Religia 0 - II, V - VII
PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z RELIGII
W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W MIŁOMŁYNIE
Przedmiotowe Zasady Oceniania z religii są zgodne ze Statutem Szkoły oraz ze Wewnątrzszkolnym Systemem Nauczania obowiązującymi w PSP w Miłomłynie, Dyrektorium Katechetycznym Kościoła Katolickiego w Polsce, Podstawą programową religii katolickiej, Rozporządzeniem o organizacji religii, Rozporządzeniem o ocenianiu oraz Zasadami Oceniania opracowanymi przez Komisję Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski
Ocenianie jest źródłem informacji o osiągnięciach i motywacji ucznia do postępów w nauce. Jeśli uczeń rozumie i współuczestniczy w ewaluacji swych postępów, wówczas wartościowanie jego osiągnięć posiada również wielką wartość wychowawczą.
Oceniając uczniów, odnosimy się przede wszystkim do osiągnięć przedstawionych w podstawie programowej z religii.
Źródła wiedzy o osiągnięciach ucznia to:
-
codzienna obserwacja
-
rozmowy
-
jakość zadawanych przez niego pytań i odpowiedzi
Nauczyciel ustala, co uczeń wie, potrafi, jakie jeszcze wymagania powinien spełnić, w czym może mu pomóc. Celowość informacji zakłada wartościowanie aktualnego poziomu edukacyjnego ucznia oraz zmotywowanie jego potrzeby zdobywania wiadomości, postaw i umiejętności.
W ocenianiu z religii obowiązują poniższe zasady:
1. Obiektywność – zastosowanie obiektywnych jednolitych norm i kryteriówoceniania.
2. Jawność – podawanie na bieżąco wyników pracy ucznia ( rodzicom na ich zapotrzebowanie lub gdy zaistnieje taka potrzeba ze strony szkoły ).
3. Instruktywność – wskazanie na brakujące braki.
4. Mobilizacja do dalszej pracy.
5. Różnicowanie wymagań – nauczyciel dostosowuje poziom wymagań do możliwości
ucznia biorąc pod uwagę: poziom intelektualny, zdolności, odporność psychiczną dziecka, warunki domowe.
Prowadzenie zróżnicowanych form i rodzajów kontroli:
-
Kontrola bieżąca ( sprawdzanie w trakcie trwania procesu kształcenia).
Metody kontroli ocen:
-
Konwencjonalne ( bieżąca kontrola, prace pisemne, posługiwanie się książką, ćwiczenia praktyczne, kontrola graficzna, obserwacja uczniów w toku pracy itp.).
-
Techniczne sposoby kontrolowania procesu dydaktycznego ( kontrola i ocena przy pomocy zróżnicowanych zadań tekstowych).
-
Dokumentowanie informacji o uczniu ( prace klasowe, sprawdziany, kartkówki przechowywane są przez rok szkolny. Uczeń na własną prośbę lub rodzica otrzymuje pracę do wglądu na czas określony przez nauczyciela )
Sposoby oceniania:
-
Wartościowanie gestem, słowem, mimiką, stopniem.
Zasady oceniania:
-
Nauczyciel na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców o:
- wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania śródrocznej i rocznej ( semestralnej) oceny klasyfikacyjnej wynikającej z realizowanego przez siebie programu nauczania,
- sposobie sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów,
- warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywanej rocznej ( semestralnej) oceny klasyfikacyjnej.
Elementy wchodzące w zakres oceny z religii:
-
Ilość i jakość prezentowanych wiadomości.
-
Zainteresowanie przedmiotem.
-
Stosunek do przedmiotu.
-
Pilność, systematyczność, aktywność.
-
Umiejętność zastosowania zdobytych wiadomości w życiu.
-
Postawa.
Przedmiot oceny religii zawiera kryteria poznawcze, kształcące i wychowawcze. Kontrola i ocena w religii nie dotyczy wyłącznie sprawdzenia wiadomości, lecz także wartościowania umiejętności, postaw, zdolności twórczych, rozwoju zainteresowań, motywacji uczenia się, a głównie kształtowania charakteru, woli, odpowiedzialności za swoje czyny, dokładności, wytrwałości, pracowitości, kultury osobistej, zgodności postępowania z przyjętą wiarą.
