- PRZYDZIAŁ PRZEDMIOTÓW
- POMIESZCZENIA SZKOLNE
- TERMINARZ SZKOLNY
- KALENDARZ SZKOLNY
- KALENDARZ UROCZYSTOŚCI
- DOSTĘPNOŚĆ NAUCZYCIELI DLA UCZNIÓW I RODZICÓW
- ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE
- OGŁOSZENIA O KONKURSACH
- KONKURSY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
- STREFA UCZNIOWSKA
- RADA RODZICÓW
- KĄCIK DLA RODZICÓW
- NASZE UDZIAŁY
- OBWIESZCZENIE DYREKTORA SZKOŁY
- PODZIĘKOWANIA
- FLUORYZACJA
- OPIEKA ZDROWOTNA
KĄCIK DLA RODZICÓW
Jak-wspierac-dziecko-w-powrocie-do-szkoly_Poradnik dla rodziców.pdf
Dziennik Elektroniczny
Szanowni Rodzice,
W naszej szkole wdrażamy dziennik elektroniczny firmy Librus Synergia. Informujemy, że e-dziennik Librus Synergia jest całkowicie bezpłatny dla rodziców i uczniów.
Najważniejsze funkcje rozwiązania dostępne będą także za pośrednictwem aplikacji mobilnych, które bezpłatnie można będzie pobrać i w prosty sposób zainstalować na urządzeniu mobilnym.
Aby zalogować się do e-dziennika zarówno rodzic jak i uczeń będą dysponować numerycznym loginem oraz hasłem, które otrzyma od wychowawcy klasowego.
Planowany termin udostępnienia dziennika dla rodziców i uczniów - listopad 2019 r. (loginy i hasla rodzice otrzymają od wychowawcy klasowego na listopadowym spotkaniu)
Prosimy rodziców oraz uczniów o zapoznanie się z zasadmi funkcjonowania dziennika elektronicznego:
ZASADY_FUNKCJONOWANIA_DZIENNIKA_ELEKTRONICZNEGO_PSP_w_Milomlynie.pdf
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej
zapobieganie-reagowanie-cyberpszemoc_cz._I.pdf
cyberprzemoc_cz2-1.pdf
cyberprzemoc_seksting-1.pdf
cyberprzemoc_materialy_dla_rodzicow.pdf
Szkoła
Szkoła to ważny i nieodłączny element życia dziecka. W niej uczeń zdobywa wiedzę i nabywa kompetencji społecznych. W tym dziale będziesz mogła znaleźć najistotniejsze informacje na temat codzienności szkolnej. Szkoła bez tajemnic - zajrzyj do naszego poradnika dla rodziców.
http://www.netmama.pl/magazyn/dzieci/szkola/
Jak skutecznie zachęcić dziecko do czytania? 10 złotych rad!
http://czasdzieci.pl/domowa-akademia/rodzice-artykuly/id,563-jak_skutecznie_zachecic.html
10 błędów w wychowaniu nastolatków
Czy wychowujesz przysparzającego kłopotów nastolatka? Zdążyłeś już przez niego osiwieć i wciąż nie wiesz, jak z nim postępować? A po przerwie od szkoły sytuacja jedynie się pogarsza... Nie martw się – 10 naszych wskazówek na pewno Ci pomoże.
Błąd nr 1: Ignorowanie tego, co oczywiste
Kiedy nastolatek zaczyna nagle drastycznie zmieniać swoje zachowanie lub zwyczaje, nie możemy przejść nad tym do porządku dziennego. Jeśli stanowi to dla Ciebie problem, zrób coś, zanim będzie za późno.
Błąd nr 2: Prawienie kazań zamiast rozmowy
Jeśli chcesz, aby nastolatek wyrósł na rozsądną osobę, która potrafi podejmować decyzje, musisz go tego nauczyć i nim pokierować. Oczywiście łatwiej powiedzieć dziecku, co powinno zrobić, ale nikt, dorosły czy nastolatek, nie lubi słuchać suchych rozkazów.
Staraj się zatem porozmawiać z nim o różnych możliwościach działania i pokazać, jak podejmować słuszne decyzje.
Błąd nr 3: Unikanie kary
Musisz wyznaczyć dziecku granice, których przekroczenie będzie wiązało się z konsekwencjami. Nie wystarczy, że wpoimy nastolatkowi konieczności respektowania reguł, jeśli będzie mógł je łamać, kiedy tylko zechce.
Błąd nr 4: Stawianie nieosiągalnych celów
Istotnym elementem procesu dorastania jest stawianie sobie celów i planowanie strategii ich osiągania. Twoim zadaniem jest zachęcić i pomóc nastolatkowi, aby wszystkie cele, jakie chce uzyskać, były realne i osiągalne.
