• 21 marca 2024r Dzień wiosny, Dzień Ziemi.

      W Publicznej Szkole Podstawowej w Miłomłynie kalendarzowa wiosna zaczęła się nieco inaczej,
      a mianowicie już od rana uczniowie klas V i VI brali udział w akcji „Czysta rzeka” i posprzątali linie brzegową pod przewodnictwem pana Andrzeja Krzykowskiego.

      Po drugiej godzinie lekcyjnej cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami, idąc ulicami naszego miasta, powitała radośnie wiosnę.

      Następnie po powrocie do szkoły klasy IV-VIII udały się na dużą salę gimnastyczną na apel przygotowany przez klasy czwarte.

      Po wysłuchaniu montażu słownego, odbył się Wiosenny Pokaz Mody Ekologicznej. Uczennice
      i uczniowie z klas IV-VIII przygotowali kreacje według własnego pomysłu z materiałów z odzysku. Modelki i modele prezentowali swoje stroje w rytm muzyki na wybiegu. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością i doskonałym poczuciem humoru. Jury oceniło ich występy i po głębokich naradach przyznało I miejsce klasie 6a, II miejsce  klasie 8a, III miejsce- klasie 4b i 5b. Wyróżnione klasy otrzymały dyplomy i słodkie nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

      Wiosenny koncert rozruszał  publiczność, do tego stopnia, że zrobiła się gorąca atmosfera.

      Następnie odbył się montaż słowno-muzyczny z okazji Dnia Ziemi, który zakończył się ekologiczną piosenką. Uczniowie mogli dowiedzieć się o zmianach klimatycznych oraz o działaniach, które mogą podjąć, aby ocalić naszą planetę.

      Ostatnie lekcje odbyły  się według planu, ale w tym dniu to uczniowie mogli wcielić się rolę nauczyciela
      i  poprowadzić lekcje.

       

       

       

      Jowita Jankowska , Wioletta Szajkowska

     • Turniej Wiedzy Pożarniczej

      Dnia 15 marca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Miłomłynie odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Organizatorem eliminacji był Urząd Miasta i Gminy Miłomłyn oraz Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Miłomłynie. W konkursie wzięła udział młodzież z naszej szkoły. Eliminacje były podzielone na dwie grupy wiekowe: 

      I grupa - uczniowie klas I-IV

      II grupa uczniowie klas V-VIII

      Uczniowie najpierw musieli napisać test, po którym 4 osoby z największą ilością punktów przeszły do części ustnej.

      Do eliminacji powiatowych zakwalifikowały się, po dwie osoby z każdej grupy wiekowej.

      Laureaci: 

      klasy I-IV:

      I miejsce - Jakub Sotnik

      II miejsce - Antoni Jerzyk

      III miejsce - Nina Małecka

       

      klasy V-VIII

      I miejsce - Piotr Komuda

      II miejsce - Paulina Szabelska

      III miejsce - Szymon Petka

       

      Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody, a pozostali uczestnicy drobne upominki.

      Uczniów do konkursu przygotowywali nauczyciele: Katarzyna Gall, Michał Paczkowski, Anna Purland.

      Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych turach.

       

      Katarzyna Gall

     • Konkurs profilaktyczny

      Uczniowie Szkoły Podstawowej w Miłomłynie
      tworzyli w swoich klasach gazetki o tematyce
      profilaktycznej.
      Wszyscy spisali się na medal!
      I miejsce wśród klas młodszych zdobyła klasa I b.
      I miejsce wśród klas starszych zdobyła klasa IV b.
      Ogromne gratulacje dla wszystkich uczniów
      i wychowawców!