Cele oceniania:
-
Informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych.
-
Motywowanie ucznia do dalszej pracy.
-
Pomaganie uczniów w samodzielnym planowaniu jego rozwoju.
-
Systematyczne informowanie rodziców o postępach, trudnościach i specjalnych uzdolnieniach ucznia podczas spotkań z rodzicami.
Ocenie podlegają:
1. Sprawdzian może być pisany przynajmniej jeden raz w ciągu semestru, obejmujące co najmniej trzy jednostki lekcyjne, zapowiedziane co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem, wcześniej powtórzone i utrwalone, pisane przez uczniów przez 45 minut, sprawdzane przez nauczyciela do dwóch tygodni.
2. Kartkówki; zakres ich materiału powinien obejmować nie więcej niż jedną jednostkę lekcyjną, niezapowiedziane, pisane przez uczniów maksymalnie 15 minut.Pisemne prace kontrolne są do wglądu uczniów, a rodziców na ich zapotrzebowanie. Nauczyciel ma prawo do przeprowadzenia kartkówek, jeżeli uczniowie dezorganizują proces oceny osiągnięć.
3. Uczniowie posiadający opinie i orzeczenia poradni piszą prace pisemne z dostosowaniem do ich możliwości. Oceniając uczniów mających opinię PPP uwzględnia się również zaangażowanie i postęp dokonany podczas nauki.
4. Pacierz: ocena ze znajomości podstawowych prawd wiary zdobywana podczas odpowiedzi ustnej lub pisemnej.
5. Odpowiedzi ustne objęte zakresem materiału nie większej niż z trzech ostatnich lekcji.
6. Aktywność : wypowiedzi w trakcie lekcji, podczas dyskusji, powtórzeniach, praca na lekcji, prace dodatkowe itp.za aktywny udział w lekcji może otrzymać plusy „+” oraz minusy „- „ : za pracę na lekcji. Przyznanie trzech plusów skutkuje oceną celującą ,a otrzymanie trzech minusów oceną niedostateczną. Po otrzymaniu oceny 6 lub 1 uczeń otrzymuje kolejne plusy lub minusy. Za brak wykonania zadania dodatkowego nie stawiamy oceny niedostatecznej.
7. Praca domowa: krótkoterminowa i długoterminowa, kontrolowana wyrywkowo i cyklicznie. Uczeń musi wykonać zaległe prace na następną lekcję.
8. Zeszyt: sprawdzany według ustaleń nauczyciela:może być przynajmniej jeden raz w semestrze, kompleksowa ocena zeszytu ( systematyczność, poprawność zapisu, estetyka, odrabiane prace domowe, wszystkie tematy i notatki, zapis podwójny dat na marginesie zeszytu ) Uczeń jest zobowiązany systematycznie prowadzić zeszyt. W razie nieobecności ucznia na zajęciach ma on obowiązek uzupełnić brakujące tematy, prace domowe i przyjść przygotowany na zajęcia.
Cel. – zeszyt bardzo staranny, pełne notatki, zapisane daty, duża estetyka, odrobione
prace domowe, poprawny zapis,
Bdb. – zeszyt bardzo staranny, pełne notatki, zapisane daty, odrobione prace domowe
Db. – zeszyt staranny, pełne notatki, odrobione prace domowe, sporadyczne braki w
zapisie dat,
Dst. – zeszyt w miarę staranny, niewielkie braki w notatkach ,pracach domowych,
datach,
Dop. – zeszyt niestaranny, braki w notatkach i pracach domowych, w zapisie dat
Ndst. – zeszyt niestaranny lub brak, brak notatek ,prac domowych, zapisu dat,
9. Pilność, systematyczność, postawa, umiejętności.
10. Korzystanie z Pisma Świętego, podręcznika i innych materiałów katechetycznych.
11. Inne formy aktywności ucznia:
- praca w grupach, w parach ( udział w dyskusji, prezentowanie efektów pracy zespołu),
- referaty, prezentacje,
- udział w konkursach, olimpiadach,
- inne.
