• WYCIECZKA DO TORUNIA

29 listopada 2023 r. klasa 6b wybrała się pociągiem na historyczną wycieczkę z nauczycielem historii – Wioletą Szajkowską. Uczniowie najpierw zwiedzali Toruń z przewodnikiem. Przeszli trasę – średniowieczne miasto, która obejmuje Stare Miasto, a więc jedną z trzech części średniowiecznego historycznego centrum Torunia wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wrażenie na wycieczkowiczach zrobiła gotycka katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, w której ochrzczony został Mikołaj Kopernik. Pani przewodnik zabrała dzieci do Ratusza Staromiejskiego, gdzie podziwiały między innymi średniowieczne obrazy. Dodatkową atrakcją był taras widokowy ulokowany na szczycie 40-metrowej Wieży Ratuszowej, z którego podziwiać można gród Kopernika w całej jego okazałości. Ciężko było wejść na wieżę, ale warto, ponieważ widoki zapierały dech w piersiach. Następnie udali się do Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie zwiedzali muzeum oraz brali udział w warsztatach wypiekania pierników. W budynku unosił się aromat przypraw korzennych i wypiekanych pierników. Wirtualna przebieralnia umożliwiała dopasowanie historycznych kostiumów do każdej sylwetki. Przenieść się w czasie można było w XIX-wiecznym saloniku, a w położonej tuż za nim kuchni – przekonać się, jak wyglądał wypiek pierników w domowym zaciszu. Na znużonych zwiedzaniem czekała klimatyczna klubokawiarnia, w której obejrzeć można było bajkę z serii „Wędrówki Pyzy” oraz poczęstować się piernikiem. Tutaj szóstoklasiści spędzili miło czas w wygodnych fotelach i skosztowali pierników. Kolejną atrakcją był Niewidzialny Dom, który pokazuje świat wyłączając zmysł wzroku. Zwiedzanie odbywało się w całkowitej ciemności, w obecności niewidomego przewodnika. Na koniec pobytu w Toruniu wszyscy poczuli magiczny klimat świąt Bożego Narodzenia, ponieważ spędzili czas na Toruńskim Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Wioleta Szajkowska