Błąd nr 5: Oczekiwanie jedynie pozytywnych wyników
Często oczekujemy od nastolatków zbyt dużo, ale nie chwalimy ich za to, co już udało im się osiągnąć, a jedynie krytykujemy za wszelkie przewinienia. W ten sposób możemy wychować osobę sfrustrowaną, która nie będzie podejmować wyzwań w życiu… a przecież nie chcesz, by tak było…
Błąd nr 6: Założenie, że edukowanie nastolatka nie jest naszym zadaniem
Oczekujemy od szkół nie tylko tego, że będą edukować nasze dzieci, ale ustrzegą je także przed narkotykami czy alkoholem. To złe podejście! Wychowanie dziecka zaczyna się w domu, a szkoła może służyć tu jedynie wsparciem. To przede wszystkim Ty powinieneś rozmawiać ze swoim dzieckiem o życiu.
Błąd nr 7: Założenie, że dobre stopnie gwarantują brak problemów
Dobre stopnie to nic więcej niż dowód na sukcesy w nauce. Jeśli Twoje dziecko wie, że nie będziesz kontrolować go, o ile będzie przynosić dobre oceny, mogą zacząć się prawdziwe problemy.
Błąd nr 8: Ignorowanie potrzeby spędzania czasu z rodziną
Współcześnie trudno znaleźć nam godzinę lub dwie dziennie na spędzenie czasu z rodziną. Ale po prostu musisz zacząć to robić! Nie wiesz, jak nawiązać kontakt ze swoim nastolatkiem? Poproś go, by znalazł Ci coś: informację, muzykę, film – w Google lub na Youtube. Zobaczysz, że zrobi to 100 razy szybciej niż Ty, a więź między Wami się wzmocni.
Błąd nr 9: Zbyt łatwe poddawanie się
Nastolatki ciągle wystawiają naszą cierpliwość na próbę. Są bardzo kreatywni, jeśli chcą uzyskać nasze pozwolenie na coś. Ale to z pewnością zdążyłeś już zauważyć. Dlatego powinieneś:
- upierać się przy swojej opinii,
- być konsekwentny i
- dbać o swój autorytet.
Błąd nr 10: Wyrażanie oburzenia współczesnymi nastolatkami
To normalne, że porównujesz swoje nastoletnie dziecko z sobą samym, kiedy byłeś w jego wieku. Ale współczesne nastolatki bardzo różnią się od Twojej generacji. Musisz zrozumieć i zaakceptować te różnice.
źródło: e-magazyn Dormeo.
Gadżety w życiu dzieci - telefony, tablety, xbox i inne
Bezpieczeństwo rodziny w internecie:
https://www.google.com/intl/pl/goodtoknow/familysafety/
50 rad dla rodziców
- Jak włączyć się w edukację własnego dziecka?
1. Okazuj zainteresowanie i doceniaj pracę nauczycieli i dyrektora.
2. Otwórz się na pomysły nauczyciela, okaż dobrą wolę.
3. Słuchaj opinii innych o Twoim dziecku, staraj się zrozumieć ich punkt widzenia
4. Podziel się z nauczycielem swoją wiedzą o mocnych stronach, talentach i zainteresowaniach swojego dziecka
5. Bierz pod uwagę i powiedz nauczycielowi o oczekiwaniach i celach jakie sobie stawia twoje dziecko
6. Nie żałuj czasu na rozmowy o postępach i trudnościach dziecka w szkole
7. Bierz aktywny udział w zebraniach i dniach otwartych.
8. Ustal z nauczycielem najlepszy sposób komunikowania się z tobą (telefon, e-mail, list, notatka w zeszycie dziecka)
9. Staraj się zrozumieć i zaakceptuj reguły obowiązujące dziecko w szkole; nie podważaj ich znaczenia i nie pozwalaj na omijanie lub łamanie tych zasad w domu (okazywanie szacunku starszym, poprawne zachowanie przy stole, niepalenie papierosów, nieprzeklinanie itp.)
10. Korzystaj z możliwości przeprowadzanie nieformalnych rozmów, nawiązywania kontaktów z nauczycielami, personelem szkoły innymi rodzicami.
11. Swoje wymagania, oczekiwania i uwagi przedstawiaj szczerze, otwarcie i niezwłocznie. Niech nie mają okazji urosnąć do problemu.
12. Bierz udział w spotkaniach rodziców i pracy organów przedstawicielskich.
13. Szukaj informacji o szkole, czytaj biuletyny; zaglądaj na stronę www. szkoły
14. Poznaj godziny pracy sekretariatu, dyżurów nauczycielskich i dyrektorskich, terminy dni otwartych.
15. Zgromadź informacje na temat systemu oceniania i wymagań wobec twojego dziecka (śródrocznych, na zakończenie semestru/roku, wymagań egzaminacyjnych)
16. Poznaj przyjaciół i kolegów swojego dziecka a także ich rodziców.
17. Staraj się śledzić życie szkoły i w miarę możliwości uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych dla lub z udziałem rodzin uczniów; pomóż organizować takie imprezy
18. Włącz się w pracę zespołów rodziców uczestniczących w konsultowaniu lub tworzeniu programu szkolnego
19. Weź udział w organizowanych dla rodziców warsztatach lub seminariach. Jeśli nie są organizowane podsuń szkole pomysł ich zorganizowania.