12. Uczeń ma prawo do dwukrotnego zgłoszenia nieprzygotowania w ciągu półrocza, trzecie nieprzygotowanie skutkuje oceną niedostateczną. Za nieprzygotowanie rozumie się: zeszytu przedmiotowego, brak pracy domowej, nieprzygotowanie do odpowiedzi.
13. Praktyki religijne nie podlegają ocenie lecz kontroli.
Ilość ocen:
-
W ciągu jednego semestru nauczyciel wystawia każdemu uczniowi , co najmniej sześć ocen cząstkowych.
-
Nauczyciel stawia oceny cząstkowe ze znakami „+” i „- ” poza oceną 6 i 1.
-
Ocena śródroczna i roczna wystawiana jest bez znaków „+” i „-’’.
-
Ocena roczna zostaje wystawiona w oparciu o dwie oceny semestralne na podstawie ocen cząstkowych wg. hierarchii:.
- konkursy,
- prace klasowe,
- sprawdziany,
- kartkówki,
- samodzielne korzystanie z Pisma św.,
- pacierz,
- odpowiedzi ustne,
- referaty,
- aktywność,
- prace domowe,
- zeszyt,
- zaangażowanie poza szkołą,
- inne.
Poprawianie/ zaliczanie:
-
Promuje się systematyczne ocenianie w ciągu semestru połączone z możliwością poprawiania. W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach poprawianie może odbywać się bezpośrednio przed wystawieniem oceny śródrocznej lub końcoworocznej. Przeprowadza się je według ustaleń osób zainteresowanych w terminie i z zakresu wskazanego przez nauczyciela religii z zastosowaniem formy pisemnej lub ustnej.
-
Jeżeli z przyczyn losowych uczeń nie może napisać pracy klasowej/sprawdzianu z całą klasą, to może to uczynić w terminie dwóch tygodni. Poprawiać/zaliczać można tylko prace klasowe zawierające więcej niż trzy jednostki lekcyjne w formie pisemnej lub ustnej. Zaliczanie zaległej pracy klasowej jest obowiązkowe i odbywa się w ciągu dwóch tygodni od powrotu ucznia do szkoły . Jeżeli z powodu unikania lub odmowy uczeń tego nie uczyni w wyznaczonym czasie, otrzymuje ocenę niedostateczną bez możliwości poprawiania. W przypadku ponownej nieobecności ucznia w ustalonym terminie uczeń pisze sprawdzian po powrocie do szkoły. Zaliczenie polega na pisaniu sprawdzianu o tym samym stopniu trudności. W sytuacjach uzasadnionych nauczyciel może zwolnić ucznia z zaliczania zaległego sprawdzianu. Każdy sprawdzian pisemny (praca klasowa, sprawdzian) muszą zostać zaliczone w formie ustalonej z nauczycielem. Brak zaliczenia pracy pisemnej nauczyciel oznacza wpisując w rubrykę ocen kropkę. Po upływie dwóch tygodni, od pojawienia się takiego wpisu w dzienniku i/lub powrotu ucznia po dłuższej nieobecności do szkoły, nauczyciel wpisuje w miejsce kropki ocenę ndst
-
Poprawa prac klasowych /sprawdzianów jest obowiązkowa i odbywa się w terminie dwóch tygodni od momentu powiadomienia ucznia o ocenie niedostatecznej i dobrowolna w przypadku innej oceny. Uczeń może ją poprawiać tylko raz i brana jest pod uwagę ocena z pracy poprawianej. Poprawa odbywa się na wniosek ucznia, a termin i formę poprawy ustala nauczyciel, informując o niej ucznia. Otrzymaną ocenę z poprawy wpisuje się do dziennika obok pierwszej oceny z tego sprawdzianu. Podczas ustalania oceny klasyfikacyjnej uwzględniana jest ocena z poprawy.
