- POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA
- SPECJALIŚCI W SZKOLE
- Specjaliści w czasie nauki zdalnej 2020/2021
- Pomoc psychologiczno - pedagogiczna w czasie nauki zdalnej
- Ferie 2021
- Noc Biologów 2021
- Oferta Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostródzie
- Konkurs plastyczny - relacja
- Konkursy ogólnopolskie
- Konkurs poetycki - relacja
- Dzień Bezpiecznego Internetu
- Regulaminy konkursów i akcji profilaktycznych
- Konkurs fotograficzny - relacja
- Niepodległa
- Akcja "TUSZ DO PAKI"
- 21 marzec Światowy Dzień Zespołu Downa
- 27 marzec Międzynarodowy Dzień Teatru - relacja
- Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
- Poradnia PP - dni otwarte
- Szkolny Dzień Profilaktyki
- Powrót do szkoły
- Dialog jako metoda wychowawcza
- Tydzień Uśmiechu
- Nastoletnia Depresja - Poradnik dla Rodziców
- Świetlica Socjoterapeutyczna w Ostródzie
- Komunikat MEN dotyczący wsparcia psychologicznego
- Konsultacje z nauczycielami w PPP
- Jak nie wpaść w pułapkę fake newsów
- Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Poniżej znajduje się link do strony Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Ostródzie zawierającej zestawienie form wsparcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w związku z wojną w Ukrainie:
https://poradnia.ostroda.pl/5264-2
A tu kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować, rozmawiając z dziećmi o wojnie:
-
Nie udawaj przed dzieckiem, że nic się nie stało. Nie bagatelizuj. I tak się dowie z Internetu i od kolegów. Do rozmowy przystąp, gdy sam jesteś spokojny.
-
Pozwól dziecku ujawnić emocje otwarcie, również te negatywne. Pozwól, by powiedziało o lęku, złości itp. Pod żadnym pozorem nie oceniaj tego. Unikaj pokusy mówienia dziecku, co powinno myśleć i czuć. Pozwól dziecku „wygadać się”. Twoje cierpliwe, pełne empatii słuchanie jest największym teraz wsparciem.
-
Daj poczucie bezpieczeństwa, wskazując na nasze zasoby. Dostosuj ten przekaz do wieku dziecka. Uwaga! Ważne, by na tym etapie odwoływać się do faktów, unikać obietnic i życzeniowego myślenia. Nie mówić ogólnikowo „wszystko będzie dobrze” albo życzeniowo „wojna się zaraz skończy”. W razie innego przebiegu zdarzeń dziecko nie będzie mieć zaufania do naszych zapewnień.
-
Zachowaj codzienną rutynę, niech plan dnia nie ulega zmianie. To daje dziecku ogromne poczucie bezpieczeństwa.
-
Nie osaczaj wiadomościami o wojnie, tak samo jak nie unikaj tego tematu. Jeżeli nie możesz oprzeć się ciągłemu śledzeniu wiadomości, lepiej rób to w sposób dyskretny, za pośrednictwem telefonu lub komputera, a nie telewizora czy radia – tak, by nie narażać dziecka na ciągłe bombardowanie wojennymi informacjami, które będą potęgować poczucie zagrożenia.
-
Nie skupiaj się tylko na złych stronach konfliktu. Wskazuj też na dobre rzeczy, których doświadczamy i które budują.
-
Pamiętaj, że działanie zwiększa poczucie sprawczości, nie czujemy się wtedy jedynie przedmiotem działań, ale aktywnymi uczestnikami. Dlatego koniecznie wspólnie z dzieckiem angażuj się w działania pomocowe, które są dostosowane do jego wieku.
-
Staraj się nie traktować wojny jedynie w kategoriach traumy i trudności wychowawczej. Kryzys też może budować. Dziecko uczy się teraz od Ciebie i od najbliższego otoczenia empatii, współpracy, solidarności, radzenia sobie ze stresem. Jeśli się postarasz, będzie to jego kapitałem na przyszłość.
-
Weź pod uwagę, że do szkoły uczęszczają lub będą uczęszczać w najbliższej przyszłości uczniowie narodowości rosyjskiej i białoruskiej. Wytłumacz dziecku, iż wielu ludzi tej narodowości jest przeciwna wojnie i decyzjom swoich państw. Niektórzy z nich są nawet prześladowani. Dzieci nie są niczemu winne.
Oprac.B.Samczuk, P.Karwicka- Bogusz
-