20. Bierz udział w godzinach wychowawczych i lekcjach otwartych, na które jesteś zapraszany.
21. Włącz się w organizacje imprez dla rodziców i rodzin organizowanych przez szkołę (święto szkoły, sportowe zawody rodzinne, przedstawienia teatrzyku szkolnego, aukcje na rzecz szkoły, piknik rodzicielski).
22. Włącz się w opracowanie programu zajęć pozalekcyjnych, zaproponuj swoją pomoc w ich prowadzeniu (opieka nad młodszymi dziećmi, dowożenie dzieci na basen, do kina itp.)
23. W miarę możliwości wspieraj fundusz rodzicielski lub ofiaruj własną pracę (od pomocy w drobnych remontach, szycia zasłon, przygotowywania pomocy naukowych, pieczenia ciastek na imprezy szkolne, po prowadzenie koła zainteresowań).
24. Ustal z nauczycielem plan postępowania w stosunku do twojego dziecka zwłaszcza w sytuacji kryzysowej
25. Omawiaj ze swoim dzieckiem przebieg szkolnego dnia, dowiaduj się o plany i ważne dla dziecka wydarzenia w zbliżającym się czasie.
26. Poznaj mocne i słabe strony dziecka w szkole.
27. Zadbaj, aby dziecko miało w domu wydzielone, ciche i dobrze oświetlone miejsce do nauki i odrabiania lekcji
28. Pomóż swojemu dziecku zaplanować pracę, podzielić duże i trudne zadania na małe kroki.
29. Ustal w miarę możliwości stałe godziny spokojnej pracy dziecka w domu - w tym czasie nie angażuj go do innych czynności.
30. Okazuj szacunek dla pracy dziecka, doceniaj jego wysiłek.
31. Spróbuj znaleźć zajęcie (hobby, sport), które będziesz wykonywał razem z dzieckiem.
32. Zachęcaj dziecko do podejmowania działań twórczych (malowania, grania itp.), czytania książek, słuchania dobrej muzyki; czytajcie razem chociaż kilka minut każdego dnia.
33. Organizuj w miarę możliwości rodzinne wycieczki do biblioteki, ogrodu zoologicznego, botanicznego, teatru, kina, na koncert, do muzeum, parku, lasu itp., aby wykorzystać je jako sposobność do zdobycia nowych ciekawych informacji.
34. Wspólnie z dzieckiem wybierz i zaplanuj programy telewizyjne, które będzie mogło oglądać; gdy możesz, oglądaj je razem z nim i rozmawiaj o tym, co widziało i czego się nauczyło.
35. Od czasu do czasu baw się z dzieckiem - graj w gry dydaktyczne, towarzyskie, komputerowe itp.
36. Pomóż dziecku w zaplanowaniu przygotowań do klasówki, sprawdzianu, egzaminu.
37. Pomóż zorganizować w szkole spotkania rodziców poświęcone wymianie doświadczeń na temat "Jak pomagać swojemu dziecku w odrabianiu prac domowych?"
38. Weź udział w szkolnym festiwalu nauki; zaoferuj szkole swoje zdolności, talenty, umiejętności
39. Podejmij się opieki nad uczniami w czasie zajęć popołudniowych i prac porządkowych w szkole; weź udział w szkolnej wycieczce
40. Pomóż zorganizować system rodzicielskiego wolontariatu w szkole.
41. Poznaj zasady szkolnego regulaminu i pomagaj nauczycielom w utrzymywaniu dyscypliny
42. Pomóż zorganizować prace społeczne uczniów
43. Zaoferuj nieodpłatnie szkole swoje eksperckie usługi w dziedzinach, na których się znasz i możesz pomóc
44. Dowiedz się jak najwięcej na temat działań podejmowanych w stosunku uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (np. dysleksją)
45. Podejmuj się funkcji społecznych w radach przedstawicielskich rodziców, także na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym
46. Zachęcaj swoje dziecko do pełnienia funkcji społecznych i udziału w samorządzie uczniowskim i wspieraj je w działaniu
47. Staraj się poznać prawo oświatowe w zakresie niezbędnym do podejmowania odpowiedzialnej dyskusji o pracy szkoły; obserwuj zmiany w prawie oświatowym i w miarę potrzeby zabieraj głos na temat kierunku tych zmian
48. Pomóż szkole w gromadzeniu dodatkowych funduszy, ubieganiu się o dotacje, stypendia i granty oraz utrzymaniu dobrym stanie majątku szkolnego
49. Wspieraj działania organizacji wychowawczych na terenie szkoły swojego dziecka (np. harcerstwa)
50. Zachęcaj i wspieraj swoje dziecko w działaniu społecznym na rzecz potrzebujących pomocy; sam służ przykładem