-
Zapowiedziane prace pisemne nie będą przekładane bez szczególnie ważnych powodów.
-
Informacja zwrotna dla ucznia:
Wypowiedzi ustne.
Oceny z ustnych form sprawdzania wiedzy i umiejętności nauczyciel uzasadnia ustnie w obecności klasy, wskazując dobrze opanowaną wiedzę lub sprawdzaną umiejętność, braki w nich oraz przekazuje zalecenia do poprawy.
Wypowiedzi pisemne.
Informacja zwrotna zostaje przekazywana za pomocą czterech punktów:
-
-
Sprawdzane były następujące umiejętności i wiadomości:
-
Najlepiej opanowałeś (-aś):
-
Najsłabiej opanowałeś (-aś):
-
Wskazówki do dalszej pracy:
-
W przypadku wątpliwości uczeń i rodzic mają prawo do uzyskania dodatkowego uzasadnienia oceny. Dodatkowe uzasadnienie nauczyciel przekazuje bezpośrednio zainteresowanej osobie podczas indywidualnych spotkań z rodzicami.
6. Sposoby przechowywania i udostępniania prac pisemnych:
- prace są przechowywane w teczce u nauczyciela sprawdziany do końca roku szkolnego , krótkie sprawdziany, kartkówki do końca każdego semestru,
- prace są udostępniane na życzenie rodzica podczas spotkań z rodzicami
Przy wystawieniu oceny śródrocznej i końcoworocznej przyjmuje się następujące zasady:
-
Ocena nie będzie miała charakteru średniej arytmetycznej ocen cząstkowych; znaczący wpływ mają przede wszystkim oceny uzyskane ( w semestrze lub w ciągu całego roku szkolnego ) z prac klasowych, sprawdzianów, kartkówek, pacierza, referatów, aktywności, prac domowych, zeszytu.
-
Uczeń, który przystąpi do olimpiady czy konkursu religijnego i osiągnie znaczące miejsce ,co najmniej na etapie szkolnym, będzie mógł uzyskać dodatkowo ocenę bardzo dobrą lub celującą.
-
Miesiąc przed klasyfikacyjnym posiedzeniem R .P., uczeń zostaje poinformowany ustnie przez nauczyciela, a następnie przez wychowawcę o zagrożeniu oceną niedostateczną.
-
Tydzień przed klasyfikacyjnym posiedzeniem R .P., uczeń zostaje poinformowany o przewidywanej ocenie śródrocznej lub końcoworocznej ( semestralnej ).
-
Uczeń nie może być klasyfikowany z religii jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub końcoworocznej ( semestralnej)j oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na zajęcia z religii w szkolnym planie nauczania. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny z religii. Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub na wniosek jego rodziców Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.
-
Nauczyciel ma prawo bez zapowiedzi odpytać z przewidzianego sprawdzianem zakresu materiału lub sprawdzić przewidziane sprawdzianem umiejętności ucznia, który nie pisał sprawdzianu w terminie. Odmowa odpowiedzi ustnej przez ucznia jest równoznaczna z wystawieniem mu oceny ndst.
-
Ucieczka z pracy klasowej / sprawdzianu przez ucznia traktowana jest jako odmowa odpowiedzi w formie pisemnej i jest równoznaczna z wystawieniem mu oceny ndst.
Prace pisemne będą oceniane według skali punktowej :
Przy ocenianiu prac pisemnych nauczyciel stosuje następujące zasady przeliczania punktów na ocenę:
-
Celujący – 95-100%
-
Bardzo dobry – 85-94%
-
Dobry – 71-84%
-
Dostateczny – 50-70%
-
Dopuszczający – 36-49%
-
Niedostateczny – 0-35%.
-
KRYTERIA I ZASTOSOWANIE ICH W OKREŚLONYCH OCENACH OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW.
Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:
-
Posiada pełną wiedzę i umiejętności wynikającą z podstawy programowej i programu nauczania w danej klasie.
-
Prezentuje treści wiadomości powiązane ze sobą w systematyczny układ.