      Organizatorki konkursu: Renata Rafalska – Taba
      Katarzyna Wróbel

     • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

      1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze Wyklęci, zwani również Żołnierzami Niezłomnymi oraz Żołnierzami Drugiej Konspiracji, byli to żołnierze polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, wywodzący się z Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych. Stawiali oni opór sowietyzacji Polski i podporządkowywaniu jej ZSRR. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez sejm RP w 2011r. 1 marca w całej Polsce organizowane są spotkania, wystawy, pokazy filmów, rekonstrukcje historyczne oraz oficjalne uroczystości. Z tej okazji w naszej szkole, a w godzinach popołudniowych w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Miłomłynie odbył się uroczysty wytęp. Występ niezwykły, ponieważ na jednej scenie wystąpiły przedszkolaki z grupy Krasnoludki, Marysia Grudzińska i Weronika Rozkosz z klasy pierwszej, uczniowie klasy 4A oraz 7A, a także rodzice dzieci – Marlena Rozkosz, Anna Grzywacz oraz przedstawiciele Wojska Polskiego – porucznik Arkadiusz Grudziński oraz starszy szeregowy specjalista Patryk Woźniak.
      Występ pokazał, że również w dzisiejszych czasach patriotyzm może mieć wymiar wielopokoleniowy. Znakomitymi nauczycielami postaw patriotycznych obok dorosłych, mogą być również małe dzieci,
      a historia tak naprawdę łączy pokolenia.

      Milena Grudzińska

     • Pasowanie na czytelnika

      Dnia 5 marca w naszej szkole odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Najpierw uczniowie mogli obejrzeć krótkie przedstawienie pt: "Kopciuszek w stylu retro" przygotowane przez uczniów kl. VIII. Pierwszoklasiści zostali zapoznani z zasadami dbania o książki oraz odpowiadali na zagadki. Później uczniowie złożyli ślubowanie. Po ślubowaniu odbyło się pasowanie na czytelnika. Pierwszoklasiści otrzymali dyplomy i książki.

      Organizator: Katarzyna Gall

     • Ogólnopolska Olimpiada Wczesnoszkolna

      W dniach 7 – 15 grudnia 2023 roku, 42 uczniów z klas I – III
      uczestniczyło w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Projektu Stypendialnego
      zorganizowanego przez Firmę Edukacyjną „Orzeł” ze Skierniewic.
      Dzieci brały udział w czterech konkursach: plastycznym „Plastuś”,
      czytelniczym „Abecadło”, ortograficznym „Ortografek” i matematycznym
      „Plusik”.
      27 lutego 2024 roku poznaliśmy wyniki. W tegorocznej edycji
      konkursu plastycznego uczniowie:
      Aleksandra Mazur z klasy 1 b, Miłosz Nowicki z klasy 2 b i Antoni Jerzyk z
      klasy 3 b otrzymali wyróżnienia.
      Wszystkim uczniom serdecznie dziękuję za wzięcie udziału w
      konkursach, gratuluję wyróżnionym. Dziękuję również wychowawcom:
      Emilii Łełyk, Annie Purland, Jolancie Szerszeń i rodzicom za pomoc w ich
      organizacji.
      Życzę wszystkim kolejnych owocnych osiągnięć i sukcesów.

      Szkolny koordynator Stypendiady Beata Andrianik

     • Dzień Babci i Dziadka w DPS Molza

      Z okazji Dnia Babci i Dziadka uczniowie klasy 3b przygotowali program artystyczno-muzyczny, z którym pojechali do Domu Pomocy Społecznej w Molzie. Pensjonariusze ze wzruszeniem wysłuchali wierszyków i piosenek.
      Było też wspólne kolędowanie przy akompaniamencie gitary p. Leszka Grala. Nie obyło się bez upominków– samodzielnie wykonanych przez dzieci.
                                                                                                                                                            Anna Purland

     • Przygody Mistrza Koncertmistrza

      22 lutego 2024 roku uczniowie przedszkoli i klas 0 - III uczestniczyli w kolejnej lekcji muzycznej Agencji Artystycznej „MAT” z Olsztyna.
      Na początku spotkania odbył się konkurs muzyczny klas drugich. Pierwsze miejsce zajął Miłosz Nowicki, drugie - Kinga Rudnicka, trzecie- Wojciech Brudziński.
      W trakcie koncertu dzieci poznały budowę i brzmienie skrzypiec i puzonu, oraz rolę i zadania koncertmistrza w orkiestrze symfonicznej.
      Na koniec spotkania odbył się konkurs wiedzy muzycznej, który wygrała uczennica klasy I b – Maria Grudzińska, drugie miejsce zajęła Magdalena Wyralska, miejsce trzecie zajął Karol Wróblewski.
      Gratulujemy dzieciom i czekamy na następne przygody z muzyką.
                                                                                                                                             Beata Andrianik

     • Podziękowanie

      5 marca 2024r. miało miejsce niecodzienne spotkanie. W tym dniu salę „Krasnoludków” odwiedzili wyjątkowi goście – Pani dyrektor Alina Król oraz Pani wicedyrektor Izabela Lempek.

