• Noc Biologów 2021

        • Noc Biologów 2021. Naukowcy zapraszają do Internetu

           
           
          Noc Biologów plakat
          Będzie inna, ale - jak zapewniają organizatorzy - równie ciekawa jak poprzednie. W tym roku Noc Biologów odbędzie się w Internecie. Wystarczy klik i można znaleźć się w uniwersyteckiej pracowni albo na wykładzie.

          Zapraszamy do sieci

          Jedna z najpopularniejszych uniwersyteckich imprez promujących nauki biologiczne startuje 8 stycznia już po raz 10. W tym roku pod hasłem "Człowiek i mikroorganizmy". Program jak zawsze ma bogaty i dostosowany do wieku i poziomu wiedzy odbiorców. Ale tym razem naukowcy i pasjonaci nauk biologicznych spotkają się w Internecie. Wszystkie pokazy, wystawy, nawet gry terenowe odbędą się online. Bez wychodzenia z domu będzie można posłuchać wykładu, zajrzeć do uniwersyteckich laboratoriów a nawet pod okiem naukowca przeprowadzić doświadczenia biologiczne. Na niektóre wydarzenia trzeba się jednak rejestrować.

          - To jubileuszowa, 10. edycja Nocy i po raz pierwszy organizujemy tak duże przedsięwzięcie w pełni online, hybrydowo i zdalnie. Ale przecież w nauce ciągle pojawiają się nowe odkrycia, niektóre rewolucyjne, wywracające stare teorie i kreujące nowe. Zatem inność jest typowa dla nauk biologicznych - wyjaśnia dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM z Wydziału Biologii i Biotechnologii, który od 1. edycji jest uczelnianym koordynatorem Nocy.

          Wystarczy klik

          Nowością jest sam program tegorocznej Nocy. Organizatorzy przygotowali jego interaktywną wersję, z przejrzystym interfejsem, gdzie można wybierać to, co nas interesuje, klikając w ruchome strzałki. Dla ułatwienia, przy imprezach wymagających rejestracji, umieszczono adresy mailowe prowadzących. Wystarczy kliknąć i wysłać zgłoszenie - dostaniemy link aktywacyjny.

          Zarówno na stronie ogólnopolskiej (http://www.nocbiologow.home.pl/noc/index.php) jak i na naszej interaktywnej stronie (https://view.genial.ly/5fa9943b0fbdf90d018cc5de) są wszystkie informacje, do niektórych propozycji są linki, wystarczy tylko kliknąć.

          Można też zeskanować telefonem komórkowym QR Kod.

          Jest też oczywiście wersja tradycyjna programu, w układzie tabelarycznym. Pierwsze zajęcia i wykłady rozpoczynają się już o 8 rano. Ostatnie o.... 23.00! Na nocną grę terenową Las Zagadkas zaprasza do Iławy Justyna Jaskólska

          Co nowego?

          - Po pierwsze, nowością jest zdalna forma. Będą wykłady online (trzeba rezerwować miejsce), gry edukacyjne. Mamy trzy propozycje zachęcające do wyjścia w teren z telefonem komórkowym, a przewodnik będzie zdalnie podpowiadał i opowiadał o przyrodzie. Będą gry w pełni internetowe, np. escape roomy. Będą pokazy zdalne z laboratorium i różne proste i bardziej złożone eksperymenty. Będą filmy z wykładami, konsultacje online z naukowcami – można będzie zadać pytanie naukowcom i dowiedzieć się tego, co nas interesuje - wylicza prof. Czachorowski.

          Naukowcy przygotowali ponad 100 propozycji. Od biologii molekularnej, poprzez botanikę zoologię, ekologię i biochemię. Będą też wystawy batiku, patchworku, malowanych kamieni.

          Noc będzie trwać do wiosny

          Kolejny ewenement - w tym roku Noc Biologów będzie trwała… do końca maja. Organizatorzy zdecydowali, że filmy, gry, nagrane pokazy, wystawy itp. można będzie oglądać aż do końca maja. Możemy sami wybierać termin i czas. Nie musimy się także spieszyć, żeby jednego dnia obejrzeć jak najwięcej, bo pokaz już będzie niedostępny.

          - Chcemy w ten sposób umożliwić edukację w czasie ferii szkolnych oraz wzbogacić ofertę nauki zdalnej w szkole. To pomoc zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Wszyscy będą mogli bezpłatnie przez kilka miesięcy korzystać i zaglądać do uniwersytecki laboratoriów. A potem zaprosimy do laboratoriów, jak już minie pandemia, na zajęcia w kontakcie bezpośrednim - wyjaśnia prof. Czachorowski.

          Kto to przygotował?

          W przygotowaniach do Nocy brało udział kilkudziesięciu pracowników, doktorantów, studentów nie tylko z Wydziału Biologii i Biotechnologii. Niektóre propozycje powstały we współpracy z absolwentami WBiB (niektórzy kończyli studia ponad 30 lat temu). Do współpracy przystąpiły także Polska Akademia Nauk i regionalne parki krajobrazowe.

          - Musieliśmy nauczyć się nowych programów, np. Wakelet, Actionbound, Clickmeeting czy Genially (o MS Teams nie wspominam, bo to już oczywistość). Ale najwspanialsze jest to, że pracujemy wspólnie ze studentami i doktorantami! Razem się uczymy i razem odkrywamy nowy, cyfrowy świat. Prawdziwa wspólnota uczących i nauczanych. Wykorzystamy to doświadczenie w niedalekiej przyszłości w czasie normalnych zajęć dydaktycznych ze studentami. Pandemia minie, wrócimy do tradycyjnych zajęć, ale z edukacji zdalnej nie zrezygnujemy - podkreśla prof. Czachorowski.

          Noc Biologów 2021 odbywa się w ramach projektu edukacyjnego "Spotkania z Nauką", dofinansowanego z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

          Małgorzata Hołubowska