-
Wykazuje się właściwym stylem wypowiedzi, swobodą w posługiwaniu się terminologią przedmiotową i inną.
-
Uczestniczy i odnosi sukcesy w pozaszkolnych formach aktywności.
-
Starannie prowadzi zeszyt.
-
Systematycznie drabia prace domowe i zadawane prace.
-
Posiada umiejętność biegłego posługiwania się Pismem św.
-
Odznacza się pełną znajomością pacierza.
-
Właściwie stosuje zdobyte wiadomości w życiu.
-
Wykazuje zainteresowanie przedmiotem, jest pilny, aktywny, systematyczny.
-
Jest wrażliwy na potrzeby innych.
-
Jego postawa jest godna naśladowania.
-
Wykazuje się bardzo dużą aktywnością podczas zajęć i poza nimi.
Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
-
Opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określony poziomem nauczania religii w danej klasie.
-
Wykazuje się właściwym stylem wypowiedzi.
-
Odznacza się pełną znajomością pacierza.
-
Starannie prowadzi zeszyt.
-
Systematycznie odrabia prace domowe i zadane prace.
-
Posiada umiejętność sprawnego posługiwania się Pismem św.
-
Umiejętnie wykorzystuje wiadomości w teorii i praktyce bez pomocy nauczyciela.
-
Wykazuje zainteresowanie przedmiotem, jest aktywny, pilny, systematyczny.
-
Wykazuje się dużą aktywnością podczas zajęć i poza nimi.
-
Jest wrażliwy na potrzeby innych.
Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
-
Opanował wiedzę i umiejętności określone poziomem nauczania religii w danej klasie
-
Wykazuje dobrą znajomość pacierza.
-
W zeszycie ma wszystkie notatki i prace domowe.
-
Stara się być aktywny podczas lekcji.
-
Posiada umiejętność posługiwania się Pismem św.
-
Właściwie stosuje zdobyte wiadomości w życiu.
-
Wykazuje zainteresowanie przedmiotem, jest aktywny i systematyczny.
-
Postawa nie budzi wątpliwości.
Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:
-
Opanował podstawowe wiadomości i umiejętności określone poziomem nauczania religii w danej klasie.
-
W zeszycie posiada sporadyczne braki notatek i prac domowych.
-
W posługiwaniu się Pismem św., wymaga pomocy nauczyciela.
-
Nie zawsze stosuje zdobyte wiadomości w życiu.
-
Wykazuje słabe zainteresowanie przedmiotem, jest mało aktywny i systematyczny.
-
Wykazuje słabą znajomość pacierza.
-
Podczas udzielanych wypowiedzi popełnia niewielkie i nieliczne braki.
Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:
-
Opanował konieczne wiadomości i umiejętności określone poziomem nauczania w danej klasie.
-
Wykazuje się luźno zestawionym poziomem wiadomości programowych.
-
Ma problemy ze znajomością pacierz.
-
Niestaranie prowadzi zeszyt.
-
Sporadycznie odrabia prace domowe.
-
Bardzo słabo opanował umiejętność posługiwania się Pismem św.
-
Wykazuje poprawny stosunek o przedmiotu.
-
Prezentuje mało zadowalający poziom postaw i umiejętności.
-
Nie potrafi stosować wiedzy, nawet przy pomocy nauczyciela.
-
Podczas przekazywania wiadomości popełnia liczne błędy, wykazuje niepoprawny styl wypowiedzi, posiada trudności w wysławianiu się.
Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:
-
Posiada rażący brak wiadomości i umiejętności określonych poziomem nauczania w danej klasie.
-
Nie prowadzi zeszytu, często go nie przynosi.
-
Nie odrabia prac domowych.
-
Nie umie posługiwać się Pismem św.
-
Nie stosuje zdobytych wiadomości w życiu.
-
Wykazuje lekceważący stosunek do przedmiotu.
-
Podczas przekazywania informacji popełnia bardzo liczne błędy.
-
Nie wykazuje się znajomością pacierza.
Beata Gorgoń
-