      Pani dyrektor skierowała do dzieci wyjątkowe słowa. Podziękowała najmłodszym za aktywną postawę w krzewieniu patriotyzmu i więzi ze środowiskiem lokalnym, poprzez udział w licznych występach artystycznych podczas uroczystości szkolnych i gminnych.  Ponadto wręczyła każdemu dziecku pamiątkowy dyplom, upominek oraz słodki podarunek. Przedszkolaki poczuły się niezwykle wyróżnione takim gestem i obiecały, że jeszcze nie raz zachwycą publiczność swoimi występami. 

     • Zapobiegajmy pożarom

      15 lutego 2024 r. w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Ostródzie odbyło się ogłoszenie wyników ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży „Zapobiegajmy pożarom”.

      Celem konkursu było zainteresowanie dzieci, młodzieży i osób dorosłych ochroną przeciwpożarową, działalnością straży pożarnych, w tym działań ratowniczo-gaśniczych, edukacją w zakresie ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa i ekologii, tradycją i życiem strażackich środowisk oraz propagowaniem pozytywnych postaw społecznych, a także rozwój indywidualnych uzdolnień plastycznych. Dzieci naszej szkoły bardzo chętnie wzięły udział w tym konkursie. Wykazały się ogromną kreatywnością. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt jurorów, a ich autorzy zasługują na wielkie uznanie i pochwałę. Wyłonienie zwycięzców z tak dużej ilości uczestników było bardzo trudne, więc jury zdecydowało nagrodzić prace odznaczające się dużą samodzielnością. Podczas oceny zwracano uwagę również na aktywność twórczą, umiejętność łączenia ze sobą różnych technik, zagospodarowanie przestrzeni, oryginalne ujęcie tematu. Wyróżnione prace zostały wysłane na eliminacje wojewódzkie, które zakończą się 28 lutego 2024 r.

      Wyróżnione dzieci otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszystkim dzieciom oraz nauczycielom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów z plastyczną przygodą.

      Wyróżnione dzieci to:

      1. Mattes Kornelia – grupa przedszkolna „Kubusiowo”

      2. Kwaśniak Wojciech – klasa zerowa „ Krasnoludki”

      3. Bartkowski Nelly – klasa IIb

      4. Petka Kinga – klasa 8a

      5. Zegadło Weronika – klasa 8a

       

      Nauczyciele - opiekunowie etapu szkolnego konkursu plastycznego to pani Wróbel Katarzyna i pani Andrianik Beata.

     • Turniej szachowy

      Dnia 18.02.2024 w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Miłomłynie odbył się Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Miłomłyn. Do udziału zgosiło się 21, którzy rywalizowali w trzech kategoriach. Rozgrywki toczyły się w systemie szachów szybkich , 7 rund , tempo gry 10 +5s. Sędzia turnieju Paweł Klimiuk.  Wyniki :1 miejsce klas 1-3 Konstanty- Ślebzak Iwo , 2 miejsce Kasprowicz Maria , 3 miejsce Bartoszuk Wojciech , 1 miejsce klas 4-8 Goździewski Bolesław z Olsztyna , 2 miejsce Jastrzębski Fabian,  3 miejsce Krajza Filip,  w kategorii open 1 miejsce Lech Grala,  2 miejsce Goździewski Piotr , 3 miejsce Konstanty Radosław.

      Organizatorzy:
      Andrzej Krzykowski
      Lech Grala

     • Mikołajki to święto o głębokiej tradycji…

      Wszyscy znamy świętego Mikołaja jako korpulentnego dziadzia w czerwonym kubraku, z wielką siwą brodą i workiem pełnym prezentów i właśnie taki prawdziwy Mikołaj nas odwiedził 6 grudnia aby dostarczyć dla dzieci słodkości. W naszej szkole pojawił się zmotoryzowany Mikołaj oczywiście
      w towarzystwie śnieżynek. Wszyscy uczniowie otrzymali słodkie upominki.

