczniowie wszystkich klas zaopatrzeni w rękawice i worki wraz z nauczycielami udali się na wyznaczone tereny w Miłomłynie i okolicy. Akcję sponsorowało nadleśnictwo w Miłomłynie. Wierzymy,że takie akcje zachęcą dzieci i młodzież do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami.
                                                                     

                                                                                               Teresa Biegańska
                                                                                               Mariola Bukowska

           

          http://galeria