      Dziękujemy za wsparcie rodzicom z Rady Rodziców oraz Mikołajowi ( Pan Roman Kobyliński), że nie zapomniał o dzieciach. Impreza mikołajkowa była udana, wywołała uśmiech na twarzy niejednego dziecka.

      Opiekun Samorządu Uczniowskiego
      Andrzej Krzykowski

     • Festiwal Sportowy

      W hali sportowej Szkoły Podstawowej w Miłomłynie 8 grudnia 2024 miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – Festiwal Sportowy. Imprezy sportowo –rekreacyjne w naszej szkole nie są rzadkością, ale ta była zupełnie inna, po pierwsze gdyż inicjatorami oraz organizatorami tej imprezy byli sami uczniowie Naszej szkoły, a konkretnie wybrani uczniowie klas 7 i 8, a uczestnikami najmłodsi - uczniowie oddziałów ,,0”. Uczennice i uczniowie klas 7 i 8 wraz z uczniami z Miłakowa i Łączna aby nabyć wstępną umiejętność organizacji takiej imprezy i nabyć szlify sportowego wolontariatu uczestniczyła w tygodniowym kampusie w Sztutowie w ramach programu Aktywni Obywatele. Właśnie teraz przy organizacji tego festiwalu mogli w praktyce wykorzystać nabyte umiejętności. Impreza miała charakter typowo sportowo-rekreacyjny. Na najmłodszych uczestników czekały atrakcyjne konkurencje sportowo-zręcznościowe, ale i masa dodatkowych atrakcji. Na powitanie sportowi wolontariusze wykonali pokaz tańców, który z największą starannością i zaangażowaniem trenowali przez kilka tygodni. Należy nadmienić że taneczna atmosfera tak udzieliła się wszystkim że po chwili już cała hala tańczyła. Następnie młodzi sportowcy ruszyli do konkurencji gdzie nad bezpieczeństwem i ich komfortem czuwali sportowi wolontariusze . Dotarcie do najmłodszych wymaga zastosowania wyszukanych metod i środków. W ich przypadku najważniejsze są ruch i zabawa. Program festiwalu został tak przygotowany, aby umiejętnie połączyć obydwa elementy - oferując uczestnikom zarówno aktywność ruchową, a także atrakcje związane z rozwojem dzieci w tym wieku. Wszystkie atrakcje dostosowane były optymalnie do wieku oraz sprawności fizycznej uczestników. Po aktywności fizycznej nadszedł czas na wręczenie pamiątkowych medali. Nie zabrakło również zdrowego poczęstunku w postaci owoców, który pozwolił uzupełnić utraconą energię. Z całą pewnością można uznać że Festiwal Sportowy to sukces sportowych wolontariuszy, świadczyły o tym przede wszystkim uśmiechnięte buzie maluchów, którzy dopytywali kiedy kolejny festiwal…
      Sami wolontariusze poczuli ogromną satysfakcję, kiedy otrzymali gromkie brawa i podziękowania za tak wyśmienicie przygotowaną imprezę. Zaangażowanie, które włożyli w przygotowania i przeprowadzenie festiwalu, a także samo uczestnictwo w niej jako tych starszych, doświadczonych koleżanek i kolegów, którym maluchy  mogły zaufać sprawiło że poczuli się wyjątkowo. Na pochwałę zasługuje też bardzo ważny aspekt, który sprawia że tego typu przedsięwzięcia kończą się sukcesem – praca zespołowa, a ta stała na najwyższym poziomie. Jak widać nauka nie poszła w las, a Nasze uczestnictwo w projekcie na zaproszenie Klubu Sportowych Wolontariuszy z Miłakowa przyniosło wymierne efekty, w postaci umiejętności, które postaramy się wykorzystać jeszcze nie raz.

      Opiekun Sportowych Wolontariuszy
      Andrzej Krzykowski

     • Niech żyje bal!

      Tradycyjnie, tuż przed feriami, odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla uczniów punktów przedszkolnych oraz klas młodszych. W czwartek 18 stycznia 2024 roku od rana dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. W szkole pojawiło się wiele baśniowych postaci. Sala gimnastyczna zmieniła się w tym dniu w wspaniałą salę balową dzięki kolorowym balonom i serpentynom. Wszyscy bawili się znakomicie. Humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom jak i rodzicom. Dorośli bawili się wspólnie z dziećmi. O dobrą zabawę zadbała pani Milena Grudzińska, która serwowała nam doskonałą muzykę, wesołe tańce i zabawy sprawnościowe, za które serdecznie dziękujemy.

      Jolanta Szerszeń
      Milena Grudzińska

     • „Ogólnopolski Konkurs Strażacki 2023”

      W listopadzie 2023 roku w naszej szkole uczniowie klas 0 – VIII i przedszkolaki tradycyjnie wykonywały prace plastyczne na konkurs ogłoszony przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i Zarząd Oddziałów Związku przy współpracy z innymi instytucjami i organizacjami, pokazujące udział straży pożarnych w akcjach ratowniczo – gaśniczych, działaniach związanych z przeciwdziałaniem, zwalczaniem i usuwaniem skutków klęsk żywiołowych i ekologicznych oraz ratownictwa specjalistycznego. W tym roku w konkursie udział wzięło wyjątkowo dużo dzieci: 15 przedszkolaczków, 10 uczniów klas zerowych, 24 uczniów klas I – IV i 5 klas V– VIII, w sumie 54 uczestników.

      W eliminacjach szkolnych wyróżnieni zostali uczniowie: Mia Olejarczyk, Maria Klewiado, Kornelia Mattes, Szymon Paszkowski, Karol Wróblewski, Wojciech Kwaśniak, Jakub Włodarski, Konrad Wróblewski, Olga Borkowska, Maria Grudzińska, Nelly Bartkowski, Miłosz Nowicki, Zofia Bobrowicz, Bartłomiej Wójtewicz, Kinga Petka, Weronika Zegadło. 5 stycznia 2024 roku gościliśmy w naszej szkole pana Burmistrza Stanisława Siwkowskiego i koordynatora konkursu pana Piotra Bibela, którzy wraz z Dyrektor Aliną Król wręczyli wszystkim uczestnikom upominki, oraz nagrody dla finalistów etapu szkolnego ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Miłomłynie. Dziękujemy dzieciom, rodzicom i wychowawcom za zaangażowanie, gratulujemy i zachęcamy wszystkich do udziału w konkursie w następnym roku szkolnym.

      Katarzyna Wróbel i Beata Andrianik

     • Jasełka

      Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku 21 grudnia 2023r. o godzinie 8:30 w pięknie udekorowanej sali szkolnej zebrali się zaproszeni goście i cała społeczność szkolna oraz Pani dyrektor Alina Król. Piękna scenografia ,ogromna ilość zapalonych świec wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny wyjątkowy nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to do nich i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy i złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów i dzieci z zerówki opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Na zakończenie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas podzielili się opłatkiem a następnie zasiedli do stołu wigilijnego na którym gościły potrawy związane z tradycją Bożego Narodzenia.

      Organizatorzy Jasełek Szkolnych 2023
      P. Milena Grudzińska
      P. Katarzyna Bogusławska

     • SPOTKANIE Z MUZYKĄ

      W środę 13 grudnia 2023 r. przedszkolaki, „0” oraz uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w kolejnym spotkaniu z muzyką pod tytułem „ Czas kolędy”. Wydarzenie prowadzone było przez Agencję Artystyczną MAT. Prowadzący opowiadał o kolędach, pastorałkach i magii Świąt Bożego Narodzenia. Dzieciaki i uczniowie poznali różnice między kolędą a pastorałką , dowiedziały się o starym zwyczaju KOLĘDOWNIU i brały udział w krótkiej inscenizacji „Hej kolęda, kolęda...”.Artyści podczas swojego występu wprowadzili „małą” publiczność w świąteczny nastrój. Wykonali kolędy i pastorałki, które znają wszyscy („Cicha noc”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże, Jezuniu” itp.), a znajome nuty zachęciły zebranych do wspólnego śpiewania.

      W pięknej atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia czas minął bardzo szybko. Na zakończenie spotkania odbył się konkurs świątecznej wiedzy muzycznej, w której uczestniczyli Szymon Karczewski, Kinga Rudnicka i Hania Jakubiak. W tej potyczce zwycięzcą została Hania.

      Mariola